18. veljače 1455., u Rimu je umro slikar, dominikanski redovni, Giovanni da Fiesole, redovničkog imena Angelico. Fra Angelico, odnosno Beato (blaženi) Angelico, tek je 1982. proglašen blaženim, mada je stoljećima poštovan kao takav. Spomen dan mu je 18. veljače.

Ujedno, jedan je od najznačajnijih predstavnika toskanskog quatrocenta, rane renesanse, suvremenik Masaccija, prethodnik Botticellija, Verrocchija, slikar svetaca, svetac među slikarima. Njegov konzervativni, gotički izričaj, tek stidljivo dopušta prodore pravog renesansnog idioma, linearnu perspektivu i natruhe klasične anatomije. Zapravo, uz stidljive prodore novog načina slikanja, nikad se do kraja ne oslobađa giottesknog utjecaja.

Unatoč takvom konzervativnom rukopisu, njegovi, pobožnošću prožeti likovi postavljaju za sljedeća stoljeća standard prikaza svetaca i anđela, a posebno su ga poštovali engleski Prerafaeliti. Najopsežnije mu je djelo oslik interijera samostana Svetog Marka u Firenci.

U Zagrebu u Strossmayerovoj galeriji starih majstora nalazi se Fra Angelicova slika koncipirana kao diptih sa prikazima stigmatizacije svetog Franje Asiškog i mučeništvom svetog Petra Mučenika. O slici postoji zanimljiva anegdota: 1964. godine Zagreb je opustošila poplava. Nakon što se voda povukla i počela sanacija štete, postavilo se i pitanje trajne regulacije Save kao se nesreća ne bi ponovila. Tako je na nekom međunarodnom savjetovanju predloženo nekoliko rješenja, koja je lokalna vlast s žaljenjem odbijala, jer su bila preskupa. Konačno je istupio neki poslovni čovjek iz Amerike:

– Pa financije nisu problem. Imate u vašoj galeriji onog Fra Angelica, mi ćemo izvesti kompletnu regulaciju Save za cijenu te slike.

Gradski oci bili su zatečeni, oni nisu imali pojma o kakvoj se slici radi, pa su pošli u galeriju i tražili voditelja galerije da im pokaže ‘tog Fra Angelica’. Kada ih je doveo do slike bili su zatečeni po drugi puta: radi se o sličici formata 24/44 cm, jedva primjetljivoj među velikim i sjajnim slikama koje ju okružuju. Zar je moguće da ta mala sličica toliko vrijedi?

No, poslovni je čovjek bio uporan, oni će obaviti cijeli skupi posao za cijenu ove male sličice. Gradski oci su se zamislili, te konačno zaključili: naći ćemo novac, ne damo sliku. Ako toliko vrijedi njima, onda sigurno i nama! Fra Angelicova sličica tako i danas visi u Strossmayerovoj galeriji. Međutim, morate ju pažljivo tražiti da vam ne promakne pažnji!

zb