U Banskim dvorima održana je 123. sjednica Vlade. Na otvorenom dijelu raspravljeno je 50 točaka dnevnog reda.
Na sjednici je usvojen prijedlog Zakona o poljoprivredi.

Prijedlog zakona o poljoprivredi poboljšava trenutni okvir za provedbu Zajedničke poljoprivredne politike za programsko financijsko razdoblje 2014.-2015. godine, te se istodobno želi poboljšati trenutni pravni okvir kojim se u najširem smislu uređuje područje poljoprivrede i poljoprivredne politike.

Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić kazao je da je Zakonom o poljoprivredi Hrvatska kao punopravna članica Europske unije uključila pravnu stečevinu Europske unije u nacionalni pravni sustav. Dodao je da je stvoren okvir za oblikovanje nacionalne poljoprivredne politike objedinjavanjem određenog broja nacionalnih zakona, kao i za funkcioniranje zajedničke poljoprivredne politike.

Provedbom zakona, pojasnio je, uočene su poteškoće u implementaciji provedbenih i delegiranih akata donesenih temeljem pojedinih uredbi Europske unije čija se provedba uređuje zakonom te su bile nužne izmjene koje su obuhvaćene novim normativnim rješenjem.

Dodatno se, nastavio je potpredsjednik Tolušić, uređuju ciljevi i mjere poljoprivredne politike te daje jasniji okvir za provedbu mjera u odnosu na zakon. Uz osiguravanje provedbi 13 uredbi Europske unije to podrazumijeva i donošenje nacionalnih strateških i programskih dokumenata s utvrđenim nacionalnim ciljevima, prioritetima, mjerama i mehanizmima djelovanja u trenutnom programskom razdoblju.

Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković govoreći o Prijedloga zakona o izmjeni i dopunama zakona o nasljeđivanju kazao je da se prijedlog zakona u odnosu na prvo čitanje nije u bitnome promijenio, osim u nomotehničkom izričaju članka 4.

“Zakonom o nasljeđivanju propisano je da je sastavni dio rješenja o nasljeđivanju OIB, u odnosu na određene nositelje prava po tom rješenju. Ali, postoje situacije kada je OIB nemoguće dobiti, stoga izmjenom ovog zakona propisujemo da je tada moguće donijeti rješenje o nasljeđivanju bez OIB-a. Umjesto OIB-a, idu oni podaci koji su na raspolaganju”, pojasnio je.

Radi izbjegavanja dvojbi u praksi, predlaže se propisati obvezu dostave pravomoćnog rješenja o nasljeđivanju nadležnom zemljišnoknjižnom sudu jer takva obveza sada nije izrijekom propisana. Također, u cilju usklađivanja Zakona o nasljeđivanju s pravilima parničnog postupka koja se supsidijarno primjenjuju na ostavinski postupak, ukida se zahtjev za zaštitu zakonitosti kao izvanredni pravni lijek, budući da niti Zakonom o parničnom postupku nije propisan.

prigorski.hr