Srednja gospodarska škola Križevci odradila drugu fazu projekta ERASMUS+ KA2 u Mađarskoj

Nastavkom projekta Erasmus+ KA2 pod nazivom „Osiguranje resursa za zadovoljenje osnovnih potreba kroz održivo upravljanje ruralnim područjima“, uspješno je odrađen drugi dio projekta ovaj put u Srednjoj poljoprivrednoj školi u Mađarskom gradu Kaposvaru od 15. do 20 listopada.

Partneri u projektu su srednje poljoprivredne škole iz gradova Gussing-Austrija, Kaposvar-Mađarska i Križevci -Hrvatska.

erasmus kaposvar01

U projektu sudjeluje po deset učenika i dva nastavnika iz svake škole partnera. Iz Srednje gospodarske škole Križevci u projektu su sudjelovali učenici: Picig Lorena, Hrlec Ivana, Golek Fran, Pivar David, Knezić Mateo, Čevis Ivan, Brajdić David, Škoda Mateo, Hunjet Andrija i Šostaric David, a od nastavnika Damir Bolfek kao voditelj projekta i Ksenija Koščak pratitelj i  prevoditelj za njemački jezik, dok je Valentina Nađende bila prevoditelj za mađarski jezik.

erasmus kaposvar16

Tijekom petodnevnog seminara učenici i profesori su prisustvovali predavanjima i obilascima tvornica i poljoprivrednih gospodarstva i usvojili nova znanja o održivom razvoju i proizvodnji energije iz obnovljivih izvora u smislu zaštite okoline te značaju domaće poljoprivredne proizvodnje i proizvoda na lokalnoj razni.

erasmus kaposvar15

“O mađarskoj nacionalnoj strategiji održivog razvoja, strategija lokalnog održivog razvoja” predavači sa instituta Otto Herman upoznali su prisutne sa strateškim planom za održivi razvoj Mađarske, a gradonačelnik Kaposvara sa trenutnim postignućima (gradski prijevoz  sa 40 autobusa na bio plin, led rasvjetom u dijelu grada u cilju uštede energije itd.) te strategijom razvoja grada koji će se iz vlastitih obnovljivih izvora opskrbljivati energijom. Nakon predavanja održan je posjet tvornici šećera u Kaposvaru, jedinoj tvornicu u Mađarskoj sa proizvodnjom od 1 milijun tona šećera godišnje. Tvornica ima vlastitu proizvodnju bioplina iz otpada nastalog proizvodnjom šećera i energanu te za svije potrebe proizvodi 70% energije. Višak proizvedenog bio plina i struje prodaje.

erasmus kaposvar14

Temu “Početak, sadašnjost i budućnost preciznog upravljanja u Mađarskoj” prezentirao je predavač iz nacionalne poljoprivredne komore i predavao o načinima, mogućnostima te strategiji razvoja preciznog upravljanja u smislu prikupljanja i obrade podataka na temelju kojih se pronalaze i predlažu  tehnološka rješenja, vrsta mehanizacije i automatizacije u procesu proizvodnje baziranom na istraživanjima stručnjaka te važnosti prihvaćanja njihovih savjeta i uputa od strane gospodarstvenika.

erasmus kaposvar04

Vlasnik tvrtke FARKAŠ d.o.o. prezentirao razvoj tvrtke od osnutka 2003. godine do danas s naglaskom na obradi 630 hektara površine primjenom novih tehnologija u smislu mehanizacije, izmjene plodoreda, uravnoteženja prinosa snimanjem prinosa, evidentiranjem i analizom podataka o gnojidbi, zaštiti i prinosima, primjenom GPS sustava i dronova u svim fazama proizvodnje temeljenim  savjetima stručnjaka. Obilaskom gospodarstva vlasnik je posjetitelje upoznao sa najnovijom generacijom mehanizacije i opreme za precizno upravljanje, njihovom učinkovitosti na poboljšanju prinosa i zaštiti okoline te isplativosti bez obzira na visoku cijenu.

erasmus kaposvar05

Predavač iz Nacionalne poljoprivredne komore predavao je o aktivnostima, razvojem te ulogom Nacionalne poljoprivredne komore od osnutka 2012 godine do danas.  U početku je imala 11000 članova a danas 400 000 članova. Uloga komore je povezivati male gospodarstvenike sa kupcima , pomagati im u plasmanu domaćih proizvoda prvenstveno na tržište u lokalnoj zajednici  kroz izlaganja na sajmovima i zajednički marketing (promotivni materijali, zajednička facebook stranica),  i savjetima za poboljšanje proizvodnje i plasmana.

erasmus kaposvar09

Cilj je proizvoditi i plasirati domaći Mađarski proizvod,  zdrav, visoke kvalitete i prihvatljive cijene ekološki uzgojen i poznatog porijekla. Drugi dio predavanja odnosio se na prezentaciju vlasnika uspješnih malih gospodarstava i promociju proizvoda, te obilazak gospodarstava i degustaciju domaćih proizvoda. U gradu Pečuhu učenici su posjetili tvornicu energije na bio masu u Mađarskoj.

erasmus kaposvar08

Početkom rada 1959. godine korištena su fosilna goriva. U cilju smanjenja zagađenja okoline 1980 godine donose plan proizvodnje energije i 2013 godine modernizacijom postrojenja prelaze na proizvodnju energije iz biomase. Izgaranjem drva i slame zagrijava se voda u kotlovima, pretvara u paru koja preko turbina pokreće generatore koji proizvode struju. Vodena para koja je prošla kroz turbine distribuira se u toplinsku mrežu grada Pečuha. Tvornica proizvodi toplinsku energiju za 60% grada Pečuha od  toga za grijanje 31000 stanova i 450 javnih ustanova. Godišnje se preradi 250 000 tona drva i drvnog otpada te 180 000 tona slame u bioenergiju toplinu i struju.

erasmus kaposvar03

Cilj je potpuni prijelaz na korištenje slame kao izvora energije u budućnosti zbog očuvanja šuma. Kulturološki dio projekta realiziran je obilaskom povijesnih i kulturnih znamenitosti grada Kapošvara. Sljjedeća faza projekta biti će realizirana u Srednjoj gospodarskoj školi u Križevcima u travnju 2018. godine, priopćio je Damir Bolfek, voditelj projekta.

erasmus kaposvar02

erasmus kaposvar10

erasmus kaposvar06

erasmus kaposvar12

prigorski.hr