Vjeroučitelji Zagrebačke nadbiskupije i Bjelovarsko-križevačke biskupije okupili su se 20. veljače u prostorijama Nadbiskupijskog pastoralnog instituta u Zagrebu na stručnom skupu “10 Božjih zapovijedi – putokazi na putu vjere” u organizaciji Ureda za vjeronauk u školi i Agencije za odgoj i obrazovanje. Kroz uvodnu molitvu u radni dio skupa vjeroučitelje je uvela prof. dr. Valentina Mandarić, a pozdravnu riječ i dobrodošlicu izrazila je i viša savjetnica za vjeronauk, mr. Gordana Barudžija.
U predavačkom dijelu predavanja su pripremile doc. dr. Marija Pehar i doc. dr. Silvija Migles. Dr. Pehar govorila je na temu “Dekalog – deset Božjih riječi čovjeku i zašto ih je važno čuti”. Aktualizirala je 10 Božjih zapovijedi na način koji je blizak suvremenom čovjeku. Sve zapovijedi odnose se na odnos čovjeka s Bogom i s drugim ljudima, a sve su jednako božanskog podrijetla jer kroz odnos prema čovjeku čovjek iskazuje svoj odnos prema Bogu.

U tom su smislu zapovijedi upute za dobar život, upute koje će olakšati snalaženje u svijetu. U kontekstu Božjih zapovijedi predavačica se osobito zadržala na zapovijedi o Božjem imenu. Objavljivanjem Bog sebe objavljuje kao posve drukčijeg – on je tu za čovjeka, ali ne na način da bi čovjek njime ovladao.

Zloporaba izgovaranja Božjeg imena stoga je stavljena i na razinu zapovijedi – zbog strahopoštovanja kojim se čovjek mora odnositi prema Bogu kako bi mogao naći svoje pripadajuće mjesto u svijetu i odnosu prema drugim ljudima. Doc. dr. Migles govorila je o temi “Socijalna dimenzija Deset riječi: temelji etičko-socijalne izgradnje čovjeka i društva”. Naglasak je stavila na primjenu Dekaloga u konkretnom životu temeljeći se na dokumentu “Biblija i moral. Biblijski korijeni kršćanskog djelovanja”.

Jasno je da su sve zapovijedi međusobno povezane i gotovo neodvojive, a pokrivaju sve dimenzije socijalnih međuodnosa. Sedma stoga zapovijed osobito u svom pozitivnom iskazu predstvlja zaštitu, tumači prof. Migles: “zaštita blagostanja bližnjega i zaštita siromašnih; pravedna razdioba dobara unutar društva i opće dobro”.
Nakon teorijskog okvira, vjeroučitelji imali prilike sudjelovati u radionicama: Dekalog – kako ga aktualizirati u nekoliko koraka? (Iva Dorić), Božje zapovijedi – upute smisla i putokazi do vječnog života (Josip Štefanac i Tomislav Krušlin), Stvaralačko izražavanje u obradi Dekaloga (Anita Ramljak) i Koja znanja, vještine i stavove srednjoškolci razvijaju kroz temu Dekaloga? (Gordana Barudžija).

prigorski.hr/ika.hr