U redakciju portala primilu smo demanti predsjednika Školskog odbora Osnovne škole “Vladimir Nazor” Tomislava Bogdanovića na iznesene tvrdnje vijećnice Gradskog vijeća Grada Križevaca Mihaele Kemenović na sjednici križevačkog predstavničkog tijela, a o čemu smo pisali OVDJEPriopćenje prenosimo u cijelosti:

Dana 8. siječnja 2019. na portalu prigorski.hr objavljen je članak pod naslovom “Vijećnica Mihaela Kemenović prozvala ravnatelja Igora Brkića za nedolično ponašanje s elementima mobinga prema pojedinim zaposlenicima“.

Kao predsjedniku Školskog odbora Osnovne škole „Vladimir Nazor“ Križevci dužnost mi je i obaveza voditi brigu ne samo o ugledu škole i upravljanju nego i zaštiti učenika, roditelja i zaposlenika škole od socijalno neprihvatljivih oblika ponašanja.

1. Članica ŠO nije uočila nepravilnosti niti je na njih upućivala na sjednici Školskog odbora koja se održala 5. listopada 2018. godine prilikom donošenja Godišnjeg plana i programa rada škole i donošenja Kurikuluma OŠ „Vladimir Nazor“ Križevci.

Na navedenu nepravilnost članica ŠO je upozorila na sljedećoj sjednici održanoj 19. listopada 2018. pod točkom Razno. Ravnatelj škole je nepravilnosti otklonio o čemu su obaviješteni članovi Školskog odbora na sjednici održanoj 31. listopada 2018. godine. O svemu navedenom postoje zapisnici sa sjednica ŠO. Nije jasno zašto se tema koja je zatvorena 31. listopada 2018. godine ponovo otvara 20. prosinca 2018. godine i zašto se iznose neistine o radu ŠO i nepostupanju ravnatelja u vezi uočene nepravilnosti.

2. Članica Školskog odbora, nadalje, optužuje predsjednika Školskog odbora da govori kako članovi Školskog odbora, kao kolektivnog tijela, ne mogu biti odgovorni za odluke koje donose. Ova konstatacija izvađena je iz konteksta rasprave i netočna je jer je predsjednik Školskog odbora napomenuo kako članovi školskog odbora nemaju pravnu odgovornost koju prema zakonu ima ravnatelj škole. Ove navode potvrdili su ostali članovi Školskog odbora na sjednici održanoj 28. prosinca 2018. godine.

3. Dio teksta u kojem se optužuje članove Školskog odbora da ne štite radnička prava, neistina je. Članica Školskog odbora upravo to radi i krši članak 38. Statuta škole. Naime, radnica škole zatražila je pomoć od članice ŠO zbog kršenje radničkih prava i eventualnog mobinga. Međutim, članica ŠO o tome nije izvjestila Školski odbor, nego je zatražila razgovor s gradonačelnikom i stranama u sukobu uz prisutstvo odvjetnika. Dakle, ona dogovara sastanke uz prisustvo odvjetnika, da bi onda na sjednici Gradskog vijeća upozoravala kako ravnatelj škole odvjetnika plaća iz proračuna tj. iz sredstava škole. Ako je optužba o mobingu dokazana, zašto o tome nije izvijestila Školski odbor i nadležno ministarstvo?

4. Nadalje, članica Gradskog vijeća i Šk. odbora upozorava na nepravilnosti vezane uz učioničku nastavu-školu u prirodi. Tu ponovo navodi netočnosti i neistine. Pratitelja za izvanučioničku nastavu ravnatelj je imenovao 29. studenog 2018. godine. Istog dana su o imenovanju obaviješteni razrednica i roditelji razreda koji treba ići na izvanučioničnu nastavu. Što se tiče peticije, koju su roditelji uputili ravnatelju i ŠO, nju je urudžbiranu zaprimio predsjednik Školskog odbora i prema zahtjevu roditelja pročitao na prvoj sljedećoj sjednici. Istina je da je sjednica održana tek 28. prosinca 2018. godine, ali kako je predmet već bio riješen i pratitelj imenovan, a roditelji su zatražili da se peticija samo pročita na sjednici ŠO, što je i učinjeno. Nije bilo potrebno sazivati sjednicu zbog tog predmeta.

5. Na kraju izlaganja članica Školskog odbora poziva ravnatelja, gradonačelnika i gradske vijećnike da se bore da se u gradskim ustanovama i školama zaštite radnici od ponižavanja i maltretiranja na radnim mjestima. To je zaključak sjednice Školskog odbora održane 28. prosinca 2018. godine. Zaključeno je da članica Školskog odbora ne surađuju s ostalim članovima, ne izvršava svoje zakonom i statutom određene dužnosti, koristi se povjerljivim informacijama i dokumentima kako bi ostvarila vlastite ambicije, interese i dobila određeni publicitet. Iznosi netočne podatke i klevete na račun ostalih članova Školskog odbora.

Smataram da je svime rečenim rad članice Školskog odbora kompromitiran. Više ne postoje minimalni uvjeti za normalno funkcioniranje ŠO niti povjerenje prema članovima. Stoga ću tražiti od nadležnih tijela razrješenje članstva članice ŠO iz Školskog odbora Osnovne škole „Vladimir Nazor“ Križevci, te o svemu detaljno obavijestiti gradonačelnika i predsjednika Gradskog vijeća Križevci, stoji u priopćenju kojeg potpisuje predsjednik Školskog odbora OŠ „Vladimir Nazor“ Križevci Tomislav Bogdanović.

prigorski.hr