Papa Franjo pobunio se u četvrtak u Boliviji protiv kulture “odbacivanja” i “potrošnje” na misi slavljenoj na trgu Krista Otkupitelja u Santa Cruzu pred dva milijuna vjernika kojima je pružio poruku o važnosti integracije i socijalne pravde.

Jedina misa koju je papa slavio u Boliviji trajala je dva sata, a molitve i tekstovi čitani su na nekoliko indijanskih jezika, među kojima quechua, guarani i aymara, piše agencija AFP.

“Isus nam ne prestaje govoriti na ovome trgu: dosta je odbacivanja”, rekao je Papa i osudio logiku koja “želi sve pretvoriti u predmet razmjene, konzumacije (…) logika koja eliminira sve one koji ne proizvode”, prenosi CNN.

“Isus bi rekao ‘Dosta je isključivanja. Dajte im jesti”, poručio je papa koji od početka svog putovanja poziva na integraciju isključenih i na socijalnu pravednost i podsjeća Latinsku Ameriku, područje s najvećim nejednakostima u svijetu, da ima “dug” prema “najkrhkijima i najranjivijima”.

Prvi latinskoamerički papa, ujedno i prvi koji je potekao iz isusovačkog reda, 78-godišnji Franjo sletio je u srijedu poslijepodne po mjesnom vremenu u zračnoj luci La Paz – El Alto na nadmorskoj visini većoj od 4.000 metara gdje su ga dočekali predsjednik Evo Morales i bolivijske vlasti s bocama kisika.

Na trgu Krista Otkupitelja u Santa Cruzu brojni su ga vjernici čekali unatoč niskim temperaturama, a za sigurnost je bilo raspoređeno više od 17.000 policajaca i vojnika.

Zadivljujuća baština isusovačkih misija jedno je od bogatstava Bolivije pa je za misu u Santa Cruzu izrađena replika drvenih oltara i stupovlja iz isusovačke misije u Chiquitosu.

Isusovačke su misije u 17. i 18. stoljeća evangelizirale lokalno autohtono stanovništvo i pokušale zaštititi ih od eksploatacije i trgovine ljudima. Bolivija ima šest takvih misija koje su zajedno upisane na UNESCO-ov popis svjetske baštine, piše agencija dpa.

Nakon mise Franjo sudjeluje na drugom Svjetskim susretu narodnih pokreta nakon prvog skupa održanog u Rimu 2014. Taj susret okuplja pokrete iz cijeloga svijeta među kojima prekarne radnike, seljake bezzemljaše, indijance, migrante i protivnike globalizacije.

Papa koji u petak putuje u Paragvaj, posvetio je prvu etapu svog putovanja u Ekvadoru brizi za očuvanje okoliša SOS citirajući dijelove svoje enciklike “Laudato si” objavljene 18. lipnja, a posvećene zaštiti Zemlje i siromašnih.

Pozvao je ljude da “ne okreću leđa našoj majci Zemlji” i pozvao na očuvanje Amazonije, “goleme bioraznolikosti” koja zaslužuje “posebnu skrb”.

Papa je po dolasku pohvalio Boliviju jer je učinila važne korake kako bi uključila svoje stanovnike u ekonomski, društveni i politički život i pozvao predsjednika Moralesa da uz ekonomski rast skrbi za socijalnu pravda. Morales je nacionalizirao naftnu i plinsku industriju i za njegove devetogodišnje vladavine bolivijsko je gospodrastvo trostruko ojačalo, a velik dio novca troši se na socijalne programe što je znatno smanjilo siromaštvo u toj zemlji s deset milijuna stanovnika.

(Hina)

fah