Mustafa Akinci, kandidat lijevog centra, izabran je u nedjelju u drugom krugu predsjedničkih izbora u međunarodno nepriznatom turskom dijelu otoka predsjednikom ciparskih Turaka, pobijedivši dosadašnjeg šefa države Dervisa Eroglua, prenose agencije.

Akinci, iskusan političar koji se zalaže za pomirenje s ciparsko-grčkim dijelom, jedinom međunarodno priznatim dijelom nakon podjele otoka 1974. godine, dobio je 60,50 posto glasova u drugom krugu predsjedničkih izbora.

Sudjelovanje na izborima je bilo visoko i iznosilo je 64,12 posto prema podacima izbornog povjerenstva, iako niže nego na prethodnim izborima 2010. kada je iznosilo 75 posto, navodi AFP.

“Predsjednik” zemlje koju nitko osim Ankare ne priznaje, Akincijeva uloga će uglavnom biti vođenje pregovora s vlastima ciparsko-grčkog dijela o ujedinjenju. Pregovori bi se trebali nastaviti u svibnju, prema nedavnim izjavama UN-ovog specijalnog izaslanika za Cipar.

Pristupanjem najvišoj političkoj funkciji Turske Republike Sjevernog Cipra (TRNC) Akinci (67) će pokušati oživjeti mirovne pregovore, obustavljene u listopadu, s vlastima južnog dijela otoka, međunarodno priznatoga.

“Prethodne generacije obje zajednice su puno patile. Učinimo nešto da buduće generacije uživaju u bogatstvima ovog otoka”, izjavio je tijekom kampanje.

Akinci je simbolom svoje kandidature izabrao maslinovu grančicu, simbol mira.

U prvome krugu izbora održanom prije tjedan dana Eroglu je dobio 28,18 posto glasova, a Akinci 26,92 posto.

Turski Cipar opstaje uz pomoć Turske čije se obale nalaze na samo 80 kilometara udaljenosti. Za ostatak svijeta to je samo zona koju je Ankara anektirala 1974. kao odgovor na državni udar grčkih nacionalista u cilju pripojenja tog mediteranskog otoka Grčkoj.

Oko tisuću vojnika UN-a nadgleda “zelenu liniju” koja presijeca otok s istoka na zapad, a više desetaka tisuća turskih vojnika raspoređeno je u sjevernom Cipru.

U trenutku kada se turska i grčka strana pripremaju za povratak pregovorima pod okriljem 25. po redu posebnog savjetnika UN-a za ciparsko pitanja Espena Bartha Eidea, ovi se izbori smatraju vrlo važnim.

Naime, tijekom 41 godine koliko se pokušava riješiti ciparsko pitanje, ova otočna država s otkrivenim rezervama nafte i plina u svojim vodama i pogodnim smještajem između Sredozemlja i Bliskog istoka postaje strateški sve važnija.

(Hina)

Fotografija: fah