Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij izjavio je u ponedjeljak da Rusija nema namjeru prekinuti rat te da se Kijev priprema za daljnje napade.
Zelenskij je dao svoje komentare dok se prekid vatre, dogovoren uz posredovanje SAD-a i povezan s 81. obljetnicom ruske pobjede nad nacističkom Njemačkom, bliži svom kraju.
“Danas nije bilo tišine na prvoj crti bojišnice. Rusija nema namjeru prekinuti ovaj rat i mi se, nažalost, pripremamo za nove napade”, rekao je Zelenskij u svom večernjem video obraćanju.
Obje strane izvijestile su o borbama duž svoje duge linije bojišnice unatoč primirju, a svaka je optužila drugu za napade dronovima i topništvom.
Ukrajina i Rusija su se u petak dogovorile o prekidu vatre od 9. do 11. svibnja kao dio američkog nastojanja za mir nakon više od četiri godine rata izazvanog ruskom invazijom 2022. Trump je u petak izjavio da se nada da će se prekid vatre produžiti, ali već su se u nedjelju pokazivali znakovi napetosti.
Putin je u subotu, nakon obilježavanja Dana pobjede, rekao da misli da se rat bliži kraju. Rekao je da bi bio spreman pregovarati o novim sigurnosnim aranžmanima za Europu, s bivšim njemačkim kancelarom Gerhardom Schröderom kao svojim preferiranim partnerom.
No, europski ministri vanjskih poslova, koji su se u ponedjeljak sastali u Bruxellesu, odbacili su Putinov prijedlog o Schröderu jer je radio za ruske državne tvrtke i njegovao bliski odnos s Putinom.





