Ne vidim razloga da se izbjegava Koprivnica kad smo mi geografski dio Koprivničko-križevačke županije. Po meni je to politička odluka gradonačelnika i nezavisnih vijećnika – za prigorski.hr komentirao je načelnik Općine Sveti Ivan Žabno Nenad Bošnjak, ujedno i manjinski vlasnik križevačkih Vodnih usluga
Nakon što smo doznali kako su Vodne usluge Križevci na Skupštini donijeli još neslužbenu odluku kako je za tvrtku bolje pripajanje varaždinskom Varkomu, umjesto Koprivničkim vodama, odlučili smo provjeriti tu informaciju u križevačkoj Gradskoj upravi. Isto tako upitali smo ih da nam objasne poslovnu opravdanost odlaska udaljenijem Varaždinu od Koprivnice, koja se čini kao logično rješenje s obzirom da se radi o istoj županiji.
Iz Grada su nam potvrdili kako je Skupština Vodnih usluga stava da bi za šire križevačko područje bilo bolje pripojenje Varkomu.
– Varkom godišnje isporučuje nekoliko milijuna kubičnih metara vode te spada pod veće snabdjevače, a spada i pod opskrbljivače koji su prema gubicima u vodovodnoj mreži daleko niže od prosjeka. Upravo zbog te razvijenosti cijelog sustava te postizanja ekonomičnosti i efikasnosti poslovanja, kao i otvorenost za suradnju tvrtke Varkom, stava smo da se Vodne usluge trebaju pripojiti Varkomu – poručili su iz Grada te istaknuli.
– Usporednom analizom cijene vode kod okolnih opskrbljivača, pokazalo se da je tvrtka Varkom najprihvatljivija, tim više što cijena uključuje naknadu za razvoj mreže. Što se tiče Koprivničkih voda, činjenica je da to poduzeće nije u isključivom vlasništvu jedinice lokalne samouprave, već druge tvrtke, Komunalca d.o.o, te zbog toga nismo skloni spajanju s njima.
Iz Grada su nam još naglasili kako se ne radi ni o kakvoj službenoj odluci jer nju može donijeti samo resorno Ministarstvo.
S obzirom na ovu vrlo iznenađujuću odluku za komentar smo upitali i prvog čovjeka Koprivničkih voda Zdravka Petrasa, koji je bio vrlo iznenađen ovim stavom križevačke Gradske uprave na čelu s gradonačelnikom Mariom Rajnom.
– Moram naglasiti kako me čudi ova odluka, jer ne vidim prije svega poslovnu opravdanost. Naravno, što se tiče nas mi možemo ostati samostalni, ali strategija države je bila da se okrupne javni isporučitelji vode, pogotovo u slučaju manjih javnih isporučitelja vodnih usluga. Ove godine, 18. srpnja na snagu je stupio Zakon o vodnim uslugama, a u ovom trenutku Vlada RH još uvijek nije donijela uredbu o uslužnim područjima, pa mi se ova odluka Grada i Vodnih usluga Križevci čini malo ishitrena – rekao je Petras te istaknuo kako se prije odluke o pripajanju treba obaviti savjetovanje i službeni odlazak u Hrvatske vode i resorno Ministarstvo kako bi se prezentirao Zakon o vodnim uslugama.
Ništa od toga još nije obavljeno. Što se tiče cijene vode i tzv. naknade za razvoj mreže ta priča mi ne drži vode, što se vrlo lako može dokazati i jednostavnom kalkulacijom za mjesečni trošak vodnih usluga za kućanstva na postojećim uslužnim područjima. U ovom trenutku naknada za razvoj se plaća samo za poslovne subjekte, za građane je nema. Mjesečni trošak tročlanog domaćinstva za vodu, odvodnju i pročišćavanje iznosi 160,62 kn, dok je u Križevcima 161,13 kn, a u Varaždinu 184,28 kn – otkrio je Petras i dodao kako su gubici KC VODA u vodoopskrbnoj mreži 12 posto, odnosno najmanji u državi.
– Prema ovoj kalkulaciji varaždinska tvrtka je najskuplja i ako tome dodamo da Križevci nemaju pročistač trećeg stupnja koji samo mi imamo, ne vidim po kojoj logici je ova odluka logična. Isto tako najbitnije od svega, što i jedan od kriterija odabira isporučitelja vode, naša tvrtka ima tehničko-tehnološku povezanost s Križevcima, odnosno povezani smo s cijevima, jer već skoro sedam godina prodajemo dio vode okolici Križevaca. Za razliku od nas Varkom nema tu infrastrukturu – za kraj objasnio je predsjednik uprave Koprivničkih voda koji ne vidi problem što je većinski vlasnik Koprivničkih voda tvrtka Komunalac, jer je taj isti Komunalac u vlasništvu Grada Koprivnice.
Poslovna ili politička odluka ?
S obzirom da ova potencijalna odluka utječe i na okolne općine koje su osnivači i manjinski vlasnici Vodnih usluga za komentar smo nazvali i načelnike općina Sveti Petar Orehovec, Sveti Ivan Žabno, Gornja Rijeka i Kalnik.
Načelnik Općine Sveti Ivan Žabno Nenad Bošnjak mišljenja je da se treba zadržati samostalni status na bilo koji način.
– Najbolje za nas je da budemo samostalni isporučitelj. Trebamo smiriti tenzije i pokušati to politički izlobirati. Ako to ne ide i ako se izbjegava Koprivnica, onda bi se povezao sa Zagrebom. Iako, ne vidim razloga da se izbjegava Koprivnica kad smo mi geografski dio Koprivničko-križevačke županije. Po meni je to politička odluka gradonačelnika i nezavisnih vijećnika – oštar je bio Bošnjak.
Mladen Kešer, načelnik Kalnika rekao je kako smatra da se radi o ishitrenoj odluci.
– Moj stav je jedan jedini. Vodne usluge moraju biti i ostati distributer vode iz Vratna bez pripajanja bilo kojem distributeru. Na ovaj način priprema se prodaja izvorišta u budućnosti nekim velikim europskim igračima. Cijena vode biti će nedostupna za građane i već iduće godine iznosit će preko 30 kuna, a kad prodamo izvore biti će i preko 100 kuna po kubom metru – istaknuo je Kešer te naglasio kako Županija treba jasno stati u obranu malih distributera i kako je zakon tu da se mijenja, jer centralizacija nije dobar potez.
Načelnik Općine Gornja Rijeka Darko Fištrović nije bio sklon komentiranju, već je poručio da će ovu odluku komentirati u trenutku kad se dobiju jasne brojke koji je isporučitelj povoljniji. Načelnik Općine Svetar Petar Orehovec Franjo Poljak do objave ovog teksta nije se javljao na telefon.
mm/prigorski.hr