Sveti Blaž, rođen u 3. stoljeću. Prema jednoj od legendi u mladosti je bio liječnik, a tek potom posvetio život Bogu. Isprva živi pustinjački, ali zbog svetog načina života pozivaju ga za biskupa u Sebastu u Armeniji. Uhvaćen je u vrijeme Dioklecijanovih progona, dugo je mučen, a tek 316. ubijen. Kao liječnik, zaštitnik je protiv bolesti, a posebno bolesti grla. Na njegov blagdan, 3. veljače, jedna je od najraširenijih običaja zaziv protiv bolesti grla, ‘grličanje’.

U Hrvatskoj najpoznatiji je kao zaštitnik grada Dubrovnika, koji ujedno na njegov blagdan slavi i svoj dan. Prikazi svetog Vlaha, kako ga u Dubrovniku zovu, koji u rukama drži model grada Dubrovnika, nalaze se po cijelom gradu, a na morskim vratima, nasuprot carinarnici nalazi se crkva posvećena dubrovačkom zaštitniku Vlahu. Modeli grada koje Vlaho drži u rukama redovito su podrobni, te nam daju dragocjene podatke o izgledu i razvoju grada, a najpodrobniji je onaj na srebrnom relikvijaru, nastao prije potresa. Taj je prikaz ujedno najpotpuniji podatak o izgledu Dubrovnika prije ‘Velike trešnje’ 1667.

Zanimljivo je da lik svetog Vlaha štiti dubrovačke zidine, te se nalazi gotovo na svakoj kuli. Ali ne i na istočnom dijelu grada oko ulaza u luku. Dubrovnik je mnogo trgovao sa Osmanskim carstvom te sa drugim muslimanskim zemljama, čije su lađe s istoka dolazile u dubrovačku luku. Građani ih nisu željeli vrijeđati tako da ih dočekuju sa likom kršćanskog sveca. Dubrovčani su voljeli svog Vlaha, ali voljeli su i dobru trgovinu.

Obično se prikazuje kao biskup, bez istaknutih atributa, osim nekih općih, poput knjige i svijeća. Kao liječnik, prikazuje se zajedno sa drugim zaštitnicima zdravlja, svetim Rokom, Erazmom. Za ilustraciju teksta odabrali smo nekoliko prikaza svetog Vlaha sa modelom Dubrovnika, svi iz dubrovačkih crkvi i muzeja, te sa zgrada i bedema. Detalji grada iz kista su Božidarevića i Tiziana, dok su skulpture iz Kneževog dvora radovi Jurja Dalmatinca i Ivana Duknovića.

Zdenko Balog