Često slušamo u medijima kako bi trebalo pronaći modele koji bi potaknuli demografsku obnovu Hrvatske. Sasvim sigurno bi u tome pomogla i niža cijena vrtića. Proteklih godina cijena vrtića u Zagrebu za roditelje je s najnižim primanjima iznosila 150 kuna. U Križevcima je najniža cijena Gradskog vrtića i iznosi 610 kuna, a za dvoje djece nešto više od tisuću kuna. U ostalim križevačkim vrtićima cijena je još viša.
U odnosu na životni standard Zagrepčana, koji uz veća primanja imaju i niže cijene vrtića, križevački su vrtići jako skupi. Gradovi u Koprivničko-križevačkoj županiji također imaju nižu cijenu vrtića od križevačkih. Vrtići su u Križevcima definitivno preskupi, ali za to nisu krivi vrtići, već gradska politika koja je trebala pronaći način kako sniziti cijene. Nižim cijenama pomoglo bi se obiteljima, a neki bi tada vjerojatno razmislili o povećanju obitelji.
Kada bi cijena bila niža barem 200 kuna, roditelji bi to pozitivno osjetili u svojem džepu. U gradskom proračunu ta se sredstva trebaju pronaći. Naime, stotine tisuća kuna troši se iz gradskog proračuna na razne domjenke u organizaciji gradskih otaca. U zadnje vrijeme organiziraju domjenke i kad nemaju posebnog razloga, troše predizborno šakom i kapom.
No, nova politička garnitura trebat će pronaći sredstva iz bilo kojeg izvora, makar i cijeloj Gradskoj upravi smanjili plaće. Natalitetna politika će se najbolje provesti ako će roditelji imati sigurna radna mjesta, sigurne plaće, a za to politika treba stvoriti preduvjete.
Nakon pritisaka u križevačkom Gradskom vijeću na gradske čelnike pronašla su se sredstva za sufinanciranje udžbenika za osnovnoškolce. Tako će trebati pronaći sredstva i za niže cijene vrtića. Ovoj gradskoj vlasti to pitanje više nema smisla postavljati, ali budućoj svakako.
Željko Picig/prigorski.hr