Europska unija i Sjedinjene Država istaknuli su u subotu zabrinutost zbog nekoordiniranih akcija u kojima je kosovska policija na sjeveru dan ranije zatvorila paralelne urede lokalne uprave koje podržava službeni Beograd i upozorile Prištinu da ne povlači jednostrane poteze.
Reagiranja su uslijedila nakon što su 30. kolovoza kosovske institucije objavile da su zatvorile pet paralelnih srpskih institucija na sjeveru većinski naseljenom Srbima, a vlada Kosova objavila je da su institucije djelovale pod vodstvom Srbije “kršeći ustavnost i zakone Republike Kosovo”.
Prema izvješću Radio televizije Srbije (RTS), zgrade lokalnih samouprava i drugih institucija vlade Srbije u četiri općine na sjeveru Kosova i dalje su blokirane, a i danas je ispred njih je policija naoružana dugim cijevima.
Istodobno, međunarodna mirovna misija KFOR pojačala je svoje prisustvo na glavnom mostu u Kosovskoj Mitrovici između većinskog srpskog sjevernog dijela grada i desne obale Ibra s dominantno albanskim stanovništvom.
Od noćas su na mostu pojačane i snage talijanskih karabinjera, koji su nakon akcije kosovske policije dovukli i oklopna vozila, javlja RTS.
U povodu akcije prvo je u petak navečer oštro reagiralo američko veleposlanstvo na Kosovu prenoseći poruku State Departmenta da “stalne nekoordinirane akcije Kosova pogoršavaju partnerstvo Washingtona i Prištine”.
Uslijedila je u subotu i poruka Bruxellesa.
Operacija kosovske policije u petak protiv ureda koje podržava Srbija u općinama na sjeveru Kosova, dovodi u opasnost krhku sigurnosnu situaciju na terenu, poručio je glasnogovornik EU-a Peter Stano na društvenoj mreži X.
Pomoćnik američkog državnog tajnika za europska i euroazijska pitanja James O’Brien pozvao je danas premijera Kosova Albina Kurtija da zaustavi, kako je rekao, “nekoordinirane akcije koje negativno utječu” na partnerstvo Washingtona i Prištine, objavio je Radio slobodna Europa (RFE).
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić, koji sudjeluje na Forumu GLOBSEC u Pragu, zatražio je od posebnog izaslanika EU-a za dijalog Beograda i Prištine Miroslava Lajčaka, “konkretnu i nedvosmislenu reakciju EU i zemalja članica”, ali “ne samo u osudi najnovijeg nasilja Prištine” već i “u sprječavanju takvih poteza i zaštiti Srba”.
I EU i SAD naglašavaju u svojim porukama da je operacija koju su poduzele prištinske vlasti “razočaravajuća”, te da nije bila koordinirana s međunarodnom zajednicom.
Kosovske vlasti potvrdile su da su zatvorile pet paralelnih srpskih institucija na sjeveru zemlje – Kosovski okrug Mitrovica, te paralelne općine u sjevernom dijelu Kosovske Mitrovice i u općinama Zvečan, Zubin Potok i Leposavić.
Pravosudna misije EU-a na Kosovu (EULEX) priopćila je da, sukladno svom mandatu, “prati situaciju” na sjeveru, a Ured Europske unije u Prištini opetovao je razočarenje Bruxellesa “zbog kontinuiranog nedostatka koordinacije Prištine s međunarodnim partnerima”, ocijenivši da akcija kosovske policije “dovodi u opasnost krhku sigurnosnu situaciju na terenu”.
Srbijanski ministar vanjskih poslova Marko Đurić ocijenio je da “jednostrane akcije” prištinskih institucija “predstavljaju prijetnju po stabilnost”, te bi ih “trebalo kazniti”.
Vladin Ured za Kosovo i Metohiju u Beogradu akcije kosovske policije vidi kao još jedan potez vlasti Albina Kurtija u etničkom čišćenju kosovskih Srba.
I Washington i Bruxelles podsjećaju na obveze koje su u dijalogu o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova, pod pokroviteljstvom EU-a i uz potporu SAD-a, preuzele obje strane, upozoravajući Prištinu da ne povlači poteze za koje nema suglasnost međunarodnih partnera.