Zagrebački Muzej suvremene umjetnosti (MSU) otvorit će u Noći muzeja izložbu Rudolfa Sikore i Juliusa Kollera, umjetnika koji su obilježili slovačku neovangardu i odredili smjer čehoslovačke umjetnosti kasnih šezdesetih i ranih sedamdesetih godina.

U suradnji s Institutom za istraživanje avangarde i Kolekcijom Marinko Sudac, izložit će se njihova djela izlagana u jedinstvenom izložbenom prostoru, Prvom otvorenom atelijeru, u skladu s čime će otvorenju prethoditi rekonstrukcija akcije “Obratite pozornost na dimnjake kuće” Mariana Mudrocha, koja je 1970. izvedena kao uvodni događaj Prvog otvorenog atelijera u Sikorinoj kući u Bratislavi.

Sikora i Koller djelovali su u vrijeme kada je konceptualnim umjetnicima bilo zabranjeno izlagati u javnim galerijama, a svaki pokušaj izlaganja u inozemstvu uglavnom je sabotiran od strane državnog aparata, pa su morali djelovati subverzivnim metodama i u alternativnim prostorima.

Dvojica su umjetnika zbog svog rada često bili na meti tajne policije, radovi su im zabranjivani zbog “ideološki neprihvatljivog sadržaja”, a danas se nalaze u važnijim svjetskim zbirkama i muzejima.

U povodu otvorenja Sikora će doći u Zagrebi i na Noć muzeja s njime će razgovor voditi Ivana Janković, kustosica izložbe “Slovačka neoavangarda – Rudolf Sikora, Július Koller i Prvi otvoreni atelijer”.

Uz tu izložbu u stalnom postavu, MSU je pripremio otvorenje još jedne – “Man standing in a Museum looking at something”, na kojoj će se predstaviti site-specific instalacija Marka Tadića, umjetnika koji ove godine predstavlja Hrvatsku na bijenalu u Veneciji.

Šarolik glazbeni program uz središnju temu Noći muzeja 

MSU je priredio i niz besplatnih programa u skladu s ovogodišnjom temom manifestacije “”Glazba i glazbeni velikani i njihov utjecaj na društvo”, od jazza preko suvremene klasične glazbe skladane za harmoniku do predstavljanja video instalacije koja je nadahnuće pronašla u zabranjivanoj baletnoj skladbi velikog mađarskog skladatelja Bele Bartoka i jednom nerealiziranom djelu Vjenceslava Richtera.

Najavljeni su i nastupi zborova često zanemarenih skupina poput zbora umirovljenika, zbora “DomaćiGosti” koji okuplja izbjeglice, strance i domaće koji pjevanjem vode borbu protiv predrasuda.

U rekonstrukciji slavnog pariškog Salona de Fleurus, američke spisateljice i kolekcionarke Gertrude Stein i njezine partnerice Alice B. Toklas, prvi hrvatski lezbijsko-feministički zbor “Le Zbor“ izvest će obrade popularnih pjesama među kojima su hrvatske budnice, partizanske pjesme i pjesma Marka Perkovića Thompsona “Lijepa li si”.

MSU će u Noći muzeja predstaviti projekt “Courage: Kulturna opozicija – razumijevanje kulturne baštine neslaganja u bivšim socijalističkim državama”, kao i video instalaciju Jasmine Cibic koja nerealizirano arhitektonsko rješenje Vjenceslava Richtera transformira u muzički instrument.

Predstavit će se i rezultati radionice koju je kolektiv ŠKART u sklopu projekta MSU-a “Performing the museum“” realizirao u Domu umirovljenika sv. Ana u Novom Zagrebu, u okviru čega će nastupiti zbor umirovljenika Druga mladost.

Uz stalni postav i Atelijer Kožarić, posjetitelji Noći muzeja moći će u MSU razgledati i izložbe “Sfinga velegrada / Vrhunska djela modernizma u zbirkama MSU-a” te Izložbu u tijeku, Kluba mladih MSU-a.Održat će se i radionice “Knjiga kao umjetnost”.

Održat će se vodstva “Suvremena umjetnost i zvuk u stalnom postavu Zbirki u pokretu”, te kroz problemsku izložbu “Dalibor Martinis: Data Recovery 1969-2077” i plesno-kazališni performans “Preludij za uredsku stolicu”, dok će se u predvorju prikupljati donacije za za tisak slikovnice “Kornjačica Rita”.

(Hina)

fah