Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije priopćilo je u petak kako državna informacijska infrastruktura nije zahvaćena poteškoćama uslijed tehnološkog kvara koji je uzorkovao rušenje sustava diljem svijeta, a za koji je odgovornost preuzela tvrtka CrowdStrike.

“Centar dijeljenih usluga (CDU) radi ispravno, kao i sustavi pružatelja usluga APIS-a, Fine i AKD-a. Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije u suradnji sa svim dionicima nastavit će pratiti nastalu situaciju s ciljem osiguranja svih mjera te ukoliko dođe do promjena u sustavu državne informacijske infrastrukture pravovremeno obavijestiti javnost”, priopćili su.

Državni tajnik tog Ministarstva Bernard Gršić u izjavi za medije pojasnio je kako RH ima svoju infrastrukturu koja koristi Microsoftove tehnologije, ali druge alate antivirusne zaštite koji nisu pogođeni ovim problemima.

Tijekom jutra srušio se i sustav CEZIH, a Gršić je istaknuo kako je upravo proradio.

“Sustav CEZIH je podignut, ali taj problem nije vezan uz ovaj tehnološki kvar. Kao što znate,  CEZIH je u zadnje vrijeme više puta imao poteškoća, to je najavljeno i od strane Ministarstva budući da su radovi na njemu i preseljenje na novu opremu i nove tehnološke sustave, a vjerujem da će ti problemi, s obzirom da su ti radovi pri kraju, uskoro i u potpunosti nestati”, kazao je.

Što se tiče Kontrole zračne plovidbe, državni tajnik je istaknuo da u operativnom sustavu vođenja zrakoplova iz zračnog prostora RH nema problema. “Oni su u potpunosti operativni. Nekih manjih administrativnih poteškoća je bilo, ali su i oni otklonjeni”, rekao je.

I ministar obrane Ivan Anušić potvrdio je u razgovoru za N1 da MORH nema problema u radu. “Koristimo druge sustave koji nisu ugroženi ovim kvarovima”, rekao je.

Svjetske aviokompanije, zračne luke na najmanje četiri kontinenta, zdravstveni sustavi, banke, telekomi, mediji i druge tvrtke, institucije i organizacije u petak imaju poteškoća u svom radu zbog velikog računalnog kvara koji im ruši sustave. Uzrok kvara je software Falcon Sensor tvrtke za kibernetsku sigurnost CrowdStrike, koja je i preuzela odgovornost.

“CrowdStrike aktivno radi s klijentima na koje utječe nedostatak pronađen u jednom ažuriranju sadržaja za Windows hostove. To ne utječe na Mac i Linux hostove. Ovo nije sigurnosni incident ili kibernetički napad. Problem je identificiran, izoliran, radi se na popravku. Naš tim je u potpunosti mobiliziran kako bi osigurao sigurnost i stabilnost CrowdStrike klijenata”, priopćio je generalni direktor tvrtke CrowdStrike George Kurtz putem platforme ‘X’.