Košarkaši Srbije nadoknadili su 24 koša zaostatka iz druge četvrtine četvrtfinalnog dvoboja s Australcima te u produžetku došli do pobjede 95-90 (17-31, 25-23, 25-11, 15-17, 13-8), kojom su postali drugi polufinalisti olimpijskog turnira u Parizu.

Bila je to izjednačena utakmica u prvih sedam i pol minuta, nakon kojih je Australija imala prednost 19-17. No, uslijedile su četiri minuta šuterskog ‘ludila’ 35-godišnjeg Pattyja Millsa, zahvaljujući kojem je Australija imala niz od 20 koševa na koje srpski košarkaši nisu imali odgovor. Od tih 20 poena Mills je ubacio 16, a Australija je u 12. minuti vodila 39-17. Nedugo nakon toga, tricom Duopa Retha australska reprezentacija je došla do najveće prednosti +24 (44-20).

U tom se trenutku činilo da Srbija nema igru kojom može odgovoriti raspoloženim Australcima, ali košarka je još jednom pokazala svoje prevrtljivo lice. Izabranici Svetislava Pešića podigli su razinu agresivnosti u obrani, što je utjecalo na smanjenje napadačke preciznosti njihovih suparnika. Već do kraja poluvremena Srbija je prepolovila zaostatak (42-54).

Australija je u 24. minuti, nakon još jednog Millsovog koša, imala devet koševa prednosti (60-51), kad je uslijedila trominutna serija srpske reprezentacije od 10-0 za njihovo prvo vodstvo (61-60) nakon 7-6 u 4. minuti. Srbija je u zadnjih 10 minuta ušla s dva koša prednosti (67-65).

Ta je prednost nakon malo više od minute igre u četvrtoj četvrtini povećana na +6 (73-67). Iako im je napadačka produtivnost značajno pala nakon prvih 15 minuta utakmice, Australci su pronašli način da spriječe suparnikovo značajnije odvajanje i uspjeli su držati korak sa svjetskim doprvacima koje je u zadnjoj četvrtini vukao Vasilije Micić. Od 15 koševa Srbije on je ubacio 10, a za preostale je asistirao. No, umalo je postao tragičar dvoboja kad je pogodio jedno od dva slobodna bacanja devet sekundi prije kraja osnovnog dijela utakmice i donio Srbiji dva koša prednosti (82-80).

Nakon minute odmora, Australci su svoju sudbinu stavili u ruke Pattyja Millsa, a njihov kapetan je odgovorio na poziv. Ostao je sam protiv Nikole Jokića, tražio šut za pobjedu, ali se nije uspio osloboditi na trici pa se odlučio na prodor. Ni to nije prošlo u prvom trenutku pa je Mills morao šutirati s pet metara za izjednačenje i pogodio je, iako mu je Jokić bio na ruci.

Ono što je Micić bio u zadnjoj četvrtini, to je u produžetku postao Nikola Jokić. Baš sve što je reprezentacija Srbije napravila u dodatnih pet minuta išlo je kroz ruke njihovog najboljeg igrača. Skakao je, asistirao, krao lopte, a kad je to bilo najpotrebnije – pogađao je.

Nakon razmijenjenih trica Dobrića i McVeigha, pa koševa unutar reketa Reatha i Bogdanovića i dalje je rezultat bio izjednačen. Josh Giddey je pogodio tricu za vodstvo Australije 90-87 na polovici produžetka. Imali su Australci napad za +5, ali je Giddeyev pokušaj blokirao Jokić, a Petrušev izborio i pogodio dva bacanja za početak serije njegove reprezentacije.

Srbija je ponovno povela na 1:07 prije kraja produžetka, kad je Jokić pogodio poluhorok za 91-90. Nakon još jednog promašaja Australaca, lopta je opet spuštena prema Jokiću, a on je hladnokrvno, iz koraka unatrag pogodio ‘suzu’ sa četiri metra za 93-90. Australci su imali minutu odmora, dogovorili akciju, ali im se ideja raspala na prvom dodavanju, kad je Petrušev ukrao loptu ispred Millsa, a Bogdanović 13 sekundi prije kraja zapečatio pobjedu pogodivši oba slobodna bacanja za konačnih 95-90.

Nikola Jokić je za pobjednike ubacio 21 koš uz 14 skokova, devet asistencija i dvije blokade. Bogdan Bogdanović je ubacio 17 koševa uz šest asistencija i pet skokova, a Vasilije Micić je imao 14 poena i šest asista.

Prvi australski strijelac bio je Patty Mills sa 26 koševa. Josh Giddey je ubacio 25 poena uz pet skokova i četiri asistencije.

Brončani iz Tokija su tako ostali bez borbe za odličje u Parizu, a Srbija u polufinalu čeka boljeg iz dvoboja SAD – Brazil.

U prvom četvrtfinalnom dvoboju aktualni svjetski prvaci, reprezentativci Njemačke, svladali su Grčku sa 76-63 i u polufinalu čekaju pobjednika utakmice Francuska – Kanada.