Arboretum Opeka, najstariji zaštićeni i najveći arboretum u Hrvatskoj koji okružuje istoimeni dvorac, ponovno će zasjati u punom sjaju.

Za projekt Varaždinske županije pod nazivom „Arboretum Opeka – održiva zelena destinacija“, procijenjene vrijednosti 10,3 milijuna eura, odobrena su bespovratna EU sredstva u iznosu od 6.587.525,20 eura putem poziva Ministarstva turizma i sporta „Regionalna diversifikacija i specijalizacija hrvatskog turizma kroz ulaganja u razvoj turističkih proizvoda visoke dodane vrijednosti“.

Ljepota i posebnost arboretuma, koji je sredinom 19. stoljeća oblikovao tadašnji vlasnik grof Marko Bombelles, bili su presudni da se davne 1947. godine donese odluka o njegovoj zaštiti. Time je perivoj u Općini Vinica u Varaždinskoj županiji postao prvi zaštićeni spomenik parkovne arhitekture u Hrvatskoj.

Svjesni vrijednosti i važnosti arboretuma Opeka za cijelu Hrvatsku, ali i srednju Europu, u Varaždinskoj županiji pokrenuli su projekt kojim se predviđa revitalizacija, uređenje i interpretacija parkovne baštine i dendrološke zbirke. Partneri u projektu su Javna ustanova Priroda Varaždinske županije i županijska Turistička zajednica, istaknuto je danas u samom arboretumu na predstavljanju projekta.
Župan Stričak zahvalio je Vladi RH na čelu s Andrejem Plenkovićem, ministru turizma i sporta Tončiju Glavini, saborskom zastupniku Predragu Štromaru, kao i svima koji su radili na pripremi projekta, ali i bivšem, pokojnom načelniku Općine Vinice Marijanu Kostanjevcu koji je za ovo živio.

– U ovom kompleksu je, uz dvorac koji je prekrasan, najvredniji arboretum. Ako imate sredstava, dvorac izgradite ili obnovite, ali da biste imali ovakav perivoj, trebate čekati stotinjak godina da drveće naraste. Do kraja kolovoza bi trebali biti zavšeni radovi na obnovi i rekonstrukciji dvorca Opeka, a potom započinjemo s provedbom ovog projekta. Arboretum bi trebao dobiti novi sjaj do sredine 2026. godine, što će biti najljepši poklon uz obilježavanje 80. obljetnice njegove zaštite. Procijenjena vrijednost svih radova na samom arboretumu je oko 10 milijuna eura, a mi smo uspjeli osigurati 6,6 milijuna eura bespovratnih EU sredstava. Prvo će biti provedena javna nabava, tako da će radovi započeti sljedeće godine – istaknuo je župan Anđelko Stričak.

Danas u arboretumu raste čak 2.900 pojedinačnih primjeraka stabala i grmlja iz raznih dijelova svijeta, a njihova zaštita, sanacija i čišćenje, kao i sadnja 279 novih stabala i više od 12.000 grmova posebno su značajan dio projekta.

– Arboretum će imati ukupno osam cjelina, prostor za izložbe na otvorenom, senzorni park, perivoj ispred dvorca, šumu, livadu s bazenom, jezero te povrtnjak i voćnjak, a unutar svake od tih cjeline bit će provedene različite aktivnosti. Svrha je stvoriti turističku destinaciju o kojoj će svi pričati i doći je posjetiti. Posebno bih naglasio senzorni vrt koji je osmišljen prvenstveno za osobe s invaliditetom, a u njemu će biti formirane uzdignute gredice visine 60 centimetara, u njihovom dohvatu. Bit će to održiva destinacija, što znači da će se prikupljati kišnica, reciklirati otpadne vode, postaviti fotonaponske ćelije. Posebno treba naglasiti da će se sadnjom 279 stabala stabala i više od 12.000 grmova već u prvoj godini omogućiti poniranje ugljika CO2 više od jedne tone godišnje, a kad će sva stabla biti u punoj zrelosti, očekujemo ponor od više od 20 tona godišnje, za što je naš projekt dobio posebno dobre ocjene – rekao je dr. sc. Dragutin Vincek, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu i zaštitu okoliša.

Napokon će biti uređene staze u cijelom perivoju koji se prostire na površini od 23 hektara, a uz koje će biti postavljene klupe, stolovi, ali i vrtni paviljoni. Bit će tamo i tri sjenice, od kojih jedna u sklopu vozila električni pogon koje će biti u službi posjetitelja. Uređen će bit prostor za izložbe na otvorenom i vrtne manifestacije, ukrasni povrtnjak i voćnjak, a svi posjetitelji moći će uživati i uz jezero gdje će biti postavljene drvene ležaljke. U nekadašnjem bazenu izrazite akustičnosti nalazit će se pozornica za glazbene izvede, a pažnju najmlađih plijenit će dječja igrala u obliku kukaca.

Arboretum Opeka imat će info-točku za posjetitelje smještenu u Vrtlarevoj kući, zdanju koje je također zaštićeno kulturno dobro, u njoj će se nalaziti suvenirnica, a uz nju sjenica u kojoj će biti tzv. jednostavno ugostiteljstvo.

– Kad nakon dvije godine arboretum zasja u punom sjaju, imat ćemo što za pokazati našim turistima. Spomenut ću samo veliki mamac za one najmlađe: na prekrasnoj cvjetnoj livadi bit će postavljene velike drvene skulpture u obliku kukaca poput mrava i skakavca. Arboretum i obnovljeni dvorac Opeka bit će jedna od važnijih turističkih destinacija u Varaždinskoj županiji – zaključio je direktor Turističke zajednice Varaždinske županije Goran Mališ.

Dodajmo da su na predstavljanju projekta bili i županijski pročelnici Renata Skoko i dr. sc. Miroslav Huđek, ravnatelj JURA-e Mladen Jakopović i ravnateljica OŠ Vinica Mirjana Jambriško.

Arboretum Opeka Projekt Revitalizacije 2024 (1) Arboretum Opeka Projekt Revitalizacije 2024 (2) Arboretum Opeka Projekt Revitalizacije 2024 (3) Arboretum Opeka Projekt Revitalizacije 2024 (4) Arboretum Opeka Projekt Revitalizacije 2024 (5) Arboretum Opeka Projekt Revitalizacije 2024 (6) Arboretum Opeka Projekt Revitalizacije 2024 (7) Arboretum Opeka Projekt Revitalizacije 2024 (8) Arboretum Opeka Projekt Revitalizacije 2024 (9) Arboretum Opeka Projekt Revitalizacije 2024 (10) Arboretum Opeka Projekt Revitalizacije 2024 (11) Arboretum Opeka Projekt Revitalizacije 2024 (12) Arboretum Opeka Projekt Revitalizacije 2024 (13) Arboretum Opeka Projekt Revitalizacije 2024 (14)