Piše: M. Mirković

Šef Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak danas je izvijestio javnost kako će ugostiteljski objekti moći raditi i bez terasa. Takva odluka iznenadila je mnoge, jer sve do sad u javnosti se špekuliralo kako kafići i restorani ipak još ovaj mjesec neće moći posluživati u zatvorenim prostorima.

Prema svemu sudeći hrvatska Vlada uvažila je većinu zahtjeva ugostitelja i poput Austrije odlučila se za manje restriktivan model mjera. Posebno je zanimljiv dio kako u trenutku gdje Hrvatska još nije ukinula sve mjere poput propusnica za kretanje među županijama, ograničenja ukupnog broja posjetitelja i obvezne distance među gostima, vlasnicima kafića i restorana ipak će biti omogućeno koliko-toliko normalno poslovanje.

Bez obzira na ovu neočekivanu odluku Zavoda i dalje se postavlja pitanje što je to primoralo Stožer da popusti pritiscima ugostitelja. Radi li se ovdje zapravo o prikrivenom spašavanju državne blagajne koja je trenutno u minusu oko 25 milijardi kuna i pokušaju Vlade da prije parlamentarnih izbora izbjegne financijski kolaps?

Objektivno stanje i realne brojke očekuju se vjerojatno nakon završetka turističke sezone. Na koji način će ove nove, manje rigorozne mjere, utjecati na opstanak hrvatskih ugostitelja ne može se predvidjeti, ali je sasvim sigurno kako mnogi nakon ove krize neće opstati.

Sve dok su naši ugostitelji ograničeni kapacitetom u samim prostorima i brojkom gostiju koji u isto vrijeme mogu ući u kafić ili restoran pitanje je kako će cijela ta priča zaživjeti.

Isto tako ne smijemo zaboraviti da su ovim mjerama najviše ugroženi vlasnici restorana i hotela, koji i dalje vrlo vjerojatno u narednih par mjeseci neće moći imati vjenčanja, krizme i pričesti, koji realno u razdoblju od svibnja do srpnja donose najveće prihode.

Uz to ne smijemo zanemariti i globalna kretanja te moguće opasnosti od stvaranja novih žarišta i ponovnog širenja virusa diljem Europe. Ukoliko se to dogodi privatni sektor bit će najviše pogođen, a ekonomske posljedice bile bi nesagledive, dok bi kupovna moć građana bila još manja.

Takav scenarij vrlo je lako moguć, iako mnogi Hrvati još nisu svjesni što ih čeka.

Za to vrijeme HDZ-ova Vlada čini sve kako bi što prije pokrenula gospodarstvo, jer sve je manje novca pa se izbori očekuju već sredinom srpnja. Dok oporba to naziva izbornom krađom, vladajući tvrde kako je datum izbora samo puka formalnost. Posljedice korona krize sve se više osjećaju, ali usprkos tome neke se navike Hrvata nikada neće promijeniti.

Iako nas čekaju teška vremena i dug oporavak, najbitnije je da birtije rade!