U vremenima kad mnogi mladi odlučuju potražiti sreću izvan granica Domovine, Juraj Krševan Dovranić odlučio se vratiti u svoju malenu ruralnu općinu u srcu Prigorja sa željom da svoje sposobnosti, znanja i obrazovanje iskoristi u svrhu poboljšanja života svojih sumještana.
Brži život u gradu zamijenio je selom, te u Općini Preseka želi uvesti promjene koje će uzdignuti kraj i omogućiti svim žiteljima ispunjeniji i ugodniji život.
Juraj Krševan Dovranić rođen je 27. listopada 1994. godine u Zagrebu. Osnovnu školu koju je počeo pohađati u Zagrebu završava u Vrbovcu jer se 2012.godine seli u selo Kamenica u općini Preseka. U Vrbovcu pohađa gimnaziju nakon koje upisuje politologiju na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu gdje stječe zvanje magistra politologije.
Tijekom fakulteta svoje formalno obrazovanje usmjerava prema međunarodnim odnosima i nacionalnoj sigurnosti, te postaje magistar političkih znanosti 2019.godine. U rad stranke uključuje se 2017., a trenutno u HDZ-u Preseka obnaša dužnost tajnika.
Zašto ste se odlučili baviti stranačkim radom?
Političkim radom odlučio sam se baviti prvenstveno zbog osjećaja za zajednicu. S obzirom na obiteljsku pozadinu i činjenicu kako su oba roditelja bila izuzetno uključena u političko djelovanje od Domovinskog rata na ovamo, odrastao sam u okruženju u kojem sam rano počeo razvijati svoje društveno i političko biće. Kroz fakultetsko obrazovanje shvatio sam koliko je svaki pojedinac uključen u političke izazove koji kreiraju našu svakodnevicu. Sve to je utjecalo na moju odluku da nastojim biti što aktivniji čimbenik političkih promjena koje dolaze sve brže i utječu na našu stvarnost sve dublje. Na konkretnom primjeru, brzinu i snagu tih promjena osjetio sam u svojoj općini Preseka što me posebno motiviralo zbog toga što govorimo o jednoj od najnerazvijenijih i najmanjih općina u Republici Hrvatskoj.
Općina Preseka je tradicionalno HSS-ov izborni kraj. Zašto mislite da će te nešto u njoj postići?
Usprkos bogatoj političkoj povijesti HSS-a koja je od izuzetne važnosti za cjelokupnu hrvatsku političku povijest, ta stranka u mojoj općini nije opravdala svoje veliko ime. Na vlasti u općini Preseka, HSS je proveo više od 20 godina. U tom razdoblju bilježimo opadanje broja stanovnika, sve netransparentnije upravljanje javnim sredstvima i konstantno propuštanje prilika koje se kroz sredstva EU i Republike Hrvatske otvaraju za razvoj malih i nerazvijenih općina. Zanimljiv je podatak kako je Preseka bila jedna od rijetkih ako ne i jedina općina koja je glasala protiv ulaska Republike Hrvatske u EU. Usporedno s time, društvene i političke datosti utjecale su na političku sliku u Hrvatskoj. Birači jasno svake godine iskazuju nezadovoljstvo političkim radom. Zbog toga smatram kako je pogodono vrijeme da mi mladi napokon preuzmemo više odgovornosti i dokinemo ustajale prakse koje do sad nisu polučivale uspjehom.
Što HDZ može ponuditi vašoj općini s obzirom da se vaša kritika može prenijeti i na sam HDZ?
Smatram kako je lokalna politika ponešto drugačija od one na nacionalnoj razini. To se posebno može vidjeti na primjeru malih lokalnih samouprava u koje spada i sama Preseka. Naš program nije tek sačuvati kućne brojeve i adrese. Općina Preseka sama po sebi predstavlja izazov. Dosadašnja politika bavila se pukim održavanjem hladnog pogona, to jest upitnim održavanjem postojeće infrastrukture bez konkretnog plana za razvoj. Još jedna boljka je kronični nedostatak komunikacije sa građanima. U današnje vrijeme jako je važno da male lokalne samouprave budu pokretljive i mogu brzo reagirati i komunicirati sa svojim korisnicima. Za razvoj je važno što kvalitetnije prihvaćati ulogu općine kao institucije koja okuplja i usmjerava razvoj što dosad bojim se nije bio slučaj. Uzmimo za primjer mjeru 7.4.1. EU koja je svoj konac doživjela u 3.mjesecu prošle godine. Navedena mjera obuhvaćala je kroz moguće natječaje sve potrebe koje naša općina ima. Financiranje razvoja ruralnih krajeva, financiranje malih i srednjih poljoprivrednika, financiranje infrastrukturalnih projekata kao što je dječji vrtić što je općini izuzetno potrebno itd. Po svemu sudeći taj prozor je propušten, a upravljanje općinom ponovno se svelo na pokrpavanje cesta i rasvjete. Naš plan je maksimalno iskorištavanje mjera koje su namjenjene ruralnom razvoju, izgradnja potrebne infrastrukutre poput dječeg vrtića, osiguravanje informiranja općinskih žitelja o različitim financijskim mjerama i mogućnostima koje im se pružaju, okupljanje lokalnih poduzetnika u svrhu boljeg tržišnog pozicioniranja i stvaranje ekonomske i društvene prepoznatljivosti same općine. Želimo od općine Preseka konačno napraviti konkretnu i kvalitetnu općinu koja će na primjeren način biti servis svojim stanovnicima. Navedena vizija podrazumijeva puno energičniji i kreativniji rad od dosadašnjeg.
Jeste li spremni surađivati sa ostalim političkim akterima u općini?
Naravno. Cijela poanta jest boljitak općine. Taj cilj zasigurno ne možemo ostvariti sami. Na kraju krajeva naša općina premala je da bi imali luksuz politikanskog nadigravanja i podmetanja klipova. Svi mi živimo zajedno na ovom prostoru i ciljevi za probitak su nam zajednički. Zbog toga ni u kojem slučaju ne smije dolaziti do obračuna koji su, obzirom na ozbiljnost situacije, ispod svake razine.
Zbog čega smatrate da ste dovoljno sposobni za ove izazove?
Bez lažne skromnosti, smatram da sam dovoljno sposoban za navedene izazove zbog toga što sam cijeli život na neki način okružen politikom. Moje obrazovanje se sastoji od političkog i stvari kojima se bavim u slobodno vrijeme na ovaj ili onaj način prožeti su nekim segmentom političkih znanosti. Zbog toga ovo ne shvaćam kao puki posao nego kao nešto sastavno mojoj svakodnevici. Gledam na ove izazove kao na nešto što se jednostavno mora napraviti i smatram da mogu to napraviti na zadovoljstvo većine.
Razgovarao: Dragan Vicković/prigorski.hr