Piše: M. Mirković
Rješavanje pitanja obnove Zagreba od potresa očito je zadnja prepreka za raspisivanje parlamentarnih izbora, koji se prema zadnjim signalima iz Vlade očekuju do 19. srpnja.
Krajem travnja premijer Plenković najavio je kako će Vlada nastojati brzo provesti proceduru potrebnu za donošenje Zakona o obnovi Zagreba, ali s obzirom na kompleksnost zahvata premijer nije htio špekulirati o točnom datumu.
Kroz ova dva tjedna situacija se dodatno zakomplicirala, a odnosi između premijera i Bandića dodatno su zahladili nakon što je ministar graditeljstva Predrag Štromar kazao kako će za obnovu nastale štete u potresu biti potrebno čak 42 milijarde kuna. Ta se izjava očito nije svidjela zagrebačkom gradonačelniku koji je političku odgovornost prebacio na premijera te zatražio što hitnije donošenje zakona.
Naravno, iza ove cijele predstave na relaciji HDZ – Bandić skrivaju se politički interesi, a ne velika briga za hrvatsku metropolu. Prvi čovjek Vlade svjestan je da su mu Bandić i njegove ruke nužne za raspuštanje Sabora, dok Bandić zna kako mu je obnova Zagreba zadnji as iz rukava ukoliko želi polučiti neke rezultate na parlamentarnim izborima i eventualno mirne glave ići po novi mandat za gradonačelnika na lokalnim izborima.
Kako sada stvari stoje, vremena je malo. Trenutno postoje dvije opcije, ili će idući tjedan premijer zakon „pogurati“ u proceduru pa se raspuštanje Sabora može očekivati između 22. i 29. svibnja, a izbori do kraja srpnja, ili ćemo na izbore u rujnu.
Prolongiranje izbora za deveti mjesec za HDZ znači suočavanje hrvatskih građana s besparicom i ekonomskom krizom koja nas neminovno čeka iza ljeta, a to je scenarij kojeg vladajući pod svaku cijenu žele izbjeći.
Stoga, izbori u srpnju vrlo vjerojatno znače još jedan „nategnuti“ mandat HDZ-a i konačni pad Bere, dok rujanski izbori mijenjaju odnos snaga i daju prednost novoosnovanoj lijevoj koaliciji Restart koja okuplja SDP, HSS, HSU, GLAS i Snagu.
Tu ne smijemo zaboraviti ni Domovinski pokret Miroslave Škore, koji je trenutno u akciji okupljanja desnice i ostalih političkih satelita, osobito onih nezadovoljnih aktualnim vodstvom HDZ-a. Škorina stranka koja sada uz HDZ i SDP jedina prelazi izborni prag, sa skoro 10 posto potpore, mogla bi biti uteg
prevage u predstojećim izborima.
Predsjednik Milanović igra bitnu ulogu u parlamentarnim izborima
U cijeloj priči ne smijemo zanemariti ni ulogu predsjednika koji ima zakonsku obvezu nakon raspuštanja Sabora raspisati izbore u roku 60 dana. Ukoliko se zbog Bandića Sabor ne raspusti do kraja svibnja, predsjednik donosi odluku hoće li se na izbore u kolovozu, rujnu..
Poučeni prijašnjim iskustvima, rekli bi kako će predsjednik blago favorizirati svoju bivšu stranku, ali jučerašnja izjava Milanovića mnoge je iznenadila.
„Totalno sam neutralan oko izbora. Sad sam saznao da je formirana nekakva lijeva koalicija“ – rekao je predsjednik na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, osvrnuvši se na političke događaje.
U svjetlu toga, možemo zaključiti kako je cilj Milanovića politički opstati i eventualno nakon pet godina osvojiti još jedan mandat, a ako to znači tihu kohabitaciju s Plenkovićem, bivši šef SDP-a spreman je i na takav kompromis.