Glavna struja javnoga mnijenja udružena s medijima i dijelom političara dugo vremena nametala je tezu o tobožnjem skretanju hrvatskoga društva u desni ekstremizam, štoviše u tobožnju fašizaciju, a istraživanje »Pilarov barometar hrvatskoga društva 2016.« otkrilo je da je u odnosu na 2015. godinu zapravo došlo do porasta lijevoga ekstremizma.
Rezultati istraživanja pod nazivom »Pilarov barometar hrvatskoga društva 2016.« koje je Institut društvenih znanosti »Ivo Pilar« iz Zagreba proveo na uzorku od 750 ispitanika u terenskom ispitivanju razotkrili su više velikih obmana koje se nameću hrvatskoj javnosti, pa zaslužuju osvrt sa stajališta općega dobra.

Naime, za ispravno razumijevanje i odlučivanje, osobito u ocjenjivanju hrvatskoga društva, osnovni je preduvjet raspolaganje pouzdanim, točnim i neupitnim činjenicama, a do njih se dolazi stručnim i nepristranim znanstvenim istraživanjem. Time se nikomu ne osporava da ima svoje osobno stajalište o svakom fenomenu ili o cjelovitom hrvatskom društvu, makar i netočno, no osobno stajalište, osim što je subjektivno, često se osobito oslanja na vlastiti dojam.

Osobe koje nisu razvile zdravu kritičnost prema medijima i javnomu mnijenju lako podliježu dojmovima koje te suvremene snage svjesno stvaraju ne odričući se ni najgrubljega manipuliranja i istinom i građanima. U suvremenom svijetu, pa tako i u Hrvatskoj, sve je jača tendencija da se sve većim mnoštvom informacija, koje su najčešće irelevantne i suvišne, ali zavodljive i interesantne, smišljeno umanjuje sposobnost razlikovanja bitnoga od nevažnoga.

Ljudska svijest »fila« se smišljeno probranim, strogo filtriranim informacijama kojima se namjerno stvara umjetna slika suvremenoga svijeta, po mjeri snaga koje upravljaju tim informacijama. Istodobno, nekim događanjima, bila ona relevantna ili ne, povremeno se daje dodatna važnost učestalim ponavljanjem, isticanjem, napuhivanjem u udarnim minutama ili naslovnicama u tisku i portalima te se tako sustavno utječe na stajalište suvremenih ljudi.

Npr. teroristički napad u Belgiji s pravom je bio tretiran kao prvorazredni događaj s kojim treba biti upoznato što više ljudi, a istodobno još drastičniji teroristički napad u Bagdadu, s daleko više žrtava, nije dobio ni približno takav medijski tretman. Ne mora li se iz toga zaključiti da je snagama koje upravljaju javnim mnijenjem veoma stalo utjerati strah u kosti Europljanima od opasnosti terorizma, a da se taj isti, zapravo još gori, terorizam u Iraku predstavlja kao nešto normalno, svakodnevno?

U suvremenom hrvatskom društvu puno je primjera da se istim metodama stvara iskrivljena slika hrvatskoga društva te se na taj način polako ali sustavno ispire pamet i pamćenje građanima da bi se zadovoljili apetiti i interesi pojedinih društvenih skupina. Npr. glavna struja javnoga mnijenja udružena s medijima i dijelom političara dugo vremena ove godine nametala je, širila i proizvodila tezu o tobožnjem skretanju hrvatskoga društva u desni ekstremizam, štoviše otvoreno se govorilo i pisalo o tobožnjoj fašizaciji hrvatskoga društva. A istraživanje »Pilarov barometar hrvatskoga društva 2016.« otkrilo je da je u odnosu na 2015. godinu zapravo došlo do porasta lijevoga ekstremizma, a desni ekstremizam se smanjio.

Razumije se da tu činjenicu, znanstveno potkrijepljenu, ni glavna struja javnoga mnijenja ni većina medija, a ni lijevo orijentirani političari ne žele popularizirati, ne žele da ona dođe do što širih krugova građana hrvatskoga društva, a osobito ne u međunarodnu javnost koja je ranije bila dezinformirana. Baš zbog toga nuždan je napor svakoga građanina da bude zdravo kritičan prema svim medijskim ponudama i da istinu, odnosno vjernu sliku stvarnosti, ne iščitava iz udarnih vijesti u elektroničkim medijima ni s naslovnica tiskovina i portala, nego, reklo bi se slikovito, u sitnim slovima i pod malim naslovima.

Kad je riječ o lijevom ekstremizmu, to konkretno u hrvatskim prilikama znači jačanje ostataka komunizma i boljševizma koji nikada nisu iščeznuli iz svijesti dijela hrvatskih građana. Drugim riječima to znači da jačaju antidemokratske snage koje bi kotač povijesti vratile barem 30 godina unatrag, u čemu im je na ruku uvelike išla vlada Kukuriku koalicije u svom mandatu. »Pilarov barometar hrvatskoga društva 2016.« potvrdio je da je većina hrvatskih građana orijentirana na politički centar, ni desno ni lijevo (24,9 %), a uključujući i one na oba ekstrema, da u hrvatskom društvu prevladava orijentacija prema desnomu – 37,4 %, a tek 20,9 % građana orijentirano je prema lijevomu.

Pribroje li se desno orijentiranima i oni koji su ni lijevo ni desno, dobiva se natpolovična većina od 62,3 % koja je sustavno izložena različitim vrstama ljevičarskoga pritiska, političkoga, medijskoga, kulturnoga… Premda su činjenice o orijentaciji hrvatskoga građanstva takve, Hrvatska i dalje nema dnevnih novina koje bi odgovarale toj većini, a HRT kao javni servis, koji se pokušava nakon katastrofalne pristranosti za mandata Kukuriku koalicije, vratiti u normalu, doživljava strahovite kritike od ljevičara koji ne žele vidjeti koliko su sektaški i pristrani u odnosu na stvarnost hrvatskoga društva.

U hrvatskoj javnosti stvoren je dojam da je uz Kurikularnu reformu, koju je inicirala Kukuriku koalicija, barem 80 posto građana, a »Pilarov barometar hrvatskoga društva 2016.« otkrio je da je samo 8,1 posto građana dobro upoznato sa sadržajem te reforme, a čak 55,4 posto ispitanih uopće nije upoznato s njezinim sadržajem.

I to razotkriva neviđenu manipulaciju ljevičara koji i dalje imaju i drže ključne položaje u stvaranju javnoga mnijenja, odnosno, ispravnije rečeno, u smišljenom obmanjivanju hrvatskih građana. »Pilarov barometar hrvatskoga društva 2016.« otkriva još puno vrlo zanimljivih podataka o stvarnim stajalištima u hrvatskom društvu, no već ovdje spomenuti rezultati nedvosmisleno otkrivaju koliko se u suvremenom hrvatskom društvu laže, manipulira i ispire pamet građanima.

prigorski.hr/glas-koncila.hr