Nakon što je krajem travnja ministar uprave Ivan Malenica u RTL-u Danas govorio o povezivanju područja, odnosno najavio mogućnost smanjenja broja lokalnih dužnosnika u manjim jedinicima lokalne samouprave, provjerili smo kakva je situacija u podravskim općinama i slažu li se s ovakvom incijativom načelnici općina.

Prema riječima ministra Malenice radi se o gotovo 700 zamjenika načelnika koji u ovom trenutku nisu nužni za normalno funkcioniraje jedinica lokalne samouprave.

Načelnik Općine Legrad Ivan Sabolić kazao je kako imaju zamjenicu načelnika koja volontira, odnosno ne prima nikakvu naknadu.

– Zamjenica radi u privatnom poduzeću, volonterski mijenja načelnika kada je isti službeno odsutan i potpisuje akte po ovlaštenju u vrijeme načelnikove odsutnosti. Također, obavlja protokolarne dužnosti, poput prijema gostiju i stranaka te odlazi na svečanosti umjesto načelnika kada se one uklapaju – rekao je.

Dodao je kako će se ukidanjem funkcije zamjenika stvoriti zakonska rupa, jer nakon prijevremenog prestanka mandata načelnika ili načelnice morati će doći do novih izbora.

– Ukoliko bolest spriječi načelnika u obavljanju redovnih poslova, postavlja se pitanje tko će moći privremeno obavljati tu dužnost i brinuti o normalnom funkcioniranju jedinice lokalne samouprave. Smatram da nije dobro ukidati instituciju, odnosno dužnost zamjenika načelnika zbog gore spomenutih razloga, već njihovu funkciju i dužnosti drugačije regulirati zakonom – istaknuo je.

Danimir Kolman. Foto: Marijan Sušenj/PIXSELL

Načelnik Rasinje Danimir Kolman ne podržava ukidanje funkcije zamjenika jer spadaju u red većih općina s površinom od 105 km2 koja ima 21 naselje.

– Zbog veličine općine i opsega posla imamo dva zamjenika načelnika, a jedan od njih je iz redova nacionalnih manjina. Što se tiče obveza koje imaju zamjenici načelnika u općini, one se svode na svakodnevne aktivnosti komunikacije i suradnje s mještanima svih naselja – pojasnio je.

Kazao je kako se plaće zamjenika obračunavaju množenjem osnovice u visini 3890 kuna sa koeficijentom od 1,16 prema odluci Općinskog vijeća. Ako to preračunamo plaća zamjenika iznosi oko 4500 kuna.


Drnje jedina općina u Koprivničko-križevačkoj županiji bez zamjenika načelnika

Načelnik Petar Dombaj otkrio nam je kako je Općina Drnje jedina općina u županiji uz grad Đurđevac koja je ukinula funkciju zamjenika.

– Prvi potez novog vodstva u srpnju 2017. bilo je ukidanje naknada za članove Općinskog vijeća, ali i naknade zamjenici načelnika Općine i smanjenje plaće načelniku. Razlog tome je postizanje ušteda. Kasnije je zamjenica aktivirala mandat u Općinskom vijeću te podnesla ostavku na funkciju zamjenice načelnika – naglasio je.

Foto: V. Štefanek

– Smatram da svaka općina zna što je najbolje za nju, jer svatko ima drugačije uvjete i situaciju. Puno toga ovisi o tome da li je načelnik volonter ili profesionalac. Smatram da su reforme regionalne i lokalne samouprave dobrodošle, ali je za to potrebno puno vremena, strpljenja, stručnosti, političke neovisnosti – zaključio je općinski načelnik.

Općine Hlebine, Sokolovac, Podravske Sesvete, Virje, Peteranec i Kalinovac kojima smo poslali upite do objave ovog teksta nisu se oglasile.

S obzirom da je jedna od obveza tijela javne vlasti, uz transparentnost i pristup informacijama, komunikacija s medijima, nije nam jasno radi li se ovdje o namjernom ignoriranju nepoželjnih novinarskih upita ili čistoj bahatosti pojedinih općinskih načelnika.

Kako god bilo, ovakvi postupci samo potvrđuju tvrdnju ministra Malenice kako pojedine jedinice lokalne samouprave zaista imaju previše zaposlenika.

mm/prigorski.hr