Nikolina Brnjac, bivša ministrica turizma i sporta Republike Hrvatske, a od lipnja ove godine hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu, organizirala je početkom tjedna u zdanju Europskog parlamenta u Bruxellesu, iznimno dobro posjećenu, pa već i samim time uspješnu, no nadasve zanimljivu i poticajnu konferenciju pod nazivom “Zdrav život postaje navika”.
Konferencija, priređena uz pomoć Hrvatskog olimpijskog odbora (HOO), imala je intenciju ukazati na životni značaj tjelesne aktivnosti apsolutno svih slojeva stanovništva, od djece do osoba starije životne dobi, te u skladu s time i radu na odgovarajućoj sportskoj infrastrukturi.
“Organizacija ove konferencije potaknuta je mojim uvjerenjem da je zdravo društvo ujedno i napredno društvo. Fizička aktivnost, čak i na rekreativnoj razini, ima ogroman utjecaj na tjelesno zdravlje, mentalnu dobrobit te jačanje zajedništva. S obzirom na zabrinjavajući porast pretilosti i fizičke neaktivnosti diljem Europe, smatram da je važno okupiti ključne dionike, dakle političare, sportaše, ali i stručnjake za zdravlje, kako bismo razgovarali o konkretnim koracima koje možemo poduzeti. Sukladno podacima, čak 45% građana u EU nikada ne vježba, niti se bavi sportom, dok podaci za Hrvatsku govore da je više od 60% građana nedovoljno aktivno. Na temelju ovih saznanja, kao zastupnica u Europskom parlamentu nastavit ću se zalagati za povećanje sredstava za sportsku infrastrukturu, posebno u kontekstu novog višegodišnjeg financijskog okvira (VFO) 2028. – 2034. Smatram da je ulaganje u sportsku infrastrukturu ključno za omogućavanje kvalitetnog pristupa sportu i rekreaciji za svu djecu i mlade, bez obzira na njihove ekonomske i socijalne uvjete”, kazala je Brnjac.
Sudionici konferencije bili su i čelnici Hrvatskog olimpijskog odbora, predsjednik Zlatko Mateša, glavni tajnik Siniša Krajač, Davorka Herman Mahešić, savjetnica glavnog tajnika HOO-a za zdravstvenu skrb sportaša, Mario Mlinarić, ambasador HOO-a te naši olimpijski pobjednici iz Pariza, džudašica Barbara Matić i veslači Martin i Valent Sinković.
U jednoj od parlamentarnih dvorana, “Loyola de Palacio”, u kojoj je konferencija održana, nazočili su i Florencia van Houdt, članica Europske komisije/uprava za obrazovanje, mlade, sport i kulturu te Nina Carberry, članica Odbora za proračun EU.
“Naši sportaši ostvaruju vrhunske rezultate i često nadmašuju sve izazove, što inspirira ne samo našu zemlju već i širu europsku zajednicu. Primjeri kao što su naši nogometni reprezentativci, ali i veslači braća Sinkovići ili džudašica Barbara Matić, za koje mi je izuzetno drago da su sudjelovali u radu ove konferencije, dakle, oni koji postižu vrhunske uspjehe, pokazuju koliko sport može biti moćan ambasador Hrvatske i Europe. Moja predanost temi sporta i fizičke aktivnosti proizlazi iz prethodnog rada kao hrvatske ministrice turizma i sporta, gdje sam imala priliku iz prve ruke vidjeti koliko su sport i fizička aktivnost važni za živote ljudi. Tijekom mog mandata, povećali smo izdvajanja za naša krovna udruženja koja brinu o sportu djece i mladih, ponajprije za Hrvatski školski sportski savez, ali i za Hrvatski akademski sportski savez. Uz krovna sportska udruženja, uveli smo i potpuno novu aktivnost novim Zakonom o sportu, te smo omogućili izravno sufinanciranje županijskih sportskih zajednica iz Državnog proračuna za opremu i trenere za djecu i mlade do 18 godina. Za to smo u posljednje dvije godine, otkad je Zakon stupio na snagu, osigurali 7 milijuna eura. Sada, kao zastupnica u Europskom parlamentu, želim nastaviti tu snažnu podršku sportu na europskoj razini”, dodala je Brnjac.
Prema početnim reakcijama, praktički do vrha ispunjenoj dvorani, te sjajnim gostima iz vrha europskog i svjetskog sporta, Nikolina Brnjac je na dobrom putu, a o njegovoj je svrsi bespredmetno u ovom trenutku i razgovarati jer neki podaci, neke brojke nisu pohvalne i oko njih se valja potruditi jer sport nisu samo medalje i rekordi. To je onaj medijski najeksponiraniji dio. Sport je zapravo investicija u zdravlje. Danas se čak 45% Europljana uopće ne bavi ili vrlo bavi sportom, ikakvom tjelesnom aktivnošću. Florencia van Houdt je iznijela brojke za Hrvatsku temeljem kojih ispada da se samo 6% Hrvata redovno bavi sportom, 24% povremeno, ali zato 30% rijetko, a čak 40% nimalo. Istodobno, od 2014. godine kroz Erasmus program Hrvatska je sudjelovala u 4.226 sportskih projekata, te je bila partner u 8.734 projekta.
Predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora Zlatko Mateša u izlaganju je naglasio:
“Što je zdrav život? On uključuje tri komponente – fizičku, mentalnu i socijalnu. Jasno, sve u savršenom omjeru, ravnoteži. Moramo znati da jedan euro uložen u sport je investicija ravna pet eura u zdravstvo. Nažalost, nisu ni druga društva imuna na probleme modernog čovjeka. Primjerice, u Norveškoj, 27% obitelji s troje ili više djece ne može si priuštiti bavljenje sportom. Stoga je i to zadaća – da se izgradnjom sportske infrastrukture dođe do priuštivog sporta.”
Ambasador sporta Mario Mlinarić, ujedno i moderator konferencije, iznio je podatak da je fizički neaktivnih osoba u EU 48.4%; da je 65% odraslih u Hrvatskoj pretilo, dok pretile djece u našoj domovini ima čak 35%.
Dr. Davorka Herman-Mahečić, specijalistica iz područja endokrinologije i dijabetologije, referirala se na to:.
“Nije stanje u Hrvatskoj čak ni tako loše, ali jest loše s djecom. Nužna je ispravna prehrana, jer ako to ostvarimo, nisu nam potrebni nikakvi dodaci prehrani. Dostatno je imati pet obroka dnevno, s tim da pod jednim obrokom se podrazumijeva i jedna jabuka. Recimo, između doručka i ručka. Svakodnevno su organizmu potrebne dvije litre vode. Nikako nemojte zanemariti spavanje, odnosno potrebnu količinu spavanja i odmora. I da, smijte se jer smijeh oslobađa endorfin, hormon sreće”.
Siniša Krajač, glavni tajnik HOO-a istaknuo je važnost lokalnog sporta:
“Prošle godine smo u Hrvatskoj organizirali više od 300 različitih događaja na razini lokalnog sporta, a koji su uključili više od 80.000 sudionika. U te smo projekte uključili i djecu iz dječjih vrtića.
Za sudionike konferencije, osobita je povlastica bila i što su mogli vidjeti te poslušati vrhunske, najbolje sportaše, poput olimpijskih pobjednika Barbare Matić te Valenta i Martina Sinkovića. Što je njima sport dao, pružio, mimo slave i svjetlosti reflektora, kamera; što sa sobom nose svjetski i europski naslovi, te olimpijske medalje, dalo bi se najbolje svesti pod rečenicu Barbare Matić:
“Moj je život sada puno bolji nego ranije”.
Martin Sinković je otkrio i što ga u sportu motivira:
“Motivacija u sportu je strast, to je ovisnost. No, to je jako dobra ovisnost”.
Uz nadu da je prvo tek početak jednog duljeg, plodonosnog rada, tek prva u nizu aktivnosti koje pripremaju zajednički Nikolina Brnjac i Hrvatski olimpijski odbor, završetak konferencije u Bruxellesu je bio upravo sukladan onomu o čemu se pričalo. Završilo se naime kratkim, jednominutnim pokaznim vježbanjem u zgradi Europskog parlamenta! Na ponos sportu odnosno zdravom životu i za uzor svima.
Tijekom boravka u Bruxellesu, snimljen je i prilog za TV emisiju „Iz srca Europe”, a koja se emitira na brojnim lokalnim TV postajama u Hrvatskoj. Autor emisije Alen Legović ugostio je Nikolinu Brnjac, hrvatsku zastupnicu u Europskom parlamentu, kao i vodeće dužnosnike HOO-a Zlatka Matešu i Sinišu Krajača, te olimpijske pobjednike Barbaru Matić i braću Sinković. (hoo/db)