Na 19. sjednici Županijske skupštine Koprivničko-križevačke županije vijećnici su pred sobom imali točku dnevnog reda koja se odnosi na donošenje Zaključka o pokretanju inicijative za osnivanje radne skupine Županijske skupštine Koprivničko-križevačke županije radi prikupljanja i obrade podataka potrebnih za izradu stručne podloge za proglašenje Nacionalnog parka Rijeka Drava.
Uvodno obrazloženje dao je Nezavisni Željko Lacković koji je istaknuo kako Županija mora dati podršku procesima koji će se događati unutar Ministarstva zaštite okoliša i prirode. -Svi predstavnici jedinice lokalne samouprave moraju biti uključeni u radnu skupinu, a Županija mora dati podršku. Stvorit ćemo novu vrijednost ljudima koji žele ovdje živjeti, vratiti se i investirati, baviti se turizmom i poljoprivredom. Nacionalni park će dati vidljivost na turističkoj karti Republike Hrvatske zbog prirodnih fenomena koje vrijedi pogledati i imat će korist lokalno stanovništvo. Moramo znati što je naš interes kako bi se kroz ovaj dokument mijenjala nacionalna strategija koja vrijedi do 2025. godine, a onda će se pripremiti nova do 2032. godine – istaknuo je Lacković.
Tomislav Golubić (SDP) rekao je kako su mu dijelovi izlaganja bili zanimljivi. -Nisam dovoljno stručan kako se vrši kategorizacija prirode, ali vjerujem da struka zna kako se to radi. Ovim prijedlogom preskačemo dvije stepenice i idemo prema Nacionalnom parku – rekao je Golubić i napomenuo kako bi trebalo oformiti skupinu za kategorizaciju.
HDZ-ovog vijećnika Eugena Palija zanimalo je tko će financirati radnu skupinu istaknuvši kako su nacionalni parkovi uglavnom na nekom kršu. – Općinsko vijeće Općine Gola se protivi ovoj inicijativi dok se neće znati svi odgovori – kazao je.
Mladen Kešer (SDP) rekao je kako je teška tema za raspravu. -Ja živim u mjestu koji je zaštićeni dio prirode. Nije loše da Županijska skupština prihvati dio zaključka. Neka se formira Povjerenstvo kako bismo dobili odgovore. Treba razmišljati globalno. Idemo razmišljati i neka Povjerenstvo da bude sastavljeno od stručnih ljudi i neka ga financira Županija – poručio je Kešer.
Ivan Sabolić (SDP) rekao je kako treba vidjeti pozitivne i negativne konotacije prijedloga. -Spomenula se prvo ekonomska vrijednost, a trebali bismo vidjeti potencijalne probleme u deset općina. Problemi će biti za ribiče i lovce – poručio je.
Župan Koren rekao je kako nakon rasprave nije siguran želi li se uključiti u raspravu. – Zbog funkcije se moram uključiti, rasprava je bila dobra. Razgovarao sam s ljudima i bili smo podijeljeni u mišljenjima, kao što smo i ovdje. Mislim da točka nije dobro pripremljena iako ste sve elaborirali na jako dobar način – poručio je Koren Lackoviću.
-Mislim da bismo upit trebali uputiti institucijama na nacionalnoj razini koje su nadležne za ovo pitanje. Nisam siguran je li sve ovo moguće – kazao je Koren.
Jeste li ikad čuli da se problematizira oko proglašenja Nacionalnog parka Plitvička jezera? – upitao je okupljene Lacković. -Ovo je prijedlog za izradu stručne podloge koja treba dati odgovor koliko metara ili kilometara treba zaštititi. Potpredsjednik sam Odbora za zaštitu prirode i okoliša i to je najviša rangirana dužnost ispred vladajućih. To je nadležnost novog ministarstva ministrice Vučković s kojom sam razgovarao i pokojni akademik Zelić je dao podršku razgovarajući sa mnom. Republika Mađarska je zaštitila rijeku Dravu kao nacionalni park. Nacionalni park vam daje ustanovu, a ona daje radna mjesta i podlogu za povlačenje sredstva i industrije koje će ubuduće nastati – rekao je Lacković i poručio Korenu zašto nije dao mogućnost formiranja radne skupine je li Koprivničko-križevačkoj županiji potreban Piškornica. -Zato nam je potrebna radna skupina koji će sve monitorirati. Na glasovanju ćemo vidjeti kome je stalo, Lokalni izbori su u svibnju sljedeće godine i strategija će biti sljedeće godine. Bioraznolikost i očuvanje života na ovim prostorima je ovdje u prvom planu, a ne Piškornica – zaključio je Lacković.
Tijekom glasovanja osam vijećnika bila je suzdržano, 11 ZA i 14 PROTIV.