Predstavnici četiri zdravstvena sindikata te pacijenata pozvali su u srijedu Ministarstvo zdravstva da povuče stavak Zakona o zdravstvenoj zaštiti koji i za Grad Zagrebu kao i za ostale županije, propisuje postojanje jednog doma zdravlja, jer će to smanjiti kvalitetu primarne zaštite.

”Nevjerojatno je da zakonodavac nije prepoznao posebnost Grada Zagreba koji ima preko 900.000 korisnika zdravstvene zaštite. Gledajući regionalno, ne možemo se uspoređivati ni s jednom drugom županijom ili gradom, koji imaju između 50.000 i 100.000 korisnika”, rekla je a konferenciji za novinare ispred Doma zdravlja u Španskom predsjednica Glavnog vijeća Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara – medicinskih tehničara Anica Prašnjak.

Zagreb, koji ima status županije, trenutno ima tri doma zdravlja, a izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti ograničavaju njihov broj na samo jedan u svakoj županiji. Sindikati upozoravaju da problem dostupnosti zdravstvene zaštite u većini povezan s organizacijskim problemima na razini domova zdravlja i manjkom zdravstvenih i nezdravstvenih djelatnika.

Spajanjem tri zagrebačka doma zdravlja u jednu veliku instituciju mogu se očekivati dodatni problemi u dostupnosti jer je, zbog velikog broja pacijenata i dislociranosti ustanova primarne zdravstvene zaštite, teško učinkovito upravljati tako velikim sustavom, a to će se negativno odraziti na građane Zagreba, ocijenili su sindikati i predstavnik Koalicije udruga u zdravstvu.

”U primarnoj zdravstvenoj zaštiti u Zagrebu nedostaje liječnika i medicinskih sestara i već je sada jako teško napraviti kvalitetnu raspodjelu naših kadrova i korisnika. Situacija je izmakla kontroli. Nije skeniran teren niti je napravljena šira rasprava”, kazale je Prašnjak

Tko će koordinirati 2000 zaposlenih na 136 lokacija

Jedan dom zdravlja u glavnom gradu bit će ”veliki, tromi sustav, novi zdravstveni Holding”, s više od dvije tisuća zaposlenih raštrkanih na 136 lokacija, rekla je predstavnica Glavnog odbora Hrvatskog liječničkog sindikata Mirela Marković.

”Liječnici i medicinske sestre će biti premješteni tamo gdje će faliti ljudi, što znači da ja iz Španskog mogu otići u Sesvete, a kolegica iz Sesveta u Špansko. Zbog toga će građani morati ispočetka govoriti što im je. To nije ni kontinuitet zdravstvene zaštite niti dostupnost kakvu trebamo imati”, naglasila je Marković.

Grad Zagreb treba zadržati tri doma zdravlja, s obzirom da svaki od njih ima više osiguranika nego bilo koja druga županija, istakano je Goran Bajs iz Sindikata zaposlenika u zdravstvu Hrvatske.

”Ja bih volio vidjeti tko će koordinirati sustav sa 136 ustanova. Mislim da je to moguće jedino s umjetnom inteligencijom, a pitanje je može li i ona to. Veliki su problemi u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, a svi se kunemo da je ona početak liječenja”, rekao je Bajs.

Sindikati su od svibnja 2023. do srpnja 2024 godine održali po dva sastanka s predstavnicima Ministarstva zdravstva i Grada Zagreba, kazala ja sindikalna povjerenica Hrvatskog liječničkog sindikata Nataša Ban Toskić, no obje institucije prebacuju odgovornost na onu drugu, dodala je.