Mladi Jan i ostatak tamburaškog sastava KUD-a iz Budrovaca dokaz su da Vinkovačke jeseni ne moraju strahovati za budućnost. Trajat će ona sve dok je ljubavi prema korijenima, sve dok mlađe generacije s ponosom prenose sve ono što su ih naučili njihovi stariji.
Žao im je, govori nam ova vesela četvorka, što je kiša otkazala Mimohod dječjih folklornih skupina, no svoj cilj su ispunili. Na pozornici u šatoru ostatku Hrvatske predstavili su blago koje njeguju, kroz pjesmu i ples pokazali da su istinski čuvari običaja.
„Ja sam kontraš, Roko je basist, Marko je primaš, a Fran violinist. Nastupamo zadnji i pjevat ćemo Vesela Šokadija, Gajde i Kad se Cigo zaželi“, pojašnjava nam Jan dok s ekipom uvježbava glasnice za nastup kojim su zaključili cijelu Međužupanijsku smotru dječjih folklornih skupina.
Prvi put je u Vinkovcima i prvi put na Vinkovačkim jesenima. Kako je rekao, jako mu se sviđa ono što je vidio pa nam stiže i dogodine na jubilarne 60. Vinkovačke jeseni.
I vinkovački gradonačelnik Ivan Bosančić uvjerio se kako ni kiše ni vjetrovi ne mogu zasmetati ljubavi mladih folkloraša.
„Pjevamo, plešemo, veselimo se i čuvamo ono što je naše. Nema veće radosti nego vidjeti s koliko ljubavi naši najmlađi čuvaju ono što su im u nasljeđe ostavili njihovi bake i djedovi. Vinkovačke jeseni u sigurnim su rukama“, poručio je s pozornice.
Svojim izvedbama, donoseći na pozornicu ljepotu i raznolikost naše tradicije, publiku je kroz dva dana oduševilo 25 kulturno umjetničkih društava koja su pristigla iz svih dijelova Lijepe naše, ali i iz dalekog Urugvaja. Naime, hrvatski iseljenici iz Urugvaja, članovi društva Hrvatski dom iz Montevidea prvi put su nastupili pred hrvatskom publikom na Vinkovačkim jesenima. Djeca su oduševila izvedbama hrvatskih domoljubnih pjesama i spleta hrvatskih plesova.
Ne smijemo zaboraviti ni onaj zabavni dio Dječjih Vinkovačkih jeseni za koji je ove godine bila zadužena omiljena Zsa Zsa. U subotu navečer pjevala je malo starijoj publici, dok je dan poslije rasplesala i one mlađe.