Predsjednica saborskoga Odbora za ravnopravnost spolova, Marija Lugarić pozvala je u petak državne institucije da provode zakonske propise s ciljem suzbijanja nasilja u obitelji i nad ženama, ocijenivši da se kazneni postupci vode nerazumljivo dugo, a žrtve se i dalje viktimizira.
“Pozivam sve nadležne državne institucije da dosljedno provode sve donesene zakonske propise, strategije i protokole koji se odnose na suzbijanje nasilja u obitelji i nasilja nad ženama uz senzibilizirani pristup žrtvama, kako bi se poslala poruka o nultoj toleranciji na nasilje i spasili životi žena”, istaknula je Lugarić u svojoj poruci uoči Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, 22. rujna.
Statistički podaci pokazuju da se broj kaznenih djela među bliskim osobama u osam posljednjih godina učetverostručio. Naime, 2015. bilo je nešto više od dvije tisuće evidentiranih takvih djela, a 2023. više od osam tisuća, navodi se.
Hrvatska je 2024. godine napravila značajan korak prema prepoznavanju femicida, uvrstivši teško ubojstvo žene u Kazneni zakon. No do sada ne postoji niti jedan slučaj pravomoćne sudske presude za novo kazneno djelo – Teško ubojstvo ženske osobe, ocjenjuje Lugarić.
A prema podacima MUP-a u prvih šest mjeseci, od kada je uvedeno to novo kazneno djelo, prijavljena su četiri teška ubojstva ženske osobe i tri teška ubojstva ženske osobe u pokušaju.
Lugarić je istaknula da imamo solidan normativni okvir borbe protiv nasilja u obitelji, no provedba propisa u praksi i na terenu ne funkcionira na adekvatan način.
Naime, kazneni postupci se vode nerazumljivo dugo i u pravilu završavaju izricanjem vrlo blagih sankcija počiniteljima djela, najčešće uvjetnim osudama i u okviru zakonskog minimuma ili radom za opće dobro, dodala je. Žrtve se u postupcima ponovno viktimizira što dovodi do nepovjerenja u sustav i odvraća ih od budućeg prijavljivanja nasilja.
Pritom, ističe Lugarić, nepoznato je koliki je broj žena stvarno izložen nasilju u obitelji zbog velike tamne brojke, odnosno zbog toga što žene ne prijavljuju uvijek nasilje.
U nedjelju, 22. rujna, u Hrvatskoj se obilježava Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama u spomen na tragični događaj 1999. na Općinskom sudu u Zagrebu. Prije točno dvadeset i pet godina, 22. rujna 1999., tijekom brakorazvodne parnice, Mato Oraškić ubio je sutkinju Ljiljanu Hvalec, suprugu Gordanu Oraškić i njezinu odvjetnicu Hajru Prohić, a teško ranio zapisničarku Stanku Cvetković.
U spomen i sjećanje na žrtve tog zločina Hrvatski je sabor 2004. godine taj dan proglasio Nacionalnim danom borbe protiv nasilja nad ženama.
Stoga je ova godina posebno značajna jer predstavlja 20. godišnjicu obilježavanja koje za osnovni cilj ima senzibiliziranje društva za problematiku nasilja nad ženama te slanje jasne poruke da želimo živjeti u društvu koje ne tolerira nasilje ni u kakvom obliku.