Čelnici zagrebačkog SDP-a predstavili su u petak SDP-ovu reformsku politiku prema domovima zdravlja, sa ciljem da građani svih dobnih uzrasta u okviru domova zdravlja kvalitetno i pravovremeno ispune svoje zdravstvene potrebe, bez odlaska u bolnicu ili privatnu polikliniku.

Zagrepčani bi većinu zdravstvenih problema trebali riješiti u ambulantama doma zdravlja u svojoj blizini, no timovi obiteljske medicine preopterećeni su brojem pregleda, kontakata i administrativnom dokumentacijom, uvjeti za rad ponekad nisu adekvatni, neki timovi nemaju stalnog liječnika, a mnogi će kroz desetak godina ostati bez vodećeg liječnika. Zato dio građana izbjegava ići liječniku obiteljske medicine i zdravstvene usluge traži u bolničkom ili privatnom sustavu zdravstva.

V.d. predsjednika SDP-a Zagreb Branko Kolarić izvijestio je da su izradili program koji predviđa povećanje dostupnosti zdravstvene zaštite u domovima zdravlja, bolju povezanost sustava primarne zdravstvene zaštite i drugih javnih sektora, poboljšanje uvjeta za sve zaposlene u sustavu domova zdravlja i smanjenje pritiska na bolnički sustav.

Planira se optimiziranje postojećih i uvođenje novih procesa u domove zdravlja, poput administratora i informatičkih alata, dodatnih indikatora kvalitete i povećanje vidljivosti postojećih programa ciljanim skupinama.

Program naglašava brojne preventivne, dijagnostičke, terapijske i palijativne programe na sve četiri razine prevencije.

U okviru primarne prevencije planira se povećanje suradnje sa zavodima za javno zdravstvo i njihovim službama, odgojno obrazovnim institucijama i jedinicama mjesne samouprave, povećanje edukacije o kroničnim nezaraznim bolestima, povećanje procijepljenosti djece i odraslih izloženih rizicima i prevencija zdravstvenih teškoća djece.

Kako bi se pravovremeno otkrila bolest, planira se povećanje broja i opsega sistematskih pregleda za odraslu populaciju, poticanje i uvođenje novih programa probira, organiziranje savjetovališta i povećanje broja usluga na području mentalnog zdravlja.