Predstavnici Zagreba, Splita, Rijeke, Osijeka i Varaždina sklopili su u srijedu Sporazum s Europskom investicijskom bankom (EIB) za podršku razvoju priuštivog stanovanja s ciljem snažnijeg odgovora potrebama građana za takvim smještajem.
Potvrdno pismo danas su zagrebačkoj Gradskoj upravi potpisali potpredsjednica EIB-a Teresa Czerwińska te gradonačelnici Zagreba, Splita, Rijeke i Varaždina Tomislav Tomašević, Ivica Puljak, Marko Filipović i Neven Bosilj te zamjenica gradonačelnika Osijeka Jasenka Crnković, priopćila je zagrebačka Gradska uprava.
EIB se obavezao pružiti uslugu stručnog savjetovanja gradovima u jačanju programa priuštivog stanovanja. Kao rezultat sporazuma – Zagreb, Split, Rijeka, Osijek i Varaždin dobit će smjernice za širenje društvenih i pristupačnih stambenih rješenja, prilagođene lokalnim potrebama.
Europska investicijska banka surađivat će s gradovima na razvoju smjernica za projekte pristupačne stanogradnje, procjeni postojećih politika i analizi potreba za ulaganjima u sljedećih 10 do 20 godina.
Ta savjetodavna podrška temelji se na najboljim praksama u europskom priuštivom stanovanju i uključuje dugogodišnje iskustvo EIB-a u financiranju održivih urbanih projekata.
“Podržavanje socijalne infrastrukture, uključujući stanovanje, ključni je dio strateških prioriteta EIB-a, kao što je navedeno u našem planu za jačanje društvenih temelja Europe. Ova predanost odražava naše obećanje da ćemo postići značajne rezultate, uključujući i u Hrvatskoj, gdje aktivno podupiremo stvaranje energetski učinkovitih i pristupačnih stambenih rješenja”, izjavila je potpredsjednica EIB-a Teresa Czerwińska.
Tomašević je rekao kako mu je izuzetno drago što je EIB prepoznao važnost socijalnog i priuštivog stanovanja, i odlučio podržati Zagreb i druge hrvatske gradove u snažnijem razvoju.
“Suradnja s EIB-om potvrđuje našu predanost stvaranju kvalitetnih uvjeta života za sve naše građane, osobito za one najranjivije”, istaknuo je zagrebački gradonačelnik.
Inicijativa EIB-a omogućit će gradovima da identificiraju najbolje pristupe financiranju i planiranju socijalnog i priuštivog stanovanja, uzimajući u obzir sve veću potražnju izazvanu porastom cijena nekretnina u Hrvatskoj, koja su prema podacima Europskog parlamenta skočile za 80 posto u posljednjem desetljeću.