Izvanredni odbor Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u petak je državama savjetovao da ne uvjetuju međunarodna putovanja dokazima o cijepljenju ili imunitetu.

Odbor s 19 neovisnih stručnjaka održao je svoj šesti sastanak u godinu dana pod predsjedanjem Francuza Didiera Houssina, u vrijeme dok se broj umrlih od covida-19 približava broju od 2 milijuna.

Stručnjaci su dali niz preporuka koje je glavni tajnik WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus prihvatio i poslao članicama Ujedinjenih naroda, stoji u priopćenju organizacije, a prenosi agencija Reuters.

„U ovom trenutku za međunarodna putovanja nemojte uvoditi obavezu dokaza o cijepljenju ili imunitetu jer i dalje ima ključnih nepoznanica o djelotvornosti cjepiva u smanjivanju transmisije, a cjepiva nisu u potpunosti dostupna“, rekao je odbor WHO-a.

„Dokaz o cijepljenju ne smije izuzeti međunarodne putnike od drugih restriktivnih mjera za smanjenje rizika zaraze tijekom putovanja“, dodaje se.

Odbor je pozvao države da prate pojavljivanje novih sojeva poput onih u Velikoj Britaniji i Južnoafričkoj Republici kako bi procijenile djelotvornost cjepiva, lijekova i dijagnostičkih testova.

WHO poziva i na slanje tehnologija siromašnijim državama kako bi se ubrzala svjetska proizvodnja cjepiva.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen pozdravila je u petak tijekom posjeta Portugalu, koji je preuzeo funkciju predsjedavajuće zemlje EU-a, inicijativu grčkog premijera Kyriakosa Mitsotakisa, koji je predložio uspostavu potvrde o cijepljenju na razini EU-a kako bi se obnovila prekogranična putovanja unutar EU-a.

“Pozdravljam tu inicijativu. Te potvrde moraju biti uzajamno priznate i standardizirane”, rekla je.

Postoji bojazan da bi uvođenjem takvih potvrda moglo doći do diskriminacije osoba koje nisu ni imale pristup cjepivu.

Von der Leyen kaže da se to može riješiti kombinacijom tih potvrda i negativnim testom na covid 19.

(Hina)