U energetsku obnovu kuće vukovarskog nobelovca Lavoslava Ružičke bit će uloženo nešto manje od 600.000 eura, a objekt će dobiti novu fasadu, krov, fotonaponsku elektranu, kotlove i novi sustav grijanja i hlađenja, najavljeno je u ponedjeljak tijekom potpisivanja ugovora o obnovi.
Projekt energetske obnove kuće Lavoslava Ružičke vrijedan 595.119 eura prijavljen je na Javni poziv Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te su odobrena sredstva u iznosu od 536.753 eura dok će ostatak financirati Grad Vukovar.
Ugovor o obnovi s tvrtkom Planum građenje potpisala je ravnateljica Hrvatskog doma u Vukovaru Ivanka Miličić podsjetivši kako je kuća Lavoslava Ružičke, dobitnika Nobelove nagrade za kemiju iz 1939., građena krajem 19. stoljeća i predstavlja jednu od najljepših kasno-historicističkih građanskih prizemnica u Vukovaru.
U Domovinskom ratu bila je uništena, nakon čega je obnovljena 2007., no sada se stvorila potreba za novim ulaganjima.
“Ovim ugovorom to ćemo i ostvariti, a zahvaljujući Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te Gradu Vukovaru“, rekla je Miličić .
Vukovarski gradonačelnik Ivan Penava rekao je da ovaj projekt obnove rodne kuće nobelovca Lavoslava Ružičke predstavlja iskorak koji će omogućiti značajne uštede, ali i ljepši izgled Strossmayerove ulice u samome srcu grada.
Zahvalio je na trudu i podršci u projektu i djelatnicima Upravnog odjela za obrazovanje, sport i branitelje Grada Vukovara.
Po riječima, glavnog inženjera na projektu iz tvrtke Planum građenje Borisa Benića, rok za izvođenje radova je 10 mjeseci od dana uvođenja u posao, a najveći dio posla bit će odrađen u dijelu zamjene postojećeg krova novim, energetskoj obnovi fasade, radovima na stolariji te poboljšanju energetske učinkovitosti sustava grijanja i hlađenja, uz postavljanje nove rasvjete.
Kuća u kojoj se 13. rujna 1887. rodio Leopold (Lavoslav) Ružička, dobitnik Nobelove nagrade za istraživanje polimetilena i viših terpena, do 1991. bila je spomen-muzej.
U Domovinskom ratu teško je stradala, a nakon obnove njome upravlja Javna ustanova u kulturi Hrvatski dom Vukovar. U zgradi je smješten Zavod za znanstvenoistraživački i umjetnički rad HAZU dok se konferencijska dvorana i drugi prostori koriste za razne skupove i stručna predavanja te edukacije.