Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić u nedjelju je ponovno kategorički odbacio umiješanost službenog Beograda u eksploziju kojom je u petak navečer oštećen kanal za vodoopskrbu na sjeveru Kosova, ocijenivši da je to “pokušaj žestokog hibridnog napada” i zaustavljanja Srbije na europskom putu.

Eksploziju na kanalu Ibar-Lepenac, koji stanovnike sjevernog Kosova i dio glavnoga grada Prištine opskrbljuje pitkom vodom, a koristi se i za hlađenje dviju termoelektrana, kosovske vlasti okarakterizirale su kao “teroristički akt” dovodeći ga u vezu s Beogradom, što su srbijanski čelnici u subotu odbacili i zatražili neovisnu istragu.

Kosovska policija priopćila je u subotu da je uhićeno osam osoba i zaplijenjeno oružje, više od 200 vojnih odora, šest ručnih raketnih bacača i dugo oružje, pištolji i streljivo.

Vučić je danas u obraćanju javnosti istaknuo da se službenom Beogradu “ne može dokazati nijedna stvar ako nešto ne postoji”, te da Priština u svojim optužbama “govori političkim, jezikom, a ne jezikom činjenica”.

Ustvrdivši da je “Beograd bio fer i, nije se bavio optužbama”, dodao je: “Nismo rekli da je (napad) izravno naredio (kosovski premijer Albin) Kurti, ali istraga će konačno pokazati tko je naredio”.

Vučić je rekao da postoje “određena saznanja i tko bi mogao biti počinitelj”, ali da o Beograd o tome “neće još govoriti”, inzistirajući na nepristranoj međunarodnoj istrazi.

“Apsolutno smo spremni za suradnju sa EULEX-om, KFOR-om i svima koji žele saznati istinu, pa čak i s policijom u Prištini”, rekao je Vučić, ocijenivši da je “sve bila predstava za međunarodnu i domaću javnost”, te da “ne postoji veći interes za Srbiju nego da se sazna istina”.

Srbi smatraju da je sve ovo režirano s albanske strane, mi kao država još ne možemo izići sa zaključcima, ali provjeravamo, dodao je Vučić i pobrojao pet razloga kojima ilustrira svoje ocjene i tvrdnje.

Prvi cilj Prištine bio je da se od NATO-a i KFOR-a dobije suglasnost da se kosovske sigurne snage rasporede na sjeveru Kosova, ocijenio je Vučić, navodeći da je “samo devet minuta nakon eksplozije” Kurti takav zahtjev uputio KFOR-u.

Drugi cilj je da se zaustavi napredak Srbije na europskom putu napose njezin ekonomski razvoj, rekao je Vučić dovodeći incident na sjeveru s odlukom koja se očekuje u srijedu u Bruxellesu o otvaranju klastera 3 koji bi, po njegovoj ocjeni, “imao simbolički značaj za Srbiju u procesu eurointegracija”.

Treći cilj je pokušaj da se, uoči kosovskih izbora u veljači, Srpska lista sa sjevera proglasi terorističkom organizacijom kako bi “Kurti pokušao ubaciti srpske poslušnike”.

Vučić je to ocijenio kao “osobni izborni inženjering” kako bi Kurti napravio “neko čudo na sjeveru da bi se branio od zlih Srba”.

Četvrti cilj je, ustvrdio je Vučić, “pokušaj slamanja i zastrašivanja srpske zajednice i pravljenja života tih ljudi nepodnošljivim”.

On je ukazao i da se mjesto eksplozije na kanalu Ibar-Lepenac nalazi nekoliko kilometara od graničnog prijelaza Brnjak koji u potpunosti kontrolira albanska strana, uključujući i alternativne puteve, koji su pokriveni “njihovim i američkim” nadzornim kamerama.

Pozvao sam i naše američke partnere da dostave i snimke sa satelita i sve ostale dokaze, rekao je Vučić.

“Ne želim reći da je ovo osobno Kurti organizirao, istraga će pokazati, kao što želim da se istraži i da li je službeni Beograd sudjelovao”, ponovio je Vučić istaknuvši da će prihvatiti “sve međunarodne istrage”, ali i “zatražiti odgovore na neka pitanja”.

Prištinski mediji u izvješćima s Vučićeve konferencije za medije istaknuli su ocjenu da je riječ o “hibridnom ratu”, u kojem sudjeluju i “međunarodni sponzori”, te njegovu izjavu kako Srbija “ima određene sumnje” o tome tko je izazvao eksploziju kada je u petak navečer oštećen vodoopskrbni kanal Ibar-Lepenac na sjeveru Kosova.