Vlada je zadužila Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost da na drugo odlagalište otpada realizira izmještanje otpada koji se do sada prikupljao na vukovarskom odlagalištu “Petrovačka dola”, kako bi se na toj lokaciji mogla nastaviti potraga za nestalima u Domovinskom ratu.

Na lokaciji “Petrovačka dola” sustavna terenska istraživanja radi pronalaska posmrtnih ostataka nestalih hrvatskih branitelja i civila iz Domovinskog rata provode se od travnja 2022. godine, a u svibnju i lipnju prošle godine pronađena je masovna grobnica s posmrtnim ostacima najmanje 10 žrtava.

Postoji mogućnost da se još posmrtnih ostataka nalazi ispod kazete u kojoj je odložen građevinski otpad koji sadrži azbest, a koju je potrebno ukloniti odnosno izmjestiti na novu plohu unutar odlagališta te je stoga Vlada na sjednici u četvrtak i donijela odluku o aktivnostima vezanima uz to odlagalište.

Procjena je da će za odvoz i dio troškova odlaganja otpada na novu lokaciju biti potrebno osigurati 290.000 eura (bez PDV-a), a Fond će trebati osigurati, procjena je, 167.500 eura (s PDV-om), za troškove izmještanja građevinskog otpada koji sadrži azbest, koji je odložen u kazeti na odlagalištu otpada “Petrovačka dola” u novu kazetu koja se nalazi na tom odlagalištu.

Rok za provedbu radova je dva mjeseca od dana sklapanja ugovora o nabavi radova. Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije i Državni inspektorat pratit će provedbu svih aktivnosti, a Ministarstvo hrvatskih branitelja osigurat će koordinaciju svih potrebnih aktivnosti unutar odlagališta.

Hrvatska traga za još 1782 nestale i smrtno stradale osobe za koje nije poznato mjesto ukopa, od kojih 489 osoba nestalih na području Vukovarsko-srijemske županije, odnosno 365 u gradu Vukovaru.

Prijedlog zakona o logopedskoj djelatnosti

Vlada je Hrvatskom saboru na donošenju uputila prijedlog zakona o logopedskoj djelatnosti kojim se uređuje ta djelatnost odnosno moći će je obavljati magistar logopedije koji ima odobrenje za samostalni rad i upisan je u Registar magistara logopedije pri Hrvatskoj komori logopeda.

Stoga je zakonom regulirano i osnivanje i organizacija rada Hrvatske komore logopeda, koju zajedno osnivaju Ministarstvo zdravstva i Hrvatsko logopedsko društvo, a regulirano je i vođenje Registra.

Logopedska djelatnost je zdravstvena djelatnost od interesa za Republiku Hrvatsku čija je svrha unaprjeđenje kvalitete života, verbalne i neverbalne komunikacije te procesa gutanja i hranjenja

Prema prijedlogu zakona, stručni nadzor nad radom magistara logopedije obavljat će Komora, upravni nadzor nad zakonitošću rada Komore provodit će Ministarstvo zdravstva, a inspekcijski nadzor nad provođenjem logopedske djelatnosti provodit će zdravstvena inspekcija.

Logopedska djelatnost moći će se obavljati u zdravstvenoj ustanovi, trgovačkom društvu za obavljanje zdravstvene djelatnosti, privatnoj logopedskoj praksi i u sustavu socijalne skrbi te odgoja i obrazovanja.