- Nisam vidoviti Milan da sad velim da ja danas znam ili bilo tko u gradskoj upravi, koliko ćemo povući sredstava u ’20. ili ’21. godini jer ide nova EU omotnica po novim pravilima – kazao je gradonačelnik Mišel Jakšić odgovarajući na pitanje zašto se u projekcijama proračun smanjuje
Koprivnički gradski vijećnici izglasali su većinom glasova proračun za 2019. godinu koji iznosi 208,5 milijuna kuna. Kako je Mišel Jakšić, gradonačelnik Koprivnice naglasio u obrazlaganju, ovaj proračun nastavak je svega što se radilo u ovoj godini.
– Moram naglasiti da me veseli što smo uspjeli strukturirati priču i napraviti projekciju prihoda koje očekujemo. Dodao bih da nam je ove godine bio veliki izazov mnogo EU projekata, a to nas očekuje i iduće godine. Trenutno je 54 milijuna EU projekata u Gradu, a kad potpišemo za reciklažno dvorište bit će i 60 milijuna – kazao je. Dodao je kako trend ove godine pokazao da je bio porast od 14 milijuna kuna rasta u prihodima, dok su rashodi smanjeni pa bi do kraja godine po prvi puta mogao biti suficit na kraju godine i to od nekih 12 milijuna kuna.
– Veseli me što ćemo iduće godine imati veliki EU projekt, Aglomeraciju, ali isto tako da sačuvamo društvene standarde koje smo do sada imali, ali i odemo korak dalje.
Izgradnja škole na Podolicama, rekonstrukcija Zrinskog trga i investicije u Dječje vrtiće neki su od glavnih projekata za iduću godinu.
– Ono što mi je osnovni problem je manjak strateške vizije prema naprijed. Prošle godine je proračun bio napuhan, a ove godine je ispuhan. Fali imaginacije za izradu projekata koji će pokrenuti Koprivnicu i koji će biti skok prema naprijed kakav je bio nedavno osnivanje Sveučilišta Sjever – rekao je Antonio Grgić (Nez.) i dodao kako je po njemu to projekt preuređenja Bedema čime bi se Koprivnicu pretvorilo u turističku i kulturnu meku regije.
S druge strane, Dragutin Jeđud (SDP) napomenuo je kako je proračun realan i upravo po mjeri grada.
– Siguran sam da će ovaj proračun osigurati najmanje nivo života u gradu na koji su građani navikli do sada i siguran sam da će u tom proračunu biti vrlo malo potrebe za rebalansom, osim ako nam se otvore neki EU projekti – objasnio je. S njim se složila Adriana Vidović (SDP) rekavši kako je mnogo mjera u proračunu koje pomažu građanima te naglasila kako je u proračunu osigurano 150.000 kuna više sredstva za pomoć obrtima za čuvanje djece u Koprivnici.
Miodrag Maričić imao je čitav niz primjedbi na proračun. Od nedostatka vizije do toga da se nigdje ne spominje gradska knjižnica, a kako je rekao, posebno ga je zaboljelo što se u proračunu Ekodvorište treba financirati iz EU projekata, a ne iz proračuna.
– Loše je što se nigdje ne spominje sortirnica, a za ekodvorište je dovoljno otići do njega da se vidi kako puca po šavovima i da se ne može postaviti da ga se financira iz projekta koji se može i ne mora odobriti – zaključio je.
Uz to podnio je amandman na stavku za program Zajednice tehničke kulture gdje je predložio povećanje sredstva nauštrb sredstva Ureda gradonačelnika kako bi se nabavilo 15 računala za ZTK i pokretanje svojevrsne škole robotike.
Iz iste političke opcije, Marijan Šiško napomenuo je kako je proračun manji u odnosu na 2018. godinu, dok drugi gradovi u okolici svi imaju veće proračune. Kako je rekao, to je indikativni pokazatelj za rad naše Gradske uprave.
– Projekat za vrtiće iz EU fondova koji je bio dostupan ove godine je savršen primjer gdje je npr. Đurđevac je povukao 5 milijuna kuna, Bjelovar 12 milijuna kuna, a Koprivnica ništa – kazao je.
Uz to, podnio je dva amandmana na proračun i to u djelu koji se odnosi na stavku informiranja i odnose s javnošću; da se smanji s 500.000 kuna na 400.000 kuna, i u subvencijama Komunalca gradskim institucijama da se smanji s milijun kuna na 900.000 kuna, te da se to usmjeri na subvencije poljoprivrednicima i obrtnicima za koje je predviđeno 780.000 kuna, a ovime bi se digle gotovo do milijun kuna.
Ivica Suvalj (Mreža) pitao je ima li Grad odobrenje od resornog ministarstva za gradnju škole na Podolicama, dok je Sonja Celišćak (HDZ) kazala kako je iz projekcija za naredne tri godine vidljivo smanjenje proračuna. Također, kazala je kako je vidljivo novo zaduživanje kreditom pa je upitno kako će se to vraćati. Saša Cestar (HDZ) upozorio je na pitanje oko financiranja sortirnice, dok je njegov stranački kolega Ernest Forjan kazao kako ovaj proračun nije nužno napuhan, objasnivši kako je za grad poput Koprivnice realan proračun od oko 150 milijuna kuna. No, upozorio je kako je cijeli proračun zapravo skup želja.
– Stavka za informiranje s javnošću koja je došla do 500.000 kuna je indikativna kada imamo medije u kojima je Grad suvlasnik i u kojem se onda izvještavanje u njima zapravo zove propaganda, iako to možda ružno zvuči – objasnio je i dodao kako se u poduzetništvo ulaže 400.000 kuna pa je upitno što je bitnije, poduzetnici ili pjesme i ples. Posebno se osvrnuo na subvencije gradskim tvrtkama koje su ostvarene da ostvaruju profit, a onda se iz godine u godinu potpomažu iz proračuna.
– Ne želim spominjati Komunalac, ali moram se upitati gdje ima na svijetu da jedan monopolist dobiva subvencije – zaključio je.
Odgovorio mu je Hrvoje Tisaj (SDP) rekavši kako on kao poduzetnik može reći da je danas i vrijeme takvo da poduzetnici ne mogu samo čekati na pomoći Grada, na što mu je Forjan odgovorio kako mu je suludo da tako razmišlja, dok se istovremeno stalno daje gradskim tvrtkama. Bernard Vukušić (HDZ) pitao je jesu li osigurana sredstva za Aglomeraciju u proračunu jer ih, kako je rekao, nije mogao pronaći.
Nakon otprilike sat vremena rasprave o proračunu, vijećnicima se obratio gradonačelnik Jakšić te odmah u startu odbacio predložene amandmane. Nastavio je rekavši kako su planovi da se gradi dvorana OŠ Đuro Ester ili škola na Podolicama, odnosno širenje Sveučilišta Sjever upravo strategija za koju se proziva Grad da nedostaje.
U konačnici, napomenuo je kako Koprivnica ima stalni porast stanovništva i rast udjela zaposlenih, s čime se ni jedan gradu u okolici ne može pohvaliti.
– Nećemo pratiti trend Grada Đurđevca po pitanju gradnje sortirnice, ali mislim da se u tome svemu kriju neke druge stvari. No, šutit ću sada o tome – kazao je odgovarajući na pitanje oko budućnosti sortirnice te najavio kako će križevačko Komunalno poduzeće zajedno sa koprivničkim Komunalcem zajedno ući u taj projekt.
Odgovarajući na komentar za ulaganje u vrtiće podsjetio je kako iduće godine idu dva EU projekta obnove vrtića, te najavio energetske obnove nekoliko koprivničkih škola. Odgovarajući na opservaciju kako se proračuni u projekcijama smanjuju, pojasnio je da sve ovisi o EU projektima.
– Nisam vidoviti Milan da sad velim da ja danas znam ili bilo tko u gradskoj upravi, koliko ćemo povući sredstava u ’20. ili ’21. godini jer ide nova omotnica po novim pravilima, ali spremamo se za projekt Muzejskog trga i kuću Malančec – zaključio je i napomenuo kako za projektiranje škole na Podolicama nije potrebna dozvola ministarstva s obzirom da se radi o projektiranju na gradskoj zemlji.
– Po pitanju Aglomeracije, udio Grada je 170 milijuna kuna u vrijednosti projekta od 440 milijuna, no to će se trebati osigurati tek u narednim godinama zbog tijeka projekta – objasnio je.
Nakon njegova izlaganja vijećnici su imali prilike za dodatne replike što su i iskoristili, te se u konačnici glasovalo o predloženim amandmanima, koji su svi odbačeni zbog nedovoljnog broja glasova ZA.
Sâm proračun izglasan je s 11 glasova ZA i 7 protiv od ukupnih 18 vijećnika.
go/prigorski.hr