U Gudovcu kod Bjelovara svečano je otvoren jubilarni 20. Međunarodni pčelarski sajam na kojemu izlaže više od 150 izlagača iz Hrvatske i inozemstva na pet tisuća četvornih metara natkrivenog izložbenog prostora i dodatnih tisuću „kvadrata” na otvorenom.

„Sajam ima stručno-edukativni dio, koji je od početka organizacije ovog sajma iznimno popularan. Izložbeno-prodajni dio prilika je da se vidi najveća prezentacija i prodaja opreme za pčelarstvo, a raste i broj stranih izlagača”, rekao je direktor Bjelovarskog sajma Zlatko Salaj dodajući da su u Gudovac stigli izlagači iz Francuske, BiH, Slovenije, Slovačke, Finske, Srbije i Poljske, a posebno je naglasio velik broj izlagača iz Mađarske.

Predsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza Dražen Kocet podsjetio je na dugu tradiciju organizacije.

„Obilježili smo krajem godine 70 godina aktivnog rada, Savez smo održali na životu, a još smo ga unaprijedili. U budućnosti nas čeka borba s bolestima i trovanjem pčela, niskim cijenama na tržištu i s teškom situacijom pčelara u ekonomskom pogledu”, rekao je Kocet, dodajući da Savez trenutno broji 6.350 članova.

Noč: Europsko tržište preplavljeno lažnim medom

Predsjednik Europskog pčelarskog saveza Boštjan Noč izrazio je zabrinutost zbog kvalitete meda na europskom tržištu te je upozorio kako je europsko tržište preplavljeno lažnim medom “koji nikad nije vidio pčelu”, što je prevara potrošača i ugrožava opstanak pčelara.

Europski pčelarski savez, koji okuplja 400 tisuća pčelara iz 28 država, zalaže se za donošenje hitnih mjera na razini EU. Prema Nočevim riječima, više od 50 posto meda na europskom tržištu je lažno i nikada nije bilo u doticaju s pčelama.

„Prva i jedina stvar je da Europska komisija promijeni direktivu o medu i da se jasno zna koji laboratoriji i koje analize su prave”, istaknuo je. Naglasio je i da kontrolu meda treba provoditi na granicama EU, a ne u trgovačkim centrima kada je već prekasno.

„Posljedice pojave lažnog meda već se osjećaju na tržištu. To je obični šećer”, naglasio je Noč te objasnio kako europski laboratoriji ne mogu prepoznati patvoreni med. Upravo zbog toga otkupna cijena pravog meda u Španjolskoj, Francuskoj i Njemačkoj pala je na samo 1,40 eura.

Savez se također zalaže za uvođenje poticaja pčelarima iz ekoloških, a ne samo poljoprivrednih fondova EU. Noč je istaknuo kako se Savez financira isključivo od sponzora te su ukinuli članarine kako bi bili što dostupniji pčelarima.

„Svi znamo da pčele bez pčelara ne mogu više preživjeti. Ako neće biti pčelara, neće biti pčela. Ako neće biti pčela, neće biti oprašivanja. Ako neće biti oprašivanja, neće biti poljoprivrede”, upozorio je, dodajući kako se med može kupiti, ali oprašivanje ne može.

Uz pčelarski sajam, održava se i 11. izložba vina i vinogradarske opreme te prvi Sajam voćarstva i opreme za voćarstvo. Manifestacija traje dva dana, 1. i 2. veljače 2025. godine.