Na današnjoj sjednici Gradskog vijeća Grada Đurđevca vijećnici su donijeli odluku o dodjeli javnih priznanja.

Javno priznanje Počasni građanin Grada Đurđevca dodjeljuje se gospodinu Vidu Balogu

Vid Balog rođen je 31. siječnja 1972. u Koprivnici, podravskih je korijena iz malog sela Gotalova, a životni put odveo ga je u Zagreb gdje danas živi i radi.
Osnovnu školu, Klasičnu gimnaziju i Katolički bogoslovni fakultet pohađao je u Zagrebu. Magistrirao je na Akademiji dramskih umjetnosti u Zagrebu, a trenutno priprema doktorsku disertaciju na katedri Socijalne antropologije Filozofskog fakulteta u Zagrebu.
Objavio je niz znanstvenih radova u brojnim publikacijama, poput časopisa „Kaj“, etnografskim zbornicima i separatima.
Vid Balog je glumac, redatelj, pisac i glazbenik, scenarist, organizator i sudionik brojnih događanja u Hrvatskoj.
Igrao je uloge u filmovima „Stepinac“, „Četvorored“, „Blagajnica hoće ići na more“, „Josef“, „Nosila je rubac črleni“, „Takva su pravila“ te serijama „Duga mračna noć“, „Dnevnik velikog Perice“, „Zauvijek susjedi“, „Ljubav u zaleđu“, „Zabranjena ljubav“, „Stipe u gostima“, „Crno-bijeli svijet“, „Metropolitanci“ i „Bitange i princeze“. Također je pjevao i u brojnim operama i operetama.
Sudjelovao je u raznim funkcijama na Dubrovačkim ljetnim igrama, Splitskom ljetu, Dubrovačkim koncertima, Festivalu kajkavskih popevki i brojnim drugim manifestacijama.
Pisac je dramskih komada „Narodil se mladi kralj“, „Kajkavski requiem“, „Legenda o Ludbergi“, „Operetni ekspres“, „Krava na granici“, „Cigle Sv. Elizabete“, „Raspucavanje“, te „Legenda o Picokima“. Glumio u predstavama „Janulševčani“, „Puno larme, a za ništ“, „Zagreb kak Zagreb“, „Na Sveta Tri Kralja“, „San Ivanjske noći“, „Tajna krvavog mosta“, „Glembajević“, „Nemoćnik u pameti“, „Čini Barona Tamburlana“, „Diogeneš“, „Matijaš Grabancijaš“, „Hipokondrijakuš“, „Klupko“, „Čisto ludilo“, „Idu svati mlade ni“, „Opera za tri groša“, „Lovački rog“, te pedesetak drugih. Pisac je knjiga „Hrvatska bajoslovlja“, „Cigle, krave i legende“, a u pripremi su „Hrvatska bajoslovlja II“ te zbirka poezije.
Dobitnik je brojnih nagrada i priznanja: književne nagrade Dragutin Domjanić (1993.), dvaju Porina za nosače zvuka Raspelo (2003.), te albuma Ak sem ti srčeko ranil (2009.), Zlatni Histrion (2004.), nagrade hrvatskog glumišta za najbolju mušku ulogu u predstavi „Šveik“ (2009.), nagrade Zlatni smijeh Danima satire u Kerempuhu (2010.), Gumbekove nagrade za predstavu „Remetinec“ (2010.), nagrade za najbolju popijevku na Velikogoričkom festivalu (2010.), odličja Sv. Jurja Grada Đurđevca (2009.), dobitnik je stotinu osamdeset i četiri zahvalnice raznih hrvatskih institucija, udruga ili društava za rad humanitarnog karaktera.
Predavač je i mentor brojnim studentima na Akademiji dramskih umjetnosti u Zagrebu te Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Unatrag gotovo dvadeset godina Vid Balog vrlo aktivno sudjeluje svojim glumačkim angažmanom, te kao literarni interpret vezan je uz scensku izvedbu Legende o Picokima, kao i na pojedinim priredbama u sklopu manifestacije Picokijade. Tekst scenskog prikaza Legende o Picokima potpisuje od 2006. godine, te u istoj daje prevlast kajkavskom govoru i podravskom folkloru.
Jedan je od glumaca koji svojom glumačkom interpretacijom daje epilog u video instalaciji u okviru Interpretacijskog centra Picokijade u Muzeju Grada Đurđevca, a sudjelovao je i u osnivanju Posjetiteljskog centra Đurđevački pijesci. U gradu Đurđevcu ostvario je niz nastupa na brojnim koncertima ili događanjima u suradnji s raznim gradskim kulturnim i sportskim institucijama.
U svakom svom intervjuu, gostovanju, javnom nastupu ili djelovanju s ponosom ističe vrijednosti kojima se Grad Đurđevac s pravom ponosi i postavlja na jedinstvenu kartu Hrvatskog, ali i Europskog kulturnog krajobraza, turističke ponude, te jedinstvenih gastroenoloških izvrsnosti. Život mu je protkan ponosnim isticanjem sentence „Ja sem Picok“.
Zapažena izložba i katalog Balogovih bibliofilskih vrijednosti, nastupi na novogodišnjim ili božićnim koncertima u športskoj dvorani, promocija knjiga raznih autora Đurđevačke Podravine ili jedinstvena utakmica „Debeli i Guravi“ samo su dio brojnih mogućnosti koje je grad Đurđevac Vidu pružio i kojih je priču Vid ponosno pronio Lijepom Našom.
Vid Balog svojim profesionalnim radom i društvenim djelovanjem, iznimnim doprinosom u promicanju Đurđevca kao Grada Picoka u raznim televizijskim emisijama i drugim javnim nastupima obogaćuje kulturni, turistički i društveni identitet Grada Đurđevca i Podravine.
Slijedom navedenih postignuća i zasluga, gospodinu Vidu Balogu dodjeljuje se javno priznanje Počasni građanin Grada Đurđevca.
Javno priznanje Zlatna plaketa “Sveti Juraj” dodjeljuje se:

– Udruzi vinogradara i voćara Đurđevac

Udruga vinogradara i voćara Đurđevac je jedna od najaktivnijih, najpropulzivnijih,  najagilnijih i članstvom najbrojnijih udruga Grada Đurđevca. Sudjeluju na mnogim manifestacijama grada Đurđevca koje organiziraju u suradnji s Turističkom zajednicom grada Đurđevca – Vincekovo, Podravina Gastrofest, Izložba vina „Đurđevo“, Goričari vino toče – Picokijada, Bartolovo, Zlatna jesen, Velika martinjska špelancija, Dani voća i Adventski sajam. 

Udruga organizira studijska putovanja u druge vinarske regije kako bi članovi razmijenili iskustva s drugim tuzemnim i inozemnim vinarima, organizira gostovanja na izložbama vina u Hrvatskoj i Mađarskoj, te brojne edukacije koje su doprinijele proizvodnji sve kvalitetnijih „Vina z Peskov“. Dokaz za to su brojne nagrade koje su zasluženo ostvarili brojni registrirani vinari na nacionalnim i internacionalnim izložbama i sajmovima vina. Posebno se ističu promocijom enogastronomske baštine grada Đurđevca. 

Među najistaknutijim i najnagrađivanijim registriranim vinarima, koji su vlasnici brojnih zlatnih medalja s izložbi u zemlji i inozemstvu,  su:

– Marijanko Ređep, vinarija Ređep – dugogodišnji registrirani vinar koji požrtvovno i prepun entuzijazma predsjeda Udrugom, te koordinira i aktivno sudjeluje svim navedenim aktivnostima Udruge. Njeguje vinograd od 2500 trsova u kojem dominiraju zeleni silvanac i graševina. Proizvodi 5000 litara vina godišnje. Godine 2011. na Izložbi vina Đurđevo v Đurđevcu dobio je titulu gradonačelnikovog vina. 

– Vinarija Cvekan – dugogodišnja je registrirana vinarija s vinogradom od 2500 trsova u kojem dominiraju graševina, rajnski rizling,  sauvignon  i chardonnay. Proizvodi 4000 litara vina godišnje. Višestruki je šampion na brojnim izložbama: Izložba vina Novigrad Podravski, međunarodna izložba vina u Ludbregu, Kaptolu i Csurgu. Godine 2016. i 2019. Vinarija je stekla titulu gradonačelnikova vina na Izložbi vina Đurđevo v Đurđevcu. 

– Vinarija Divjačko – dugogodišnja je registrirana vinarija s vinogradom od 11000 trsova u kojem dominiraju graševina, zweigelt i bijeli pinot. Proizvodi 15000 litara vina godišnje. Godine 2013., 2021., 2024., Vinarija je stekla  titulu gradonačelnikova vina . Najbolje je ocijenjena vinarija na 22. Izložbi vina Koprivničko-križevačke županije, a šampionsku titulu je stekla i na Međunarodnoj izložbi vina u Gudovcu. 

– Vinarija Jušta – dugogodišnja je registrirana vinarija s vinogradom od 5000 trsova u kojem dominiraju graševina, solaris, škrlet, cabernet franco i muskaris. Proizvodi 10000 litara vina godišnje. Titulu šampiona ostvarila je na međunarodnoj izložbi vina u Varaždinu.  Vinarija je ujedno i izletište u kojem se brojnim gostima zdušno prezentira tradicijska i enogastronomska baština Podravine.

– Vinarija Vujić – dugogodišnja je registrirana vinarija s vinogradom od 4000 trsova u kojem dominiraju graševina, rajnski rizling, zeleni silvanac, frankovka i muškat žuti. Proizvodi 6000 litara vina godišnje. Osim titule gradonačelnikovog vina, vinarija se okitila  i šampionskim titulama na  međunarodnoj izložbi u Virju „Virje šampion“ i na međunarodnoj izložbi vina Alpe Adria. 

– Vinarija Bukovčan – višegodišnja je registrirana vinarija s vinogradom od 3000 trsova u kojem dominiraju graševina i rajnski rizling. Proizvodi 6000 litara vina godišnje. Vinarija je stekla titulu gradonačelnikova vina na međunarodnoj izložbi vina Đurđevo v Đurđevcu.

– Vinarija Megec – dugogodišnja je registrirana vinarija s vinogradom od 7 000 trsova u kojem dominiraju graševina i bijeli pinot. Proizvodi  7000 litara vina godišnje. 2023. godine na međunarodnoj izložbi vina Đurđevo v Đurđevcu stekla je titulu gradonačelnikova vina

– Vinarija Matočec –  višegodišnja je registrirana vinarija s vinogradom od 12000 trsova u kojem dominiraju graševina, chardonnay, sivi pinot i sauvignon. Proizvodi  20000 butelja godišnje. Osim titule gradonačelnikova vina, vinarija se može pohvaliti i titulama županovog vina i Šampiona izložbi Koprivničko-križevačke županije i Urbanova u Međimurju, ali i certifikatima srebrnih medalja za Sivi pinot Gold i Chardonnay na Decanter World Wine Awards-u 2024. godine.  

Zbog sveg navedenog i ostvarenih izvanrednih rezultata, Udruzi vinogradara i voćara Grada Đurđevca dodjeljuje se javno priznanje Zlatna plaketa „Sveti Juraj“.

– Školi nogometa Nogometnog kluba Graničar Đurđevac – Juniori U19 selekcija – generacija 2023./2024.

Škola nogometa Nogometnog kluba Graničar Đurđevac okuplja veliki broj djece i mladih te djeluje kao ključna institucija za razvoj nogometa i sportskih vrijednosti u Đurđevcu. 

Kroz dugogodišnji predani rad s mladim nogometašima, Škola nogometa nije samo izvor sportskih talenata, već i edukacijski centar koji kroz sport odgaja mlade ljude u odgovorne, disciplinirane i predane članove zajednice.

Najveći sportski uspjeh u povijesti kluba ostvaren je u sezoni 2023./2024., kada su juniori U19 ostvarili plasman u 1. HNL, prelaskom iz regionalne lige u najviši rang juniorskog nogometa u Hrvatskoj. Ovo je izvanredno postignuće koje je NK Graničar Đurđevac stavilo u društvo najboljih hrvatskih nogometnih akademija, potvrđujući dugogodišnji kvalitetan rad s mlađim uzrastima. Uz to, seniorska ekipa je ostvarila ulazak u viši rang natjecanja – 3. Nogometne lige, što je dodatno učvrstilo poziciju Kluba i njegovih nogometnih selekcija u hrvatskom sportskom prostoru.

Ovi rezultati veliki su iskorak za cijeli Grad Đurđevac, koji sada ima svoje predstavnike u najvišim razinama hrvatskog nogometa. Ovim povijesnim plasmanima, NK Graničar Đurđevac i njegova Škola nogometa postali su prepoznatljivo ime u hrvatskoj nogometnoj zajednici.

Škola nogometa NK Graničar Đurđevac trenutačno djeluje u osam uzrasnih kategorija, od najmlađih selekcija do juniorskog pogona, s ciljem razvoja i napredovanja igrača kroz sustavni rad i profesionalni pristup treningu. 

Kroz rad Škole, mladi sportaši dobivaju ne samo tehničku i taktičku obuku, već i odgojne i edukacijske smjernice koje ih pripremaju za profesionalne i životne izazove. 

Osim rada na sportskom planu, Škola njeguje suradnju s roditeljima i lokalnom zajednicom, čime se stvara čvrsta podrška za mlade sportaše i njihov razvoj. Organizacija kampova, turnira i natjecanja dodatno promovira sport među djecom i mladima, a kontinuirani rad na razvoju individualnih sportskih talenata omogućava igračima nastavak karijere u profesionalnim ligama.

Uz sportski razvoj, Škola nogometa aktivno doprinosi promociji Grada Đurđevca na nacionalnoj razini. Sudjelovanje u natjecanjima prve juniorske hrvatske lige i seniorskom natjecanju u 3. NL omogućuje natjecanje s najboljim akademijama u državi, uključujući Dinamo, Hajduk, Osijek i Rijeku, čime se podiže ugled Kluba i Grada. 

Kroz ovakve aktivnosti, Škola nogometa NK Graničar Đurđevac ne samo da osigurava razvoj sporta, već postaje ključni faktor u stvaranju pozitivnog identiteta Grada Đurđevca kao sportskog središta. Ovakvim djelovanjem šalje se jasna poruka o važnosti ulaganja u mlade sportaše, njihov razvoj i budućnost nogometa u Đurđevcu.

Za izniman doprinos razvoju nogometa, sportskog obrazovanja mladih te za postizanje povijesnih sportskih uspjeha u sezoni 2023./2024., Školi nogometa Nogometnog kluba Graničar Đurđevac – Juniori U19 selekcija – generacija 2023./2024., dodjeljuje se javno priznanje Zlatna plaketa „Sveti Juraj“.

– Ženskom vokalnom sastavu „Đurđevčice“

 Ženski vokalni sastav „Đurđevčice“ djeluje unutar Kulturno umjetničkog društva “Petar Preradović“ iz Đurđevca od 1998. godine. Vokalna skupina postiže izvanredne rezultate njegujući najljepše pjesme bogate podravske glazbene baštine.

Bogati repertoar nosi više od dvjestotinjak obrada narodnih napjeva cijele Hrvatske. Posebno njeguju i ističu autentičnost podravskih napjeva.

 „Đurđevčice“ su izdale dva nosača zvuka: Pozvale so dekle dečke i Pozdravljam te Kralj nebeski koje prate istoimene notne zbirke.

„Đurđevčice“  sudjeluju na glazbenim festivalima Pjesme Podravine i Podravlja Pitomača, Zlatne žice Slavonije, redovite su predstavnice Koprivničko-križevačke županije na državnim smotrama malih pjevačkih sastava u organizaciji Hrvatskog Sabora kulture.

Svojom vokalnom tehnikom vjerno čuvaju i prezentiraju hrvatsku tradicijsku kulturu rodnog kraja pa tako i cijele nam domovine.

Dobitnice su javnih Priznanja Koprivničko-križevačke županije i grada Đurđevca, a 2023. godine su dobitnice PORINA, nacionalne glazbene nagrade za album Pozvale so dekle dečke u kategoriji folklorne glazbe. Osnivačica i voditeljica ženskog vokalnog ansambla je Kristina Benko-Markovica.

Radi doprinosa očuvanju kulture i tradicije našeg zavičaja Ženskom vokalnom sastavu „Đurđevčice“ dodjeljuje se javno priznanje Zlatna plaketa „Sveti Juraj“.

– Podravskom radiju d.o.o.

 Kao jedan od najvažnijih medija u Podravini, Podravski radio imao je ključnu ulogu u povezivanju zajednice, očuvanju kulturne baštine i informiranju ljudi tijekom svih 60 godina postojanja.

Godine 2024.  u mjesecu lipnju, Podravski radio  proslavio je 60. rođendan prigodnim druženjem u Hostelu Borik za sve  klijente, poslovne partnere i suradnike, a nakon ljetnih godišnjih odmora, slušateljima je otvorio svoja vrata kako bi se upoznali s radijskom ekipom i prostorom u kojem nastaje njihov najdraži radijski program.

Najnovije istraživanje slušanosti radijskih postaja u Koprivničko-križevačkoj županiji pokazalo je kako je Podravski radio u samom vrhu najpopularnijih radija među slušateljima.

Podravski radio ostvario je rekordnu slušanost i to u ukupnom primarnom istraživanju, a u posljednjem kvartalu prošle godine slušalo ga je gotovo 90 posto ukupnih slušatelja radija na đurđevačkom području i to u svim ciljanim dobnim kategorijama.

Kroz svoj program, Podravski radio radi na povezivanju zajednice, informiranju slušatelja o aktualnim događanjima te očuvanju kulturne baštine Podravine. 

Podravski radio stavlja slušatelje na prvo mjesto te kroz radijski program, web stranicu i društvene mreže, sve važne informacije dostavlja u njihove domove.

Za doprinos promociji Grada Đurđevca,  a povodom 60 godina uspješnog poslovanja, trgovačkom društvu Podravski radio d.o.o. dodjeljuje se javno priznanje Zlatna plaketa „Sveti Juraj“.

Javno priznanje Nagrada za životno djelo dodjeljuje se voditeljima Kulturno -umjetničkog društva „Petar Preradović“ Đurđevac- gospođi Slavici Benko, gospodinu Ivanu Benko i gospodinu Đuri Bobovčanu 

 Slavica Benko rođena je 22. rujna 1960. godine u Đurđevcu. Osnovnu školu završila je u rodnom gradu, dok je srednju školu s prehrambenim smjerom završila 1979. godine u Koprivnici. Nakon toga zaposlila se u Centru za socijalnu skrb Đurđevac, gdje je provela cijeli svoj radni vijek. Slavica Benko otišla je u mirovinu s 44 godine i 7 mjeseci radnog staža. Udana je, majka dvoje djece, kćerke Kristine i sina Krunoslava, te baka petero unučadi.

U članstvo Kulturno-umjetničkog društva „Petar Preradović“ Đurđevac primljena je 1978. godine kao aktivna plesačica plesnog ansambla  gdje je upoznala svu ljepotu i tradiciju  folklornog plesa  i pjesme,  te  ostala članica sve do danas. Kroz godine je postepeno mijenjala svoje funkcije u društvu, ostajući vjerna folklornom plesu i pjesmi, čime je ostavila značajan trag u kulturnom životu Đurđevca.

Kao članica Upravnog odbora Zajednice Kulturno-umjetničkih udruga Koprivničko-križevačke županije, od 2009. do 2013. godine, obnašala je dužnost predsjednice. U istom razdoblju bila je članica Upravnog odbora Hrvatskog sabora kulture.

Najaktivniji period njenog djelovanja bio je tijekom obavljanja dužnosti tajnice KUD-a „Petar Preradović“  u proteklih 30 godina kroz organizaciju koncerata,  županijskih i  državnih  smotri, organizaciju  inozemnih gostovanja, međunarodnih suradnji, humanitarnih koncerata, radionica tradicijskog veza, pripremu i realizaciju projekata, gradske manifestacije, aktivno sudjelovanje u Organizacijskom odboru Picokijade. 

Uz sve navedeno, posebno se stiče i njezin angažman  oko istraživanja i prikupljanja  građe za izradu i rekonstrukciju narodne nošnje raznih krajeva Hrvatske. 

Slavica Benko svojom predanošću, ljubavlju prema kulturnoj baštini i angažmanom na očuvanju tradicije dala je izniman doprinos kulturnom životu Grada Đurđevca.

Ivan Benko rođen je 2. svibnja 1955. godine u Đurđevcu. Osnovnu školu završio je u svom rodnom gradu, a Saobraćajnu školu za cestovni promet pohađao je u Zagrebu. Karijeru je započeo u PODRAVINI PROGRAMAT, gdje je radio deset godina, a potom je 30 godina proveo u HEP-u, u pogonu Đurđevac.

Član je Kulturno-umjetničkog društva „Petar Preradović” Đurđevac od 1977. godine, gdje je bio aktivni član tamburaškog sastava. Kao voditelj tamburaškog orkestra djeluje više od 20 godina, te je kroz četiri generacije mladih glazbenika educirao više od 50 talenata, od kojih mnogi i danas nastavljaju glazbenu karijeru.

Posljednjih šest godina vodi Ženski vokalni sastav „KATARENE”, koji uspješno čuva starogradske pjesme i izvorne napjeve Podravine.

Dugi niz godina aktivno sudjeluje u kulturnim manifestacijama Grada Đurđevca, njegujući prvenstveno glazbeni izričaj,  prenoseći ga na mlađe generacije. Kroz brojne nastupe predstavljao je Grad Đurđevac u zemlji i inozemstvu.

Đuro Bobovčan rođen je 8. ožujka 1960. godine u Đurđevcu. Osnovnu školu završio je u svom rodnom gradu, a srednju ekonomsku školu pohađao je u Koprivnici.

Poslovnu karijeru  počeo je kao voditelj općih poslova u Podravini – Građevinarstvu, a zatim prešao na poziciju voditelja financijske službe radne organizacije Podravina. Kasnije je postao direktor EKO-Podravine te osnivač i vlasnik tvrtke BOBO-USLUGE d.o.o. 

Đuro Bobovčan bio je član Skupštine bivše općine Đurđevac, a od 1991. godine obnašao je funkciju potpredsjednika Vijeća udruženog rada bivše Općine Đurđevac.

Bio je dragovoljac Domovinskog rata od 1991. do 1992. godine. Tijekom rata obnašao je dužnost zapovjednika Prve satnije 3/105 Hrvatske vojske, a zbog doprinosa u Domovinskom ratu postao je nositeljem spomenice Domovinskog rata 1991. godine. Član je Hrvatskog časničkog zbora.

U svojoj mladosti bio je aktivan sportaš, igrajući za Nogometni klub Graničar od 1977. do 1982. godine. Također je bio tajnik Kluba košarkaša „Mladost“ Đurđevac 1996. godine.

Njegova strast prema plesu, njegovanju običaja,  posebno je vidljiva kroz dugogodišnji angažman u Kulturno-umjetničkom društvu „Petar Preradović“, gdje je bio plesač od 1982. godine, a od 1998. godine predsjednik KUD-a. Također je dugi niz godina aktivni sudionik u tradicionalnoj manifestaciji „Picokijada“, a kao član Organizacijskog odbora dao je značajan doprinos održavanju i razvoju ove kulturne priredbe u Đurđevcu. Iako je u mirovini, još uvijek aktivno sudjeluje u radu KUD-a „Petar Preradović“ te daje svoj doprinos u organizaciji niza kulturnih manifestacije na području grada Đurđevca i županije. 

Đuro Bobovčan svojim je dugogodišnjim radom i angažmanom ostavio neizbrisiv trag u kulturnom, društvenom i političkom životu Grada Đurđevca.

Slijedom svih navedenih angažmana u promicanju ugleda Grada Đurđevca prvenstveno kroz pjesmu i ples, brojnim nastupima, organizacijskim angažmanima, predstavljanju svog grada i žitelja u zemlji i inozemstvu, gospođi Slavici Benko iz Đurđevca, gospodinu Ivanu Benko iz Đurđevca i gospodinu Đuri Bobovčanu iz Đurđevca  dodjeljuje se javno priznanje Grada Đurđevca „Nagrada za životno djelo“.

Javno priznanje Povelja Grada Đurđevca dodjeljuje se:

– Gospođi Anici Čorba

Anica Čorba je rođena 27. lipnja 1975.g. u Batinskama kod Kalinovca. Osnovnu je 

školu završila u Ferdinandovcu, a srednju frizersku u Đurđevcu te je nastavila obrazovanje u Varaždinu i stekla zvanje kozmetičarke. Živi s obitelji u Čepelovcu. Supruga je i majka triju kćeri te je posvećena obitelji kroz svakodnevne obveze odgoja djece, kućanskih poslova, rada u vrtu, vinogradu i polju te pomaganja suprugu u automehaničarskom obrtu.

Nakon stažiranja je položila majstorski ispit u Obrtničkoj komori Bjelovarsko-bilogorske županije te stekla zvanje majstor frizer, strukovni učitelj-mentor, u kojem počinje raditi u Strukovnoj školi u Đurđevcu. Kroz radni vijek educirala je i odgojila mnoge naraštaje frizera, a osobno se konstantno usavršava na edukacijama, seminarima i predavanjima na državnom nivou te svoje znanje prenosi mladima. Aktivno sudjeluje u prezentaciji frizerskog zanimanja na raznim revijama i natjecanjima diljem Hrvatske. 

Kroz sve godine održavanja, prisutna je sa svojim učenicima na Obrtničkom gospodarskom sajmu u Križevcima s prezentacijom na štandu te na reviji frizura. Više od 22 godine aktivno, kao mentorica i podrška svojim učenicima, sudjeluje na školskim, županijskim i državnim natjecanjima (današnji WorldSkills), zatim natjecanjima u organizaciji Udruženja obrtnika diljem hrvatske, organiziranih u suradnji s Hrvatskom obrtničkom komorom. Na svim natjecanjima i revijama učenici pod njezinim mentorstvom ostvaruju zapažene rezultate. Članica je tima za pripremu i provedbu Erasmus Plus projekata. Poslovno i privatno Anica Čorba je empatična i brižna osoba. Njena humanost potvrđena je nesebičnim povezivanjem ljudi u gradu i okolici, unutar naše županije, ali i šire, kao i volonterskim radom, a posebice humanitarnim radom za osobe s invaliditetom i za osobe s poteškoćama, kao i starije osobe, kroz različite oblike pomaganja te sudjelovanjem u humanitarnim akcijama unutar županije.

Za napredak obrazovanja u frizerskoj i kozmetičkoj struci, te promociju frizersko-kozmetičarske struke na revijama, smotrama i sajmovima u zemlji i inozemstvu, te promicanju ugleda Grada Đurđevca u zemlji i inozemstvu, snaženju ljudskih prava kroz volonterski rad i osobne humanitarne aktivnosti, gospođi Anici Čorba dodjeljuje se javno priznanje Povelja Grada Đurđevca.

– Gospodinu Dr. Iliji Minjeviću, posthumno

Dr. Ilija Minjević (1937.-2025,) bio je cijenjeni pedijatar koji je svojim dugogodišnjim radom značajno pridonio zdravlju djece u Đurđevcu i okolnim općinama.

Rođen 1937. godine, veći dio svoje profesionalne karijere posvetio je radu u đurđevačkoj pedijatrijskoj ordinaciji, gdje je s posebnom pažnjom i stručnošću brinuo o najmlađim pacijentima. 

I nakon odlaska u mirovinu, dr. Minjević nastavio je aktivno doprinositi zajednici, povremeno vodeći pedijatrijsku ambulantu u Domu zdravlja Đurđevac, prema potrebi. 

Njegova predanost struci i nesebičan rad prepoznati su 2003. godine kada je dobio Zahvalnicu Koprivničko-križevačke županije za svoj doprinos unapređenju kvalitete života u regiji.

Dr. Ilija Minjević ostavio je neizbrisiv trag u srcima mnogih obitelji, a njegova toplina i profesionalnost ostat će trajno u sjećanju svih koji su ga poznavali.

Za doprinos zdravlju djece i zajednici te zasluga na podizanju svijesti o čuvanju zdravlja ljudi,  dr. Iliji Minjeviću posthumno se dodjeljuje javno priznanje Povelja Grada Đurđevca.

– Gospodinu Antoniju Račanu, posthumno

Antonio Račan rođen je 1985. godine u Koprivnici. Odrastao u Svetoj Ani, prigradskom naselju Grada Đurđevca, zajedno s roditeljima, četiri brata i sestrom. Osnovnu školu pohađao je u Đurđevcu, a srednjoškolskim obrazovanjem također u Đurđevcu stekao je zvanje autolimar. Poslije školovanja zaposlio se u durdevačkoj tvrtki Bistra d.o.o. u kojoj je radio kao strojar.

Antonio Račan odlučio je svoj obiteljski život izgraditi upravo u svojem rodnom mjestu gdje se 2010. godine oženio suprugom Martinom, koja je takoder iz prigradskog naselja Sveta Ana i s kojom ima dva sina Luku i Matiju te kćer Josipu.

Od svoje rane mladosti sudjeluje u sportskim aktivnostima i pomaže u organizaciji istih, tako da je 2009. godine izabran za predsjednika Društva-športske rekreacije Sveta Ana.

Pod njegovim predsjedanjem Društvo športske rekreacije organizira razne sportske turnire u Svetoj Ani, a kao članica Zajednice sportskih udruga Grada Đurđevca, Društvo sudjeluje na raznim sportskim i kulturnim manifestacijama na području Grada Đurđevca.

Antonio Račan svojom samoinicijativnošću i organiziranjem, oko sebe je okupljao  mlade, ali i starije mještane Svete Ane te organizirao razne radne akcije u Svetoj Ani, a najviše angažmana si je dao oko održavanja vodenice i mlina, po čemu je bio poznat i kao najmladi mlinar. Od 2015. godine postaje aktivni član DVD Sveta Ana gdje svojim radom doprinosi razvoju i unapređenju vatrogastva u Svetoj Ani. Pomaže u radnim akcijama kod obnove Vatrogasnog doma Sveta Ana i postaje inicijatorom svih aktivnosti vezanih uz rad DVD —a. Od 2021 izabran je za zapovjednika DVD Sveta Ana. 

Antonio je bio ljubitelj glazbe i taj dio svog identiteta također je dijelio u zajednici gdje je živio. Godine 2019. osnovao je Dječji zbor Svetojanski ftičeki za koji je uglazbio pjesmu ”Kraj potoka Svete Ane” koju je napisao Željko Bečaj. Vodio je crkveni zbor i obnašao funkciju tajnika Pastoralnog vijeća Župe Sv. Martina. Njegovo humanitarno djelovanje vidljivo je i kroz dobrovoljno darivanje krvi koju je nesebično darivao čak 36 puta. Antonio Račan svojim radom ostavio je neizbrisiv trag u svome rodnom mjestu Svetoj Ani i Gradu Đurđevcu.

Za uspješan rad i izniman doprinos na širenju i razvijanju kulturnog, sportskog i tradicijskog života u prigradskom naselju Sveta Ana, a samim time i promociji i prepoznatljivosti prigradskog naselja Sveta Ana i Grada Đurđevca, gospodinu Antoniju Račanu posthumno se dodjeluje javno priznanje Povelja Grada Đurđevca.

– Gospođi Đurđi Dujmović i gospođi Mirjani Šandor, članicama Gradskog društva osoba s invaliditetom Đurđevac

Đurđa Dujmović rođena je 7. travnja 1957. godine u Novigradu Podravskom. Po završetku osnovnog i srednjoškolskog obrazovanja, upisuje Višu školu za medicinske sestre i zdravstvene tehničare u Zagrebu, na kojoj 1980. godine stječe diplomu u zvanju medicinsko laboratorijskog inženjera. 

Po završenom višem obrazovanju, zapošljava se u Domu zdravlja MUP-a Šarengradska Zagreb, potom radi u KBC-u „Sveti duh“ Zagreb i Općoj bolnici Bjelovar, gdje završava radni vijek i odlazi u mirovinu. 

Kao osoba s invaliditetom 2009. godine pristupa u članstvo Gradskog društva invalida Đurđevac. Njena aktivnost u projektima koje je Društvo od tada realiziralo, u 2018. godini dovodi ju na funkciju predsjednice Društva. Gradsko društvo osoba s invaliditetom kojem je gospođa Dujmović bila na čelu, u suradnji s Gradom Đurđevcom, godine 2024. realiziralo je projekt osiguravanja lijepog i funkcionalnog smještaja za osobe s invaliditetom – COSI.  Otvaranjem Centra za osobe s invaliditetom obujam socijalnih i humanitarnih usluga koje pruža Društvo značajno se povećao. Kao predsjednica Društva, gospođa Dujmović od svih djelatnika i vanjskih suradnika, inzistira i traži disciplinirani i odgovorni pristup realizaciji postavljenih zadataka u okviru djelatnosti Centra čime osigurava visoku razinu pružanja usluga svim korisnicima.

Mirjana Šandor rođena je 8. kolovoza 1973. godine u Koprivnici.. Osnovnu školu završila je u Đurđevcu. Srednjim četverogodišnjim obrazovanjem u Srednjoškolskom centru u Đurđevcu stječe zvanje elektroničar IV stupnja. Uz srednjoškolsko obrazovanje, a kasnije kao djelatnik u radnom odnosu, gospođa  Šandor se uključuje u volonterski i humanitarni rad Gradskog društva invalida Đurđevac u razdoblju od 1990.- 2006. godine.  Godine 2006. odlukom Predsjedništva zasniva radni odnos i preuzima dužnost profesionalnog tajnika Društva, a tu dužnost obavlja i danas. 

U cilju lakšeg obavljanja poslova iz djelokruga radnog mjesta, uz rad polazi i različite edukacije. Ističe se u pisanju projekata, ulozi nositelja i koordinatora, organizatora. Pored već spomenutog projekta COSI, angažirana je i na organizaciji i realizaciji projekata pomoći u kući osobama s invaliditetom koju pružaju osobni asistenti na području od Virovitice do Koprivnice, čiju uslugu koristi 29 osoba. 

Mirjana Šandor pokazala je visoku osposobljenost i vrline profesionalca u pružanju profesionalnih usluga svakom potrebitom i njezina aktivnost nadilazi opis poslova radnog mjesta.

Za dosadašnju aktivnost i rad, kao i poticaj za daljnje aktivnosti u vidu pružanja humanitarnih i socijalnih usluga, gospođi Đurđi Dujmović i gospođi Mirjani Šandor dodjeljuje se javno priznanje Povelja Grada Đurđevca. 

– Plesnom klubu RITAM Đurđevac

Plesni klub RITAM Đurđevac djeluje tek četiri godine, a za to je kratko vrijeme svojeg postojanja ostvario zavidne rezultate i dao mogućnost velikoj populaciji djevojčica našega grada da se mogu baviti sportskim aktivnostima koje najbolje odgovaraju njihovim afinitetima. Isto tako dijelu starije ženske populacije dao je mogućnost za rekreativne plesne aktivnosti

Idejna začetnica i predsjednica Kluba, glazbena pedagoginja dr. sc. Ivana Senjan, uvidjela je tridesetogodišnju stagnaciju plesne kulture te veliki potencijal u gradu Đurđevcu, zbog čega je dogovorila suradnju sa Sportskim plesnim klubom Ritam Koprivnica koji je za đurđevačke plesače organizirao poduku i prva natjecanja.

Plesni klub surađuje s licenciranim trenerima za standardne i latinsko-američke plesove iz SPK Ritam Koprivnica. Unutar Kluba djeluje grupa sportskog plesa za djecu i mlade, koja trenutno broji 15-ak plesačica i plesača, te grupa za žensku rekreaciju Fit lady, koja broji 20-ak članica. Povremeno se organiziraju i tečajevi za djecu početnike te društveni plesovi za mlade i odrasle, tako da je kroz Klub u protekle gotovo četiri godine plesnu edukaciju prošlo više od stotinu polaznika.

Klub je u dva navrata organizirao i Večer plesa, a sportski plesači redovito nastupaju u okviru školskih i gradskih manifestacija. Sportski plesači plešu standardne i latinsko-američke plesove, a na natjecanjima se ocjenjuju kao pojedinci ili parovi u različitim kategorijama – od mlađih osnovaca (D1) do veterana. Standardni plesovi su engleski valcer, tango, bečki valcer, slowfox i quickstep, dok latinsko-američki obuhvaćaju sambu, cha-cha-cha, rumbu, paso doble i jive.

U đurđevačkom Plesnom klubu RITAM djeluje skupina sportašica, članica Hrvatskog sportskog plesnog saveza, koje su tijekom posljednje tri godine ostvarile zapažene rezultate na bodovnim turnirima te državnim i međunarodnim natjecanjima diljem Hrvatske. Posebno se ističe uspjeh članice Klare Senjan, koja je osvojila četiri trofeja, naslov državne viceprvakinje u latinsko-američkim plesovima za 2023. godinu, naslov državne viceprvakinje u standardnim plesovima za 2025. godinu te treće mjesto u finalu Kupa HSPS-a u standardnim plesovima za 2024. godinu te ukupno 31 medalju.

Trenutno aktivne članice Laura Kopljarević, Marta Dugalija, Sara Vršić, Sara Kovač, Hana Mišulin Horvat, Lucija Štefenec, Stefani Kopljarević, Una Janković, Julia Bukovčan, Luka Lauš i Zorjana Parhomčuk, od početka djelovanja Kluba do 23. veljače 2025. godine na natjecanjima osvojile su ukupno 119 medalja.

Za promociju svih dobrobiti koje ples kao aktivnost pruža djeci, mladima i odraslima – timski rad, poboljšanje komunikacije i samopouzdanja, razvijanje osobne kulture, odgovornosti i samostalnosti te uzajamno razumijevanje, Plesnom klubu RITAM Đurđevac dodjeljuje se javno priznanje Povelja Grada Đurđevca. 

043f3c2a 66ab 4a68 Ad16 De30807e1af8 8cd4b758 3081 4f77 B6eb 121745c1dd7c