Križevčanka Veronika Drljačić (21) bila je najmlađa hrvatska predstavnica na Europskom atletskom dvoranskom prvenstvu koje je u nedjelju završilo u Istanbulu.

Bio je to i njen debitantski nastup na velikim natjecanjima u seniorskoj konkurenciji, a plasirala se na 21. mjesto u konkurenciji 27 atletičarki u kvalifikacijama na 400 metara.

Ostvarila je rezultat 54.04, što je oko pola sekunde slabije od njenog osobnog rekorda koji iznosi 53.56.

“Jako sam zadovoljna i sretna što sam uopće imala šanse nastupati na ovako velikom natjecanju. Iskreno nisam očekivala da ću ove godine ići na EP, no sve se dogodilo iznenada i ušla sam kao 30. po rankingu,” kazala je za Hinu atletičarka Dinamo-Zrinjevca koja je do sada nastupala na europskim prvenstvima na otvorenom mlađih kategorija, juniorskom i mlađeseniorskom.

Drljačić je u kvalifikacijama trčala u skupini sa svjetskom rekorderkom Nizozemkom Femke Bol. Nizozemka je očekivano bila najbrža sa 52.35, dok je Drljačić zauzela peto mjesto u skupini sa 54.04.

“Samo natjecanje i atmosfera bili su očekivano odlični i bilo mi je zadovoljstvo trčati u grupi sa svjetskom rekorderkom Femke Bol. Što se tiče rezultata ne mogu reći da nisam zadovoljna, 54.04 je stvarno dobar rezultat za dvoranu iako imam osobni 53.56 koji nije toliko daleko od istrčanog rezultata,” dodala je.

Mlada Križevčanka je hrabro krenula i nakon 100 metara je bila druga iza Bol, dok je na 200 i 300 metara bila treća. Nažalost, na zadnjih 100 metara je ostala bez snage.

“Taktika je bila što bolje, odnosno brže ući u prvu stazu nakon 150m i ići 300 metara jako pa zadnjih 100m tko živ. Jedino tako se može trčati na velikim natjecanjima, a onda tko uspije do kraja odraditi super, nažalost ja sam pukla zadnjih 80-100m. Ali sve u svemu bilo je to jedno lijepo iskustvo i stvarno sam sretna što sam mogla nastupati na EP. Nisam previše pričala sa njom, čestitala sam joj samo na rezultatu. Čini se kao jako draga cura i nadam se da ćemo se jednog dana boriti skupa na natjecanjima. Sad imam tjedan dana odmora nakon čega krećemo s pripremama za vanjsku sezonu. Glavno natjecanje mi je Europsko U23 prvenstvo gdje ću probati ući u finale, a onda i pokušati uzeti medalju,” najavila je.

Dodajmo kako je Femke Bol uvjerljivo pobijedila u finalu sa 49.85 što je sedmo najbrže vrijeme svih vremena. Bol je osvojila zlato i utrci štafeta 4x400m ponovivši tako uspjeh s posljednjeg dvoranskog EP-a u Torunu 2021. kada je također osvojila dvije zlatne medalje.

Brončana s Olimpijskih igara u Tokiju i svjetska doprvakinja na 400 m s preponama je prije dva tjedna postavila novi svjetski rekord na 400 metara u dvorani istrčavši vrijeme 49.26. Mlada 23-godišnja Nizozemka je oborila skoro 41 godinu stari svjetski rekord legendarne Čehinje Jarmile Kratohvilove koja je u ožujku 1982. godine istrčala vrijeme 49.59.

Bol je prošlog ljeta na Europskom prvenstvu u Münchenu ostvarila i neviđeni “hat-trick” osvojivši zlata na 400 m prepone, 400 m, te štafeti 4×400 m.