Kvalifikacijskim turnirima u Dubrovniku odnosno Beogradu počela je nova, 13. sezona Regionalne vaterpolske lige. U svakoj skupini je po šest momčadi, a dvije prvoplasirane iz svake skupine će izboriti pravo sudjelovanja za završnom turniru zakazanom za 26. i 27. ožujka ove godine u Zagrebu.

U Beogradu nastupaju zagrebačka Mladost, Partizan, Crvena zvezda, Jadran Split, Primorje EB i Šabac, a u Dubrovniku Jug Adriatic osiguranje, Jadran Herceg Novi, Primorac Kotor, Radnički Kragujevac, Solaris Šibenik i Budva.

Osim što će iznjedriti dva sudionika završnog turnira, beogradski turnir je već u 1. kolu razriješio dvojbu koliko će koja zemlja imati predstavnika iduće sezone u Regionalnoj ligi.

Prije turnira je bilo poznato 11 klubova i to su pet hrvatskih, tri crnogorska i tri srpska i bilo je jasno kako će dobije li Partizan, Srbija imati četiri predstavnika, a dobije li Primorje, Hrvatska će imati šest klub.

Podsjetimo, ova dva sastava su ovu dvojbu trebali razriješiti u majstorici 12. siječnja, ali je ona otkazana budući je splitski Mornar BS bio primoran povući se iz nadmetanja ove sezone. To je razlogom zašto su onda kako riječki, tako i beogradski klub uvršteni na turnir u Beogradu.

Na koncu je slavio Partizan 9-8 premda je na polovici utakmice Primorje vodilo 8-3. Primorje EB je u Beogradu nakon prve dvije četvrtine imalo velikih 8-3. Međutim, u nastavku susreta Riječani kao da su nestali s beogradskog bazena. U druge dvije dionice nisu postigli niti jedan pogodak, a primili su šest golova za poraz 8-9.

Kod Partizana najefikasniji su bili Stefan Mitrović i Andrej Barač sa po dva gola, dok je Riječane predvodio Dario Rakovac s tri gola.

Mladost je otvorila turnir pobjedom protiv Šabca sa 13-10. Šabac je na poluvremenu vodio sa 6-5, no Mladost je u nastavku okrenula rezultat.

“Žabce” su predvodili Josip Vrlić i Luka Bukić sa po tri gola, dok je na suprotnoj strani Marko Janković zabio tri gola.

Splitski Jadran je bio bolji od Crvene zvezda sa 18-16 nakon izvođenja peteraca. Rezultat je nakon četiri četvrtine bio 13-13, a onda su jadranaši bili bolji s pet metara.

U splitskim redovima Antonio Dužević i Jerko Marinić Kragić zabili su po tri gola. Kod beogradskog sastava najefikasniji je bio Lazar Vićković sa četiri gola.

Pobjedom su otvorili turnir i vaterpolisti Jug Adriatic osiguranja koji su bili bolji od Jadrana iz Herceg Novog sa 12-3.

Nakon početnog odmjeravanja snaga, gdje je prvih osam minuta igre završilo 2-2, Jugaši u drugom dijelu ubacili u veću brzinu i iduće dvije četvrtine dobili su rezultatom 8-0 (3-0, 5-0). Do kraja su mirno priveli utakmicu kraju za konačnih 12-3.

Najefikasniji je u Jugovim redovima bio Fatović sa četiri gola, dok su Lončar i Merkulov zabili po dva gola.