Hrvatske rukometašice stigle su do najvećeg uspjeha ženskog rukometa, plasmana u polufinale Europskog prvenstva u Danskoj.

Za ulazak u polufinale borile su se protiv Njemačke i izborile se!

rukometasice

Osim što su po prvi put u povijesti ušle u borbu za odličja, hrvatske rukometašice su ulaskom u polufinale izborile direktan plasman na Svjetsko prvenstvo 2021. kojem će domaćin biti Španjolska. Hrvatske rukometašice na svjetskoj smotri nisu sudjelovale od 2011.

Nakon što je u prvom današnjem dvoboju Nizozemska dobila Rumunjsku, bilo je jasno kako Hrvatsku u polufinale vodi i poraz s jednim golom razlike. Međutim, odabranice Nenada Šoštarića su fantastičnom predstavom, posebice u drugom poluvremenu, izborile pobjedu, već petu na prvenstvu.

Njemačka je bolje otvorila utakmicu, povela je 2-0, pa 4-2, a u prvom poluvremenu još je dva puta imala po dva gola prednosti. Hrvatska se uporno vraćala, a u 28. minuti stigla do prvog vodstva (11-10), a potom i do 12-11, no na odmor se otišlo rezultatom 12-12. Zanimljivo, njemačke rukometašice su posljednjih šest golova u prvom dijelu zabile iz sedmeraca. Ana Debelić je u prvom poluvremenu zabila tri gola, dok je Tea Pijević imala sedam obrana.

Za Hrvatsku su golove postigle Ana Debelić (3), Katarina Ježić (2), Josipa Mamić (2), Valentina Blažević (2), Stela Posavec, Dejana Milosavljević i Ćamila Mičijević. Kod njemačkih rukometašica najefikasnija je u prvom poluvremenu bila Julia Maidhof sa sedam postignutih pogodaka.

Hrvatska je fantastično ušla u nastavak. Golovima Dore Krsnik, Ćamile Mičijević (3) i Larisse Kalaus naše su djevojke napravile seriju 5-0 za 17-12, a Njemice su prvi gol zabile tek nakon 10 minuta igre. U 45. minuti Hrvatska je stigla do velikih šest golova prednosti, a u posljednjih 10 minuta ušlo se rezultatom 20-15. Njemačka se minutu i pol približila na 22-20, no Debelić je svojim šestim golom na utakmici vratila na +3.

Hrvatsku su do fantastične pobjede predvodile Debelić sa šest i Mičijević sa četiri gola, dok je Pijević imala čak 16 obrana.

U suparničkim redovima najefikasnija je bila Julia Maidhof s devet golova, dok je njihova najbolja igračica Emily Bolk zabila samo dva gola.

Najbolji plasman na europskim prvenstvima Hrvatice su ostvarile na prvom izdanju tog natjecanja 1994. u Njemačkoj, kad su osvojile peto mjesto, a još su dvaput bile šeste (1996. i 2008.). Na svjetskim prvenstvima su dvaput bile zaustavljene u četvrtfinalu (1997. i 2011.), baš kao i u jedinom nastupu na olimpijskom turniru, 2012. u Londonu.