Znanstvenice koje dižu ljestvice na različitim područjima, od biologije i kemije do medicine i informacijskih znanosti, sudjelovale su na panelu koji je Geotehnički fakultetu u Varaždinu organizirao u srijedu povodom Međunarodnog dana žena i djevojaka u znanosti.
Ovaj Dan obilježava se svake godine 11. veljače, a s ciljem promicanja ravnopravnosti spolova u znanosti i obrazovanju te podizanja svijesti o ključnoj ulozi žena u znanstvenim i tehnološkim područjima.
Domaćin je bila dekanica Geotehničkog fakulteta u Varaždinu izv. prof. dr. sc. Ivana Grčić, a podršku ženama u znanosti dala je i zamjenica župana Silvija Zagorec.
Na panelu su sudjelovale prorektorica za umjetnost, kulturu i međusveučilišnu suradnju Sveučilišta u Zagrebu red. prof. art. Jasenka Ostojić, prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep, bivša dekanica FOI-a i prva žena na čelu tog Fakulteta, doc. prim. dr. sc. Spomenka Kiđemet-Piskač, voditeljica Odjela za neurologiju Opće bolnice Varaždin i predsjednica Savjeta za zdravlje Varaždinske županije, te dr.sc. Željka Fiket i dr. sc. Matea Raić, znanstvenice s Instituta Ruđer Bošković.
Čast da otvori panel pripala je prorektorici Jasenki Ostojić, koja je istaknula da je Dan žena i djevojaka u znanosti prilika na poticanje razvoja karijera i daljnjeg usavršavanja žena.
– Zavrtimo kazaljke unatrag. Na Sveučilištu u Zagrebu su 1895. godine upisane prve, izvanredne studentice na tadašnji Bogoslovni, a današnji Filozofski fakultet. Bio je to jedini fakultet na kojem je tada bilo omogućeno studiranje djevojkama, a mogle su slušati tek nekoliko odabranih predmeta. Šest godina kasnije, 1901. godine upisane su prve redovne studentice u Hrvatskoj. Prve doktorice znanosti Sveučilišta u Zagrebu dobili smo 1926. godine, a prva dekanica izabrana je bila akademske godine 1966./1967. godine. Suvremene statistiske pokazuju da žene već neko vrijeme dominiraju među visokoobrazovanim osobljem u svijetu, a tako je i u Hrvatskoj. Na Sveučilištu u Zagrebu u ovoj akademskoj godini je 60,85 posto studentica, dok udio žena u akademskom osoblju iznosi 50,45 posto. Bez obzira na sve navedene podatke, ističe se jedan, da je među 84 rektora Sveučilišta u Zagrebu samo jedna žena. Neka bude po Latinima: „Vrlini nije niti jedan put neprohodan“ – istaknula je red. prof. art. Ostojić.
Iako smo ostvarili značajan napredak, svi smo svjesni toga da još uvijek nismo dosegnuli ideal ravnopravnosti, rekla je zamjenica župana Silvija Zagorec.
– Stoga mi je drago da ste na Geotehničkom fakultetu krenuli s propulzivnim pristupom i organizirali događanje s ciljem popularizacije i vidljivosti žena u znanosti. Cilj je stvoriti pozitivno okruženje na svim razinama vlasti, a ono što možemo odmah i sada učiniti je da se glas uspješnih žena u STEM i svim drugim područjima čuje, da se njihov rad cijeni i poštuje. Možemo svi zajedno poručiti da za sve djevojčice, djevojke i žene, koje su talentirane i žele se baviti znanošću, inženjerstvom, medicinom ili matematikom, apsolutno nema prepreka da se ne ostvare u profesionalnom i osobnom smislu. Ujedno čestitam panelisticama, uspješnim znanstvenicama koje svojim kompetencijama, znanjem i svakodnevnim trudom mogu biti uzor djevojčicama i djevojkama. Zajedno možemo rušiti „staklene stropove“, a ujedno motivirati druge da nas slijede te im biti motivacija i uzor – zaključila je zamjenica Zagorec.