Ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić uručio je u utorak ugovore o bespovratnim sredstavima za opremanje i uređenje dječjih vrtića i igrališta u pet sjevernih hrvatskih županija, dodijeljeno je 186 ugovora za 117 jedinica lokalne samouprave, vrijednih 4,7 milijuna eura.
Ugovori su dodijeljeni jedinicama lokalne samouprave s područja Bjelovarsko-bilogorske, Koprivničko-križevačke, Krapinsko-zagorske, Međimurske i Varaždinske županije.
“Gradonačelnici i načelnici prvi su nositelji demografskih mjera za svoje građane. Bjelovarsko-bilogorska županija bilježi značajan pad broja stanovništva između dva popisa i zato se ne smijemo umoriti u zaustavljanju negativnih trendova. Nema ništa važnije od sigurnosti djece i uvjeta u kojima borave u vrtićima i na dječjim igralištima”, rekao je Šipić.
Govoreći o demografskim pokazateljima, Šipić je naveo kako se u prvim mjesecima ove godine bilježi više stotina novorođene djece nego u istom razdoblju prošle godine. “Nema brzih rješenja preko noći, ali imamo pozitivne pokazatelje. Usmjereni smo na stvaranje uvjeta za povratak ljudi i na priču o životu i ostanku”, kazao je.
Najavio je nastavak aktivnosti na novom Zakonu o demografskoj obnovi. To nije političko ni stranačko pitanje, nego pitanje budućnosti Hrvatske, zato svi zajedno moramo pružiti dodatni napor kako bi stvorili uvjete za život, ostanak i povratak ljudi”, poručio je Šipić.
Bjelovarsko-bilogorski župan Marko Marušić istaknuo je da od ukupnog iznosa od 4,7 milijuna eura čak 870.000 eura dolazi u Bjelovarsko-bilogorsku županiju kroz 31 projekt. Zahvaljujem ministarstvu što je prepoznalo potrebu ulaganja u dječje vrtiće i igrališta, rekao je.






