Konferencija za medije na kojoj joj su direktor Piškornica – sanacijskog odlagališta, Marijan Blažok i direktor tvrtke Piškornica d.o.o. Mladen Ružman predstavili nalaze nadležnih državnih i javnih tijela koja su tijekom proteklih nekoliko mjeseci obavljala nadzore i inspekcije nad poslovanjem Društva, na zahtjev Uprave, s ciljem potvrde zakonitosti poslovanja.

Na osnovu provedenih aktivnost Državnog inspektorata koji je napravio nadzor odlagališta u tri navrata, utvrđeno je da nema nikakvih nepravilnosti u radu odlagališta. Inspekcija zaštite okoliša potvrdila je navod o preostalom kapacitetu odlagališta, odnosno da preostali kapacitet odlagališta iznosi 120.000 tona.

– Zatražili smo od Općinskog suda osiguranje dokaza i sud je donio rješenje o vještačenju četvrte plohe i odredio je sudskog vještaka. Po njegovom nalazu na području četvrte plohe sve je u skladu s glavnim projektom i u skladu s pravilima struke. Sudski vještak dao je mišljenje da u tom utvrđenom volumenu odvoženja otpada u četvrtoj plohi nije bilo moguće dodatno zbrinuti 40 tisuća tona otpada – rekao je Marijan Blažok.

Dodao je kako su stručno mišljenje zatražili i od Geotehničkog fakulteta iz Varaždina.

-Prema tom nalazu koeficijent zbijenosti koji postižemo na odlagalištu je u skladu s podacima o zbijenosti iz stručne literature i koeficijentima zbijenosti na odlagalištima u Hrvatskoj – kazao je.

Napomenuo je da su o tome pisali svi lokalni i neki nacionalni mediji te da je to bio povod kaznene prijave od načelnika Marija Švegovića.

– Sve objave nanijele su velike štetu radu odlagališta i procjenjujemo da je šteta oko 70.000 kuna – dodao je i približio podatke po kojima se Mario Švegović odlučio na kaznenu prijavu.

Istaknuo je kako načelnik smatra da je šteta veća od 13 milijuna kuna.

– Stalno je sporna četvrta ploha, a tehnologija odlaganja otpada nije po plohama već po fazama. Načelnik je naveo da je koeficijent zbijenosti utvrđen 1.25 i istina je da se na dozvoli za gospodarenje otpadom nalaze dva podatka 419.500 i 336.000 metara kubnih. Ako to stavimo u odnos dobili bi 1.25, međutim 419.500 tona odnosi se na 25. ožujka 2014. godine, a podatak od 336.000 metara kubnih odnosi se na preostali kapacitet na 21. kolovoza 2017. godine. Tim podacima se ne može dobiti rezultat i na dozvoli za gospodarenje otpadom nije propisan nikakav koeficijent zbijenosti – objasnio je.

Kada je izdavana okolišna dozvola u travnju 2018. godine bili su podaci o kapacitetu od 336.000 metara kubnih s koeficijentom 1,5 i taj koeficijent je nama zapeo za oko i mi smatramo da je netočno i nerealno utvrđen – rekao je.

Upozorio je kako je riječ o pogrešci bivše Uprave.

– Svi koji žive u Općini Koprivnički Ivanec vide napredak koji je postignut na odlagalištu od uređenosti, brizi o okolišu i podzemnim vodama. Mještani ne dijele stavove načelnika Općine i došlo je do poboljšanja stanja na odlagalištu – zaključio je i napomenuo kako vjeruje da će ubuduće doći do međusobnog povjerenja i pozvao načelnika i članove Općinskog vijeća da se aktivnije uključe u rad.

Na novinarsko pitanje hoće li do kraja mandata povećati količinu dovoza smeća na odlagalište ili ne, Blažok je kazao kako je napravljen novi plan po kojem će godišnje količine idu s 35.000 na 39.000 tona prihvaćenog otpada.

Na pitanje kako komentira činjenicu da je Državni inspektorat naveo kako nije nadležan za utvrđivanje zbijenosti i provjere kazao je kako nema tu informaciju.

– Državni inspektorat postupa po izdanim dozvolama, a u Okolišnoj dozvoli nije propisan nikakav koeficijent zbijenosti, nego su propisane mjere zaštite okoliša, dakle koja ispitivanja i u kojem roku kome moramo dostaviti. To je kontrola Inspektorata, postupanje po dozvola. A što se tiče količina, Inspekcija zaštite okoliša je provjerava dozvolu za gospodarenje otpadom – kazao je.

Napomenuo je kako je jedan od stvari koje kontrolira Državni inspektorat jest prekoračujemo li godišnje količine otpada te ukupna količina.

– To što netko pokušava reći ne može se, a pustio se u javnost informacije da postoji neki koeficijent koji je ‘sveto pismo’, a sada se vadi na Geotehnički fakultet, to je njegov problem. Ako netko u javnom prostoru djeluje tako neodgovorno, da pušta informaciju, a ima priliku vidjeti dokument, jer je suvlasnik društva, a onda na kraju kaže da oni to ne mogu učiniti… što bismo mi s tim trebali učiniti – dometnuo je Mladen Ružman.

Stručnjaci s Geotehničkog fakultet bili su u srijedu u obilasku četvrte plohe te su najavili kako će predložiti načelniku nekoliko metoda kako bi se utvrdio rezultat – zaključio je direktor Piškornice.

Pitanja na koja Uprava PSO-a nikada nije odgovorila niti pojasnila javnosti

Nakon današnje održane konferencije za medije ovo su pitanja na koje vodstvo Piškornice još nije odgovorilo.

U svojim navodima direktor PSO-a Marijan Blažok izjavio je kako je sudski vještak Goran Mazija utvrdio kako je po njegovom nalazu na području četvrte plohe sve u skladu s glavnim projektom i u skladu s pravilima struke, odnosno vještak je dao mišljenje kako u četvrtoj plohi nije bilo moguće dodatno zbrinuti dodatnih 40 tisuća tona otpada.

U tom kontekstu Uprava PSO-a nikada nije javno objavila izvješće nalaza vještaka niti je javnosti pojasnila koja je metoda korištena u navedenom vještačenju. Ukoliko su naše informacije točne da se vještačenje zbijenosti provelo s tzv. dinamičkom pločom (što Uprava PSO-a nikada nije demantirala, op.a.) onda treba i reći kako je struka od strane Geotehničkog fakulteta iz Varaždina naglasila kako navedena metoda nije pouzdana i vjerodostojna za takvo vještačenje, već postoje metode koje se koriste za utvrđivanje zbijenosti, što će se i provesti u narednim tjednima u suradnji s Općinom Koprivnički Ivanec.

Stoga izjava kako je zbijenost otpada u skladu s mišljenjem struke nije točna te zbunjuje javnost.

Nadalje, Blažok u svojim izjavama stalno se poziva na izvješća Državnog inspektorata koji je navodno utvrdio da je s prijavljenim količinama sve uredu. Ono što Blažok nije rekao, je da Državni inspektorat može provjeriti samo službenu dokumentaciju koju mu dostavi Uprava, dok za utvrđivanje zbijenosti otpada, kao i kapaciteta (volumena) odlagališta navedeni Inspektorat nije nadležan.

Za kraj direktor PSO-a umanjuje važnost zbijenosti koja se navodi u zadnjoj Okolišnoj dozvoli resornog ministarstva iz 2018. godine, koju je i potvrdio i direktor Piškornice Mladen Ružman, te ističe kako se radi o netočnim podacima za što nema nijedan relevantni dokaz.

Za ovu tvrdnju direktor PSO-a i dalje nije javnosti dostavio vjerodostojne dokumente, niti je ikada do sada proveo pravo geodetsko 3D snimanje, kao ni objavio geodetski elaborat, što je za razliku od njega Općina učinila. Isto tako struka je potvrdila, što Uprava PSO-a nije rekla, kako se geodetskim 3D snimkom i utvrđivanjem realne zbijenosti jedino može odrediti pravi kapacitet odlagališta te utvrditi stvarne količine smeća koje su do sada odložene na plohu četiri. (mm)

prigorski.hr