Ured UNICEF-a za Hrvatsku i Državno tajništvo za migracije Švicarske omogućili su usluge psihosocijalne podrške za više od 500 najranjivije djece i 115 roditelja i skrbnika izbjeglica iz Ukrajine tijekom prošle godine, priopćio je u četvrtak Ured UNICEF-a za Hrvatsku.
“Više od 500 najranjivije djece te 115 roditelja i skrbnika raseljenih iz Ukrajine tijekom prošle godine koristilo je usluge specijalizirane psihosocijalne podrške, poput individualnog savjetovanja i grupnih radionica na ukrajinskom jeziku, te osnovne usluge podrške obiteljima i zaštite djece i nužne potrepštine”, navodi se u priopćenju.
Uz to, kako se dalje ističe, više od 1900 stručnjaka i pružatelja socijalnih usluga educirano je o važnim temama, poput traume, udomiteljstva djece bez pratnje ili pružanja podrške mentalnom zdravlju u kriznim situacijama. Time je osiguran pristup uslugama psihosocijalne podrške kojima se kroz sustav može obuhvatiti više od 7700 djece i 17.000 osoba koje brinu o djeci raseljenoj iz Ukrajine.
RIječ je o 13-mjesečnom programu “Podrška djeci izbjeglicama i migrantima u procesu integracije uz zemljama EU” koji se provodio u šest zemalja EU-a, a UNICEF ga provodi u suradnji s Državnim tajništvom za migracije Švicarske Konfederacije. Financiranje je omogućeno u sklopu švicarskog doprinosa smanjenju ekonomskih i društvenih razlika u EU.
Ulaganja i aktivnosti u ovom programu omogućila su poboljšan pristup uslugama podrške obiteljima i zaštiti djece iz Ukrajine, osigurala da djeca bez pratnje odrastaju u sigurnom obiteljskom okruženju te ojačala nacionalne sustave kako bi učinkovitije podržali djecu i njihove obitelji u migracijama, ,stoji u priopćenju Ureda UNICEF-a za Hrvatsku.
Regina Castillo, predstojnica Ureda UNICEF-a u Hrvatskoj izjavila je kako je ključno poštovati sva prava djece izbjeglica i migranata.
“Sva djeca imaju sva prava, bez obzira na nacionalnost, porijeklo ili status”, kazala je.
UNICEF i Državno tajništvo za migracije Švicarske surađivat će i naredne dvije godine u okviru programa “Podrška djeci i obiteljima u migracijama u procesu zaštite i integracije u Hrvatskoj” koji bi trebao obuhvatiti oko 7000 djece migranata i njihovih roditelja i skrbnika, uključujući više od 700 djece bez pratnje i djece odvojene od roditelja, navodi se u priopćenju.