Iako se već nekoliko godina u mljekarstvu bilježe negativni trendovi, Zoran Novak iz Drnja nastavlja s proizvodnjom mlijeka. Unatoč visokim rashodima i maloj otkupnoj cijeni za kilogram mlijeka, broj mliječnih krava na njegovoj maloj farmi ne smanjuju se, glaspodravine.hr.
Zoran je na Visokom gospodarskom učilištu u Križevcima stekao diplomu inženjera agronomije ratarskog smjera i već za vrijeme studija razmišljao je o poljoprivrednoj proizvodnji. Nakon što je od majke naslijedio gospodarstvo i na njemu pet krava, odlučio se za proizvodnju mlijeka. U to je vrijeme mljekarstvo bilo isplativo pa je ubrzo krenuo u povećanje proizvodnje
– Prije 14 godina digao sam kredit i kupio osam junica – kazao nam je Zoran koji nas je na obiteljskom gospodarstvu dočekao sa suprugom Natalijom.
– Nije bilo lako, nisam imao novca za izgradnju nove i suvremene farme, pa je i danas „naše blago“ razmješteno u četiri manja objekta. No, kada imate svoj cilj, nađete i način da ga ostvarite, objašnjava nam sugovornik, koji je u međuvremenu upoznao i suprugu.
– Natalija je tada bila zaposlena u trgovini, no hvala Bogu odlučila se za rad na našem obiteljskom gospodarstvu. Oboje volimo raditi, no supruga je trudna pa je trenutno „na poštedi“ – našalio se Zoran. Tijekom godina gospodarstvo se razvijalo pa danas Zoran i Natalija brinu o 23 muzne krave pasmine Holstein i simentalac.
Trenutno imaju i pet steonih junica i 11 ženskih teladi, a mušku telad prodaju. Imaju i oko 55 jutara zemlje na kojoj uzgajaju kukuruz za zrno oko 10 jutara, te 15 jutara za silažu. Za ishranu stoke siju i stočni ječam i zob. Dio smjese kupuju, ali hranu za stoku pripremaju i u vlastitoj mješaonici. Posjeduju svu potrebnu mehanizaciju za obradu zemlje, a u hangaru su i tri traktora. Za svoje potrebe uzgajaju i nekoliko ovaca, no uz mnogobrojne poslove, ovaj marljivi bračni par pronađe vremena i za rekreaciju.
– Supruga i ja volimo konje koje držimo isključivo iz ljubavi i za jahanje – kazao je Zoran pokazavši nam dvije prekrasne životinje. Kobila uskoro očekuje mlado, a naši ga domaćini također namjeravaju zadržati.
Iako za njega radni dan počinje u pet sati ujutro, Zoran se ne žali. Osim supruge, u rad su ponekad uključeni i bliži rođaci tako da na gospodarstvu nema zastoja.
– Moram reći da mi u poslovima pomažu moja majka Brankica, brat Tomislav i otac Zlatko, a po potrebi uskaču i „njezini“ kazao je Zoran, pokazujući rukom prema supruzi Nataliji. U razgovoru smo saznali da niti ovo gospodarstvo nisu mimoišle štetne posljedice od cijepljenja protiv kvrgavosti kože, pa su nakon cijepljenja krave davale manje mlijeka. Ovih dana, zbog velikih vrućina također je manje mlijeka. No, na ovoj mliječnoj farmi vodi se briga o kravama i one se ne iscrpljuju do maksimuma.
– Životni vijek mliječne krave je od pet do šest godina, a ove naše žive i do 14 – objašnjava nam Zoran. Naše 23 krave u prosjeku daju oko 250 kilograma mlijeka dnevno, čime smo zadovoljni. U selu više nema sabirališta jer su mnoge farme propale, a mi imamo dva uređaja za hlađenje mlijeka (laktofriz) od po 500 litara.
Štoviše, namjeravamo i proširiti proizvodnju i prijaviti se za subvencioniranu kupnju novih junica, za koju je javni poziv Vlada raspisala ovih dana. Od EU fondova do sada nismo ništa dobili jer smo prema kriterijima ili premali ili preveliki, no mi od proizvodnje mlijeka ne odustajemo- završio je razgovor nositelj obiteljskog gospodarstva Zoran Novak.