UHDVDR Križevci i ove je godine organizirao, uz potporu Ministarstva hrvatskih branitelja, stručno-edukacijski izlet učenika na područje zapadne Slavonije, na područje gdje su borbeno djelovale križevačke ratne postrojbe u tijeku Domovinskog rata. Na Izletu 11. listopada, prošlog petka, osim učenika završnih razreda osnovnih škola, ove godine sudjelovao je jedan dio učenika srednje škole „Ivan Seljanec“.
Krenulo se od spomen-obilježja Barutana pokraj Bjelovara, gdje je 29. rujna 1991. godine eksplodiralo skladište streljiva i eksplozivnih naprava, a eksploziju je izazvao major bivše JNA Milan Tepić, koji se u Srbiji i RSK slavi kao narodni heroj. U tom zločinačkom činu poginulo je 11 hrvatskih branitelja, a među njima i jedan Križevčanin – Vladimir Makar iz Svetog Petra Čvrsteca. U Daruvaru, na spomen-obilježju u obliku mauzoleja, odana je počast dvojici pripadnika MUP-a – Franji Hartmanu i Ivanu Lepčiću.
Na spomen-obilježju Trokut, na kojem su podignuti monoliti (obelisci), podignut je i monolit za poginule branitelje s područja Koprivničko-križevačke županije na kojem su upisana imena poginulih križevačkih branitelja – sedmorice pripadnika 15.mpoada: Živka Antolića, Dražena Jačmenjaka, Ivana Jukića, Ivana Kordiša, Tomice Sušnića, Zrinka Živičnjaka i Dalibora Palčića te četvorice pripadnika 3/117.br.HV: Josipa Blažinića, Željka Crnčića, Darka Plentaja i Đure Žarića. Na monolitima upisano je 314. poginulih hrvatskih branitelja na novljanskom ratištu, a najviše ih je poginulo u operaciji „Orkan“ u kojoj je od 29. studenoga 1991. godine do 3. siječnja 1992. godine do Sarajevskog sporazuma) oslobođen veliki dio zapadne Slavonije.
U samom Pakracu odana je počast devetorici poginulih branitelja – osmorici pripadnika 3/117.br.HV: Goranu Fugaju, Vilimu Pisačiću, Draženu Jelušiću, Renatu Dubravcu, Stjepanu Severu, Danku Kupecu, Željku Komaru i Vladimiru Ptičeku, te jednom pripadniku MUP-a Draženu Erhatiću, a njihova imena upisana su na spomen-ploči na gradskom groblju u Pakracu.
Učenici su pokazali posebno zanimanje za artefakte u Muzeju vojne i ratne povijesti.
U predavanjima na već naznačenim mjestima naglašen je karakter našega Domovinskog rata koji je bio obrambeni i oslobodilački. Istaknut je također značaj evociranja uspomena na poginule križevačke branitelje i križevačke ratne postrojbe koje su uvelike doprinijele u oslobađanju okupiranih područja Republike Hrvatske i konačnom oslobođenju.
Učenike su pratili njihovi učitelji, uz pripadnike Udruge – Matu Babića, Stevu Bradića i Damira Čerića, a u samom Pakracu priključili su im se Mario Tušek – voditelj Muzeja vojne i ratne povijesti i brigadir HV u mirovini Božidar Lujanac.