Učenici 3. d razreda Osnovne škole Đurđevac, uz pratnju učitelja Davora Šokca, posjetili su Muzej Grada Đurđevca kako bi u sklopu kurikuluma saznali nešto više o etnografskoj baštini u Muzeju Grada Đurđevca.
Ravnateljica Muzeja Grada Đurđevca, Edita Janković Hapavel provela je učenike kroz Interpretacijski centar Picokijade i etnografski kutak stalnog postava, gdje su učenici imali priliku saznati o etnografskom fundusu muzeja, naučiti razliku između materijalne i nematerijalne etnografske baštine, upoznati se s pojmovima obrta i starih zanata, vjerovanja i običaja, pojmom legende kao nematerijalnog kulturnog dobra.
Kroz proširenu stvarnost mogli su doživjeti zanate poput lončarstva i kovača, saznali su zanimljive podatke o medičarima, kožarima i sedlarima, razgledali su tradicijski ormar i narodnu nošnju našeg kraja, a po završetku edukacijskog programa predstavljena im je slika Rogati konj, Ivana Generalića, vl. Goran Generalić, a koja uz sebe veže legendu o rogatom konju i zaštićena je kao kulturno dobro RH.
Etnografska baština nam pokazuje materijalnu, društvenu i duhovnu kulturu pojedinog naroda. Njena važnost je neupitna i stoga je trebamo sačuvati za generacije koje dolaze. Važnu ulogu u očuvanju etnografske baštine, ali i u razvoju svijesti o njenom očuvanju imaju muzeji i muzejsko osoblje, ali i škole, odnosno učitelji.