Učenici OŠ Sveti Petar Orehovec, njih šestero, boravili su od 4. do 8. studenog na Erasmus+ mobilnosti u francuskom gradu Saint-Chamondu.
S domaćinima iz Collège Ennemond Richard, Orehovčani te škole iz Španjolske, Rumunjske, Švedske i Italije povezali su se oko problema brze mode. Uočivši u svojim školama da učenici vrlo malo znaju o utjecaju brze mode na okoliš i zdravlje ljudi, spomenute škole tijekom cijele školske godine provodit će različite aktivnosti kako bi mlade zainteresirali za održivu modu.
Na mobilnosti u Francuskoj domaćini su organizirali razmjenu odjeće te radionice na kojima su učenici učili šivati rukom, ali i šivaćim strojem. Cilj je tih radionica bio da se mlade potakne da sitnim popravcima produže rok trajanja svojoj odjeći. Na jednoj od radionica učili su kako otisnuti logo na neki odjevni predmet i kako ga učiniti unikatnim vezenjem različitih ukrasa.
Na Erasmus+ mobilnostima vodi se računa da se djecu potakne na boravak prirodi i ekološko ponašanje u prirodi te da sudionici uvećaju građanske kompetencije. Domaćini su organizirali planinarenje po Nacionalnom parku Pilat i posjet gradonačelniku Saint-Chamonda. Uz načelnika Axela Dugasa, prijemu je prisustvovao i senator Herve Reynaud. Obojica su izrazili zadovoljstvo što je njihov grad domaćin Erasmus+ mobilnosti koja se bavi održivošću. Govorili su i o projektima kojima oni u svojem gradu nastoje poticati održivost, a naglasili su kako Erasmus+ program važan za povezivanje europskih građana i za širenje održivih politika.
Boraveći u francuskoj školi doznali su i neke razlike između našeg i francuskog obrazovnog sustava. Školu domaćina pohađaju učenici između 11 i 15 godina i oni je nazivaju nižom srednjom školom, dok su osnovne škole odvojene i pohađaju ih učenici od 8 do 11 godina.
Zanimljivo je napomenuti da u francuskim školama ne rade pretežno žene kao u hrvatskim školama. Školu Collège Ennemond Richard pohađa više od 600 učenika te ima ukupno 60 zaposlenih, a točno polovicu, odnosno 30, čine muški učitelji. Vjerojatno su razlog i nešto više plaće nego u Hrvatskoj. Prema riječima francuskih kolega prosječna plaća učitelja iznosi oko 2200 eura.
Učenici su u Francuskoj boravili u pratnji knjižničarke Stojanke Lesički i učiteljice Tijane Mamić.