Finalnim nadmetanjem ekipnog miksa zračne puške na 10 metara danas je u Osijeku završio IPC Svjetski kup u streljaštvu za osobe s invaliditetom.

Sedam novih svjetskih, čak 27 kontinentalnih i dvostruko više nacionalnih rekorda sukus su onoga što smo od 10. do 14. srpnja vidjeli u Osijeku. Nastupio je 221 strijelac iz 47 zemalja, a prvo ime natjecanja je Kineskinja Zhang Cuiping koja je postavila četiri nova svjetska rekorda i osvojila tri zlatne medalje.

Sva finala bila su iznimno dramatična, ali u njima nije bilo hrvatskih predstavnika. Od hrvatskih reprezentativaca najbolji nastup imao je Rudolf Petrovič, član streljačkog kluba Paraolimpijac iz Delnica, koji je u neparaolimpijskoj disciplini malokalibarskoj pušci 50 metara ležeći mješovito zauzevši četvrto mjesto. Ostalih 12 hrvatskih reprezentativaca skupljali su iskustvo, a kvote za mogući nastup na paraolimpijskim igrama u Rio de Janeiru 2016. godine lovit će na preostala dva ovogodišnja Svjetska kupa u Australiji i SAD-u.

“Dio hrvatskih reprezentativaca je ostvario više nego što smo očekivali, a neki su nažalost podlegli pritisku. Zasigurno se vidi njihov napredak u odnosu na prošlogodišnje svjetsko prvenstvo. To što nitko od Hrvata nije ušao u polufinalna ili finalna nadmetanja odražava kvalitetu konkurencije ovih dana u Osijeku. Temeljem analize njihovih nastupa vjerujem da ćemo pronaći dovoljno financijskih sredstava i u Australiju i SAD uputiti naših pet ponajboljih strijelaca kako bi netko od njih uspio ostvariti kvotu, jer kako se približavaju paraolimpijske igre u Rio to će biti svakako lakše,” zaključio je predsjednik Hrvatskog streljačkog saveza osoba s invaliditetom, Mario Sačer.

Organizatori Svjetskog kupa bili su Hrvatski paraolimpijski odbor, Grad Osijek i Građansko streljačko društvo Osijek 1784.

(Hina)

fah