Populacija bregunica, iz obitelji lastavica, pala je u Hrvatskoj s 30.000 parova prije 30 godina na manje od 4000, a tijekom vikenda je na obali Drave, nedaleko od Đelekovca, obilježen njihov dan, priopćili su u ponedjeljak članovi projekta DRAVA LIFE.
Kolonija ugroženih ptica bregunica, na lokaciji Lubenovec nizvodno od Legrada, jedna je od najvećih na Dravi zbog čega je selo Đelekovec 2024. godine proglašeno prvim selom bregunica u Hrvatskoj.
To priznanje naglašava važnost očuvanja prirodnih staništa i uspješne suradnje između lokalne zajednice, poljoprivrednika i ekoloških stručnjaka.
Bregunice, najmanje europske lastavice, ključni su pokazatelji zdravih riječnih ekosustava, a gnijezde se isključivo u strmim pješčanim obalama.
Nažalost, njihova je populacija u Hrvatskoj pala s oko 30.000 na manje od 4000 parova tijekom posljednja tri desetljeća.
Glavni uzroci njihove sve manje prisutnosti u našem ekosustavu je nestanak prirodnih staništa zbog regulacije rijeka, prekomjerna uporaba pesticida i isušivanje močvarnih područja, što smanjuje brojnost kukaca.
Sve zajedno, uz ljudsko uznemiravanje tijekom gniježđenja, rezultiralo je znatno manjim brojem parova nego prije nekoliko desetljeća.
Edukacija i uključivanje lokalne zajednice ključ su zaštite
Tijekom vikenda posjetitelji su imali priliku sudjelovati u predavanju predstavnice projekta DRAVA LIFE, kreativnoj radionici te vožnji čamcem Rafting kluba Koprivnica, kroz koje su bolje upoznali život bregunica.
Posebno je istaknuta važnost odgovornog ponašanja u blizini kolonija, odnosno izbjegavanje buke, držanje razmaka i poštivanje uputa vodiča tijekom gniježđenja od kraja travnja do sredina srpnja.
Jedan od ključnih primjera dobre prakse je suradnja između Općine Đelekovec, OPG-a Puhar, udruge WWF Austrija I Hrvatskih voda, kojom se kroz prilagodbu ugovora o zakupu omogućuje prirodna erozija obale Lubenovec.
Tako se svake godine stvaraju nova pogodna staništa za gniježđenje bregunica, čime ta inicijativa postaje model uspješne suradnje lokalne zajednice, poljoprivrede i stručnjaka za zaštitu prirode.
Gniježđenje najmanje lastavice traje od kraja travnja do sredine srpnja, a ležu do sedam jaja. Mladi napuštaju gnijezdo nakon 20 dana. Novi parovi ne dijele udubljenja, odnosno rupe s drugim parovima, nego kopaju svoje.
Tijekom migracija udružuju se s drugim lastavicama, a zimuju u središnjoj Africi te ljetuju duž rijeka u Europi.
Kako bi se smanjenje njihova broja uz Dravu zaustavilo, nužno je čuvanje i obnavljanje prirodnih staništa, smanjenje upotrebe pesticida te izbjegavanje uznemiravanja kolonija tijekom gniježđenja.