Nezavisni kandidat za zagrebačkog gradonačelnika Trpimir Goluža rekao je u subotu kako je Zagreb, od grada socijalne osjetljivosti postao grad pogrešnih prioriteta, te da je gradskoj vlasti na čelu s Tomislavom Tomaševićem važnija ‘nezavisna kultura’ od pomaganja ranjivim skupinama.

Potrebe bolesne djece i osoba s invaliditetom u Zagrebu su podređene queer događanjima te bogaćenju Tomaševićevih ideoloških istomišljenika i parapolitičkih skupina, koje djeluju pod krinkom civilnog društva i tzv. nezavisne kulture, izjavio je Goluža koji je i aktualni zastupnik u zagrebačkoj Gradskoj skupštini.

„Tomašević je prije nego što je postao gradonačelnik optuživao Milana Bandića da ima svoje ‘kumove’, a on danas ima svoje udruge kojima transferira milijunske iznose iz gradskog proračuna i s kojima provodi ideološku politiku koja je strana Zagrebu i Hrvatskoj”, istaknuo je Goluža na konferenciji za novinare.

Kao jedan od primjera takve politike vladajućih u Zagrebu naveo je gradsko sufinanciranje udruge Domino.

“Udruga je poznata po organizaciji queer događanja i performansa, a dobili su 235 tisuća eura samo u prošloj godini”, rekao je Goluža.

Istovremeno, dodao je, 11 neprofitnih organizacija koje brinu o najranjivijim skupinama društva, poput djece oboljele od raka te osoba s invaliditetom, su zajedno od Grada Zagreba u 2024. dobilo 232 tisuće eura.

Goluža je predstavio i rješenja kojima bi se, kaže, poboljšala dostupnost socijalnih usluga, s posebnim naglaskom na najranjivije skupine.

Založio se za pravedniju raspodjelu financijske pomoći iz gradskog proračuna i predstavio 10 ključnih mjera kojima bi unaprijedio socijalnu politiku Grada.

“Pet je prioritetnih skupina oko kojih ćemo skrbiti. To su prije svega osobe s invaliditetom, djeca s teškoćama u razvoju i bez roditeljske skrbi, starije osobe i branitelji”, poručio je.

Vrijeme za promjenu prioriteta u izdvajanju gradskog novca

Goluža kaže da će ako postane gradonačelnik, osobama starije životne dobi i osobama s invaliditetom osigurati bolje zadovoljavanje važnih životnih potreba, povećati smještajne kapacitete, prenamijeniti dio gradskih prostora za dnevni boravak te uvesti mobilne timove za pomoć.

Za djecu s teškoćama u razvoju osigurat ćemo suvremeno opremljene senzorne sobe te povećati kapacitete stručne podrške u odgojno-obrazovnim ustanovama, dodao je.

Goluža kaže i da će za mlade bez odgovarajuće roditeljske skrbi pokrenuti program podrške pri zapošljavanju.

Najavljuje i program osnaživanja radno sposobnih korisnika u sustavu skrbi za povratak na tržište rada i ponovno osamostaljivanje kroz stručno osposobljavanje i prekvalifikacije.

“Jednostavno, vrijeme je za promjenu prioriteta u izdvajanju gradskog novca”, poručio je Goluža.