Toskana je u utorak prihvatila zakon o pravu na smrt čime je postala prva regija u većinski katoličkoj Italiji koja je regulirala potpomognuto samoubojstvo u zemlji bez nacionalnog zakona o toj kontroverznoj temi.

Talijanski ustavni sud je 2019. de-facto legalizirao proceduru i pozvao parlament da donese zakon koji će pružiti jasan pravni okvir. Poziv je prošao bez odgovora jer političari na nacionalnoj razini izbjegavaju to pitanje, piše Reuters.

Toskanski regionalni zakon, izglasan s 27 glasova ‘za’ i 13 ‘protiv’, određuje kako upravljati zahtjevima za potpomognutim samoubojstvom, uključujući obavezu da medicinski odbor razmotri prijavu unutar 30 dana.

Ako se kriteriji zadovolje regionalna zdravstvena usluga mora opskrbiti pojedinca potrebnim pripravcima i zdravstvenim osobljem unutar deset dana, osim ako pacijent želi da proceduru izvede njegov liječnik.

Zakon liječnicima dopušta da odbiju sudjelovati iz moralnih ili etičnih razloga, na tragu priziva savjesti koji u Italiji na nacionalnoj razini postoji za pobačaj.

Prije usvajanja zakona konzervativna katolička organizacija Pro Vita Famiglia kritizirala je Toskanu jer se pretvorila u „neku vrstu talijanske Švicarske”, gdje je, kako tvrdi, „državna smrt” uvedena kako bi se riješili „bolesnih, krhkih, starih i usamljenih ljudi”. Švicarska dopušta potpomognuto samoubojstvo od kraja četrdesetih godina.

Zdravstvo u Italiji većinom je pod djelokrugom regija, a Toskanom vlada lijevi centar. Na nacionalnoj razini desna vlada premijerke Giorgie Meloni oštro se protivi eutanaziji.

Zakon o pravu na smrt prošle je godine raspravljan i u regionalnoj skupštini regije Veneto, predvođenoj desnicom, a mjeri je nedostajao samo jedan glas da prođe, s podjelama unutar i desnice i ljevice.

Ustavni sud 2019. je dekriminalizirao eutanaziju za pacijente s neizlječivim bolestima koje stvaraju „nepodnošljivu” bol, a koji su izrazili želju umrijeti.

Usprkos tome, regionalne vlasti i dalje odbijaju odobriti zahtjeve za potpomognutim samoubojstvom, zbog čega je udruga Luca Coscioni, zagovornica eutanazije, pokrenula kampanju za jasnije zakonodavstvo.

Ta organizacija želi uvesti zakone o eutanaziji u svakoj od 20 talijanskih regiji, a njezina kampanja inspirirala je mjeru u Toskani, kao i onu neuspješnu u Venetu.